V Afganistane hrozí podľa Čaputovej masívne porušovanie ľudských práv

Situácia v Afganistane je, žiaľ, zlá a prináša riziko masívneho porušovania ľudských práv a nestability v regióne. Je výsledkom nielen nezvládnutého odchodu, ale aj nekonzistentnosti pri vyžadovaní plnenia kritérií, ktoré si predtým medzinárodné spoločenstvo samo stanovilo. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla v reakcii na aktuálnu situáciu v krajine. Stanovisko poskytol jej hovorca Martin Strižinec.

16.08.2021 19:53
čaputová Foto: ,
Prezidentka Zuzana Čaputová.
debata (445)

„V tejto chvíli je predovšetkým potrebné pomôcť všetkým tým, ktorí pomáhali našej misii a spoločným projektom v Afganistane a ich životy by mohli byť v ohrození. Považujem za potrebné komplexné vyhodnotenie tohto pôsobenia a poučenie sa z chýb,“ vyhlásila prezidentka.

Afganské militantné hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve z posledných dní v nedeľu vstúpilo do metropoly Kábul, kde jeho bojovníci obsadili aj prezidentský palác. Afganský prezident Ašraf Ghaní krátko predtým utiekol do Uzbekistanu.

Z Kábulu sa v súčasnosti snažia dostať tisícky ľudí. Mnoho západných štátov tam uzavrelo svoje ambasády a evakuuje svojich občanov i miestnych spolupracovníkov.

Afganistan Taliban letisko Kábul Čítajte aj Afganské milície prepustili tlmočníka, ktorý pracoval pre českú armádu
445 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Taliban #Zuzana Čaputová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy