Kováčik si chce slobodu vybojovať cez diskreditáciu kajúcnikov

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vo svojej žiadosti o prepustenie z väzby argumentuje novými skutočnosťami. V piatok to uviedla sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamela Záleská.

, 03.09.2021 10:00, aktualizované: 19:08
kováčik Foto: ,
obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik prichádza na hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 3. septembra 2021.
debata (57)

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) sa nezaoberal žiadosťou bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika o prepustenie z väzby. Dôvodom je neuplynutie 30 kalendárnych dní od posledného rozhodnutia o väzbe Kováčika a nezistenie nových dôvodov na jeho prepustenie. Nie je daný ani dôvod na to, aby bol prepustený na základe prijatej novely Trestného poriadku. Uviedla to samosudkyňa Pamela Záleská. Obhajoba zvažuje podanie sťažnosti.

„Som rád, že bol uznaný argument, ktorý bol prednesený hneď na začiatku môjho vyjadrenia, že nebola splnená podmienka na konanie o žiadosti. Keďže neuplynula zákonom stanovená lehota,“ poznamenal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek.

Záleská zároveň odmietla vykonať dôkazy, ktoré navrhovala obhajoba. Za zarážajúce považuje, že boli predložené písomnosti, ktoré nemajú povahu dôkazu, o čom podľa jej slov súd už opakovane rozhodol. Obhajoba považuje prístup sudkyne za selektívny. „Ide o situáciu, keď dôkazy, ktoré sú v prospech obhajoby, nie sú pripúšťané,“ podotkol Kováčikov advokát Erik Magál.

Bývalý špeciálny prokurátor okrem iného tvrdí, že nové dôkazy majú mať zásadný vplyv na dôveryhodnosť výpovedí svedkov – bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa, Mateja Z. či už zosnulého Františka Böhma. Poukazuje na vyšetrovanie Mateja Zemana a Petra Petrova v súvislosti s krivými výpoveďami. Zdôrazňuje, že Csaba Dömötör je za krivú výpoveď odsúdený. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek reagoval, že vyšetrovanie týchto osôb nesúvisí s prípadom Kováčika.

Šúrek ďalej vyhlásil, že v porovnaní s predošlou žiadosťou obžalovaného o prepustenie z väzby v nej nie sú uvedené nové skutočnosti, ktoré by súd opätovne odôvodňovali rozhodovať.

Poukázal na to, že Najvyšší súd (NS) SR rozhodol o ponechaní Dušana K. vo väzbe minulý týždeň. „Je tu evidentná snaha obhajoby podsúvať klamlivé informácie s cieľom vyvolania akéhosi zdania, že má ísť o zmanipulované dôkazy a dokazovanie,“ podotkol.

Záleská zaujatosť odmietla

Súčasťou podaní bola aj námietka zaujatosti voči samosudkyni Pamele Záleskej. Tá dnes uviedla, že o námietke rozhodovať nebude.

„Ide o opakované podanie, o ktorom už bolo rozhodnuté," uviedla Záleská. Zároveň sa súd zaoberal listinnými dôkazmi, okrem iného aj dokumentami, ktoré boli ešte v októbri 2020 zaistené v kancelárii Dušana K. Medzi nimi boli napríklad návrh na väzobné stíhanie bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa, zápisnica z jeho výsluchu alebo uznesenia o obvinení viacerých osob. „Listiny boli zaistené v mojej kancelárii a súviseli s výkonom mojich právomocí a kompetencií," povedal obžalovaný. Zároveň uviedol, že nevie, či všetky osoby, ktoré sa zúčastnili zaisťovacích úkonov a prišli do styku s dokumentami mali na to potrebné bezpečnostné previerky.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala Dušana Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka.

57 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #Dušan Kováčik #ŠTS
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy