Slovensko vyšle do Afganistanu evakuačný špeciál

Vláda pripravuje vyslanie slovenského vojenského špeciálu do Afganistanu pre potreby evakuácie občanov SR, ako aj Afgancov spolupracujúcich s orgánmi SR.

15.08.2021 18:46
Kandahár, Afganistan, Taliban Foto: ,
Dymové oblaky stúpajú k oblohe po bojoch medzi Talibanom a afganskou armádou v Kandaháre, juhozápadne od Kábulu, vo štvrtok 12. augusta 2021.
debata (17)

Na sociálnej sieti o tom informoval premiér Eduard Heger (OĽANO), ako aj šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Premiér uviedol, že situácia v Afganistane je vážna, ocenil koordináciu rezortov zahraničných vecí a obrany.

„Spoločne pripravujeme vyslanie slovenského špeciálu do Afganistanu. Situácia si vyžaduje rýchlu reakciu, aby sme včas pomohli tým, ktorých životy sú ohrozené. Bezpečnosť občanov je našou prioritou,“ vyhlásil premiér.

„Našou úlohou je bezpečná evakuácia občanov SR nachádzajúcich sa v Afganistane, Afgancov spolupracujúcich s orgánmi SR a prípadnú zvyšnú kapacitu poskytneme spojencom v rámci EÚ a NATO,“ informoval Korčok s tým, že o ďalších podrobnostiach budú priebežne informovať najmä s ohľadom na bezpečnosť.

Afganistan Taliban Kábul Čítajte viac Taliban vstúpil do Kábulu a ovláda skoro celú krajinu. Prezident opustil Afganistan

Rezort slovenskej diplomacie ešte koncom týždňa informoval, že na území Afganistanu eviduje troch slovenských občanov. „V jednom prípade ide o osobu pracujúcu pre humanitárnu organizáciu Lekári bez hraníc, ktorej sme už uplynulý týždeň odporučili okamžitý odchod z krajiny, a v ďalšom prípade ide o dve občianky, ktoré sa už dávnejšie do Afganistanu vydali a o pomoc nežiadali,“ povedal hovorca MZVEZ Juraj Tomaga.

Bojovníci islamistického hnutia Taliban v nedeľu obkľúčili hlavné mesto Afganistanu Kábul. Taliban chce prevziať kontrolu nad Afganistanom podľa slov jeho hovorcu „v najbližších dňoch“. Predstavitelia Talibanu tiež uviedli, že v Afganistane nebude prechodná vláda a hnutie očakáva od afganskej vlády úplné odovzdanie moci.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Taliban #špeciál #Eduard Heger