Saková je šokovaná z informácií, že na ministerstve mala fungovať zločinecká skupina

Exministerka vnútra a súčasná nezaradená poslankyňa parlamentu Denisa Saková je šokovaná z informácií, že na Ministerstve vnútra (MV) SR mala údajne fungovať zločinecká skupina. Dôvodom je podľa jej slov najmä to, že jej súčasťou mal byť kajúcnik Peter Petrov alias Tiger. Zdôraznila, že nikdy sa nestretla s nikým, kto bol medializovaný ako obvinený.

13.08.2021 15:05 , aktualizované: 17:04
debata (416)

Saková pripomenula, že Peter Petrov mal byť zadržaný Úradom inšpekčnej služby (ÚIS) Ministerstva vnútra SR, no zásah mal zastaviť prezident policajného zboru Peter Kovařík. Peter Petrov bol následne v pátraní, zásahová jednotka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ho vo štvrtok zadržala.

„Na základe toho som presvedčená, že ide o nečistú politickú hru, ktorá má dva ciele. Prvým je znemožniť vypovedať Petrovi Petrovovi pred vyšetrovateľmi ÚIS MV SR a druhým vytvoriť tlak na moju osobu a stranu Hlas, aby sme prestali informovať slovenskú verejnosť o zneužívaní kajúcnikov v trestnoprávnych konaniach,“ vyhlásila v stanovisku.

Exministerka zdôraznila, že nepozná a nikdy sa nestretla s nikým, kto bol medializovaný ako obvinený. „Nepodpisovala som žiadne zmluvy či dokumenty, z ktorých by mali vyplývať finančné plnenia voči týmto firmám. Rovnako som nikdy neprijala žiadne finančné ani nefinančné výhody od týchto ľudí, respektíve firiem,“ doplnila.

NAKA po štvrtkovom zásahu obvinila 11 osôb z viacerých trestných činností. Medzi nimi je aj Peter Petrov za trestný čin všeobecne nebezpečný a trestný čin proti majetku.

Portál Aktuality.sk informoval, že podľa vyšetrovateľov NAKA mala za bývalej vlády fungovať zločinecká skupina, ktorá vyťahovala milióny eur z projektov v rezorte vnútra a na ústredí práce. Obstarávali ich v rokoch 2015 až 2020. „Ide o obdobie, keď ministerstvo vnútra viedli nominanti Smeru Robert Kaliňák a Denisa Saková, úrad práce počas sporného projektu z roku 2015 zasa riadil jeho doterajší šéf Marian Valentovič,“ píše portál s tým, že obstarávanie mala vyhrať firma spriaznená s ľuďmi z najvyššieho stupňa zločineckej skupiny.

Kovařík: Zadržanie Petrova jasne ukazuje, že NAKA koná v prospech Slovákov

Zadržanie podnikateľa Petra Petrova podľa prezidenta Policajného zboru Petra Kovaříka jasne ukazuje, že príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) konajú zákonne v prospech občanov SR. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

„Policajti Národnej kriminálnej agentúry opäť dokázali, že si zaslúžia oslovenie elitná jednotka. Realizácia ich poslednej akcie bola dôkazom vysokej profesionality, vďaka ktorej sa vyšetrovateľ NAKA posunie v objasňovaní závažnej ekonomickej trestnej činnosti poškodzujúcej štátny rozpočet, na ktorý sa všetci skladáme svojimi daňami,“ uviedol policajný šéf.

Ako ďalej povedal, je rád, že sa policajtom NAKA podarilo ustáliť informácie o mieste, kde sa Peter Petrov nachádzal a môžu s ním pokračovať v začatých procesných úkonoch. Obvinený sa podľa jeho slov od začiatku vyšetrovania na NAKA dostavoval na predvolania až do zásahu Úradom inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (UIS MV) SR.

Kovařík však zdôraznil, že vyšetrovateľka UIS MV SR svojím neprofesionálnym prístupom zmarila vyšetrovanie nielen sebe, ale výrazne skomplikovala rozpracovaný prípad aj vyšetrovateľovi NAKA. „Som kritizovaný, že som mal zmariť akciu UIS MV SR, odmietam tieto tvrdenia a dokážem to aj pred orgánmi činnými v trestnom konaní,“ uzavrel policajný prezident.

Saková by mala podľa Remišovej zvážiť vyvodenie politickej zodpovednosti

Exministerka vnútra a súčasná nezaradená poslankyňa parlamentu Denisa Saková by mala podľa predsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej zvážiť vyvodenie politickej zodpovednosti. Súčasná vicepremiérka tak reagovala na informácie, že podľa vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) mala za bývalej vlády v čase pôsobenia Roberta Kaliňáka a Denisy Sakovej fungovať zločinecká skupina, ktorá vyťahovala milióny eur z projektov v rezorte vnútra a na ústredí práce.

„Pôsobenie zločineckej skupiny na rezorte Roberta Kaliňáka a Denisy Sakovej je vážnym signálom toho, ako vlády Smeru ohrozovali základné zákonné fungovanie štátnych inštitúcií. O to viac ma zaráža reakcia bývalej ministerky vnútra Sakovej, ktorá namiesto vysvetľovania praktík na rezorte vnútra pod jej vedením útočí na prokuratúru a rozpráva o nejakých politických hrách,“ uviedla Remišová.

Dlhodobé a masívne páchanie rozsiahlej trestnej činnosti so zapojením vysokých úradníkov rezortov je podľa Remišovej už legitímnou otázkou zodpovednosti aj samotných bývalých ministrov vnútra, teda Kaliňáka a Sakovej. Podozrenia podľa jej slov smerujú aj k ďalším rezortom.

Vicepremiérka tvrdí, že informácie o organizovanom zločine začínajú nadobúdať hrozivý rozsah. „Je namieste začať hovoriť o tom, že vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho umožnili vážne ohrozenie zákonného fungovania kľúčových inštitúcií štátu a rôzni gauneri si v štáte robili, čo len chceli. V súčasnosti preverujeme množstvo projektov a obstarávaní a zároveň plánujeme po odbornej diskusii prijať súbor opatrení, ktoré musia do budúcnosti rozkrádaniu a nadhodnocovaniu zákaziek zabrániť,“ doplnila.

Zistenia o zločineckej skupine za bývalých vlád OĽANO neprekvapujú

Zistenia, podľa ktorých mala fungovať za čias pôsobenia Roberta Kaliňáka a Denisy Sakovej v rezorte vnútra a na ústredí práce zločinecká skupina, sú podľa OĽANO „ohavné a zarážajúce, ale nie prekvapivé“. TASR o tom v piatok informovalo koaličné hnutie. Reagovalo tak na informácie, že podľa vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) mala za bývalej vlády fungovať zločinecká skupina, ktorá vyťahovala milióny eur z projektov v rezorte vnútra a na ústredí práce.

OĽANO tvrdí, že na svetlo vychádzajú stále väčšie praktiky predošlých vlád Smeru. „Vo svojej podstate venovali všetku energiu svojho akože vládnutia na obohacovanie a korumpovanie, kde musel každý smerák byť súčasťou tohto systému našich ľudí. Všetci museli držať spolu, ináč hrozilo, že sa im tento systém rozpadne ako domček z kariet, čo sa aj po voľbách deje. Vo svojej panike a strachu sú schopní sa podieľať na rozvrate štátu hecovaním proti očkovaniu a všetkým protipandemickým opatreniam,“ poznamenal poslanec Juraj Krúpa (OĽANO).

416 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #Smer #Hlas #NAKA #Denisa Saková