Guvernér NBS Kažimír vypovedal na NAKA v kauze Mýtnik

Do bratislavského sídla Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) prišiel vypovedať guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír. Na Prezídium Policajného zboru prišiel pred 11.30 h.

, , 17.08.2021 11:54, aktualizované: 14:46
Peter Kažimír Foto:
Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír prichádza do sídla Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v Bratislave vypovedať v súvislosti s kauzou Mýtnik III.
111

Kažimír po výsluchu povedal, že ho mrzia podozrenia zo zlyhania niektorých ľudí, kazí to pohľad nielen na jeho prácu, ale i na prácu ľudí na ministerstve financií. „Nie sme na konci, sme len uprostred vyšetrovania,“ dodal s tým, že o kauze nevedel. Neprijíma interpretáciu, že sa na rezorte financií počas jeho pôsobenia vybavovali veci za úplatky.

Video: Kažimír po výsluchu na NAKA: Sme uprostred vyšetrovania.

Kažimírov právny zástupca Ondrej Mularčík priblížil, že výsluch prebehol štandardne a korektne. „Zodpovedal na všetky otázky, ktoré mu boli položené,“ zdôraznil Mularčík. Dodal, že jeho výsluch budú teraz hodnotiť orgány činné v trestnom konaní.

„Nezúčastňoval som sa na žiadnej trestnej činnosti ani som ju netoleroval a ani som ju nijakým iným spôsobom neprehliadal,“ povedal Kažimír novinárom ešte pred príchodom na Prezídium Policajného zboru. Uviedol, že bol predvolaný ako svedok.

Video: Peter Kažimír vypovedal na NAKA.

Kažimíra vyzval minulý týždeň na odchod z funkcie guvernéra NBS predseda Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽaNO). Dôvodom sú podľa neho informácie o korupcii na Ministerstve financií SR a Finančnej správe SR v čase, keď stál Kažimír na čele rezortu financií. K výzve sa neskôr pridal aj podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga.

„Rozumiem politickému marketingu, ale z podstaty výkonu svojej funkcie nebudem reagovať na politické útoky a výzvy niektorých politikov,“ reagoval vtedy Kažimír.

Kažimír bol ministrom financií v rokoch 2012 až 2019 v dvoch vládach Roberta Fica (Smer) a tiež vo vláde Petra Pellegriniho (vtedy Smer). Zároveň bol v rokoch 2010 až 2019 podpredsedom strany Smer.

V rámci policajných akcií Mýtnik I až III boli obvinení napríklad podnikatelia Jozef Brhel, Miroslav Výboh, Michal Suchoba, ďalej bývalý prezident finančnej správy František Imrecze, jeho nasledovníčka Lenka Wittenbergerová alebo bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc. Obvinenia sa týkajú korupcie pri verejných obstarávaniach alebo ovplyvňovaní legislatívnych procesov.

Peter Kažimír Čítajte viac Fico: OĽaNO chce Kažimíra nahradiť Miklošom
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
111 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Kažimír #Národná banka Slovenska #NAKA