Odstúpi Kovařík sám? Mikulec pripustil, že ho postaví mimo služby

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) podnikne ďalšie kroky voči policajnému prezidentovi Petrovi Kovaříkovi. Jedným z riešení je podľa neho aj postavenie mimo služby, no na to musia byť splnené podmienky.

30.08.2021 14:16 , aktualizované: 15:54
Roman Mikulec Foto: ,
Roman Mikulec
debata (42)

Mikulec tiež v pondelok zopakoval, že šéfovi polície dôveruje a je presvedčený o tom, že nezastavil policajnú akciu. Minister sa má s Kovaříkom stretnúť ešte v pondelok. Nie je podľa neho vylúčené, že Kovařík sám odstúpi, no nechcel o tom špekulovať.

Postavenie príslušníka Policajného zboru (PZ) mimo služby má podľa ministra vnútra pravidlá. „Budeme sa o tom rozprávať a rozhodnem sa vzhľadom na to, že aj postavenie mimo činnej služby príslušníka PZ má zo zákona určité pravidlá. Ak budú naplnené podmienky na to, aby bol postavený mimo činnej služby, samozrejme, aj toto je jedno z riešení,“ povedal Mikulec na tlačovej konferencii v budove parlamentu.

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda, počúvajte Pravdu Čítajte viac Obetuje koalícia Kovaříka, aby zachránila Mikulca?

Mikulec považuje uniknutie uznesenia o obvinení Kovaříka za „nie celkom férové“, skôr za účelové. Dá sa to podľa neho považovať za zlyhanie prokuratúry. „Budeme čakať na ďalšie kroky generálnej prokuratúry,“ skonštatoval.

Minister je presvedčený, že Kovařík nezneužil právomoc verejného činiteľa ani nezastavil policajnú akciu. „Nedošlo k prerušeniu ani zastaveniu policajnej akcie, došlo len k prerušeniu činnosti zásahovej jednotky, ktorá bola nasadená v rozpore s internými predpismi PZ,“ pripomenul s tým, že dôveruje orgánom činným v trestnom konaní.

Výbor zrejme 7. septembra

Zasadnutie Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, na ktorom by mal Kovařík vysvetľovať situáciu okolo jeho obvinenia, by malo byť v utorok 7. septembra. Novinárom to v pondelok povedal predseda výboru Juraj Krúpa (OĽANO). Únik uznesenia o Kovaříkovom obvinení považuje Krúpa za účelový.

Krúpa chce zvolať výbor čo najskôr, no možné to podľa neho bude až na budúci týždeň, pravdepodobne v utorok 7. septembra. V úniku uznesenia vidí snahu o diskreditáciu policajného prezidenta, vníma to ako účelové. Neuvažuje nad tým, že mohol byť iný zdroj úniku ako prokuratúra. V obvinení policajného prezidenta sú veci, ktoré Krúpovi nesedia, vníma ich ako slabé. „Obvinenia sa nemajú o čo opierať,“ dodal. Kovařík má podľa neho právo veci vysvetľovať. „Preto bude zvolaný výbor, aby nám to vysvetlil,“ skonštatoval.

Aj koaličná rada

O Kovaříkovi majú v pondelok hovoriť aj koaliční lídri na koaličnej rade. Avizoval to predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský. To, že ešte nie je Kovařík postavený mimo služby, vníma Pčolinský ako problém. Považuje to za dvojitý meter vzhľadom na to, že vyšetrovateľka úradu inšpekčnej služby Diana Santusová bola podľa neho postavená mimo služby len preto, že chcel minister ešte niečo preveriť.

Peter Kovařík Čítajte viac Koalícia sa tvári, že Kovaříka podrží. Možno

Krajská prokuratúra v Bratislave obvinila vo štvrtok (26. 8.) Kovaříka zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. Mal zmariť prebiehajúci zásah zadržiavania, ako aj vykonanie trestnoprocesných úkonov s obvinenými osobami Matejom Z. a Petrom P. Kovařík obvinenie odmieta.

VIDEO: Krúpa: Brannobezpečnostný výbor ku Kovaříkovi by mal byť 7. septembra.
Video

Šéf polície vyzval prokuratúru, aby začala trestné stíhanie pre uniknutie dokumentu o vznesení mu obvinenia na verejnosť. Poukázal na to, že uznesenie nikomu neodovzdal, nekopíroval a nezverejnil.

42 debata chyba
Viac na túto tému: #Koaličná rada #Peter Kovařík #Roman Mikulec