Prezidentka sa stretla so Žilinkom: Spory oslabujú dôveru v prokuratúru

Verejný obraz sporov oslabuje dôveru verejnosti vo fungovanie prokuratúry ako celku. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla po pracovnom stretnutí s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom.

30.08.2021 17:18
Prezidentka Zuzana Čaputová v Oravskej Polhore Foto: ,
Prezidentka Zuzana Čaputová .
debata (618)

„Prezidentka na pracovné stretnutie pozvala generálneho prokurátora Maroša Žilinku ešte minulý týždeň v súvislosti s viditeľne napätými vzťahmi medzi generálnym a špeciálnym prokurátorom,“ povedal hovorca prezidentky Martin Strižinec. Ako ďalej uviedol, prezidentka konštatovala, že za celkový obraz a dôveru v túto inštitúciu zodpovedá primárne hlava generálnej prokuratúry.

O prijatí u prezidentky informoval na sociálnej sieti aj generálny prokurátor. „Mali sme veľmi otvorený a veľmi vážny rozhovor,“ poznamenal Žilinka, pričom zároveň citoval výrok Alberta Einsteina, „čo je správne, nie je vždy populárne. A čo je populárne, nie je vždy správne“.

Generálny prokurátor Žilinka podal 13. augusta návrh na začatie disciplinárneho konania proti špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi. Disciplinárneho previnenia sa mal dopustiť tým, že bez znalosti spisu verejne, špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom polemizoval o vznesení obvinenia voči vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.

Lipšic poukázal na to, že vyjadrenia padli v čase, keď boli v médiách opakovane šírené nepravdivé informácie o údajnej „manipulácii“ pri vyšetrovaní najzávažnejších káuz, a to aj zo strany verejných funkcionárov. Považoval za svoju povinnosť zastať sa vyšetrovateľov a prokurátorov vo veciach, ktoré dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry.

Daniel Lipšic Čítajte viac Kto rozhodne o Lipšicovi? Žilinka podal dvojitý návrh na disciplinárku
618 debata chyba
Viac na túto tému: #Daniel Lipšic #Maroš Žilinka #Zuzana Čaputová