Bödör a ďalší traja obvinení v kauze Dobytkár zostávajú vo väzbe

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, v stredu rozhodol, že obvinení z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti v kauze Dobytkár, podnikatelia Norbert Bödör, Peter Kopriva, bývalý výkonný riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Ľubomír Partika a Milan Kuba zostávajú v preventívnej väzbe.

18.08.2021 18:17, aktualizované: 19:02
Bödör Foto: ,
Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör v sprievode policajných zložiek na archívnej snímke.
debata (3)

Rozhodnutie nie je právoplatné, podali sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

„Súd skonštatoval, že naďalej je dôvodne vedené trestné stíhanie, u všetkých trvajú dôvody preventívnej väzby, keďže sú podozriví, že po dlhšiu dobu páchali mimoriadne závažnú trestnú činnosť, z ktorej si zabezpečovali značný zdroj svojich príjmov. Všetci sú stíhaní pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmov z trestnej činnosti, takže hrozí, že by mohli v tejto trestnej činnosti pokračovať, pokiaľ by boli prepustení na slobodu,“ uviedol špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Obžaloba už bola podaná na ŠTS, preto aj o väzbe rozhodoval senát. Ako Lipšic zdôraznil, preventívny dôvod väzby nijakým spôsobom nezanikol práve pre dĺžku, intenzitu a rozsah trestnej činnosti.

Obvinenia sa týkajú mimoriadne rozsiahlej korupcie na PPA, ktorá sa diala od roku 2013 do roku 2016 a aj v ďalšom období do roku 2020. Podľa Lipšica na to nadväzovala legalizačná schéma, ktorej cieľom bolo zakryť pôvod týchto peňažných prostriedkov. Rádovo má ísť o miliónové korupčné schémy.

Hlavné pojednávanie ŠTS zatiaľ nevytýčil, ale ako Lipšic dodal, ide o väzobnú vec, kde senát musí konať urýchlene. Hoci je to mimoriadne rozsiahly spisový materiál, ktorý má okolo 35 000 strán, myslí si, že proces sa začne ešte v tomto roku.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Norbert Bödör #kauza Dobytkár
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy