Poslanci sa idú Žilinku pýtať na nevpustenie novinárov na tlačovku

Generálny prokurátor Maroš Žilinka by mal na Výbore Národnej rady pre kultúru a médiá vysvetľovať, prečo na štvrtkovú tlačovú konferenciu nevpustil vybraných novinárov.

03.09.2021 14:46
žilinka Foto:
Vpravo generálny prokurátor Maroš Žilinka a vľavo jeho námestník Jozef Kadera počas tlačovky, na ktorú neboli vpustení niektorí novinári vrátane tých z denníka Pravda.
debata (52)

Požiadala o to SaS, predseda výboru Kristián Čekovský (OĽANO) informoval, že výbor bude v utorok 7. septembra.

„Požiadal som predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristiána Čekovského, aby na najbližšie zasadanie výboru pozval aj generálneho prokurátora. Dôvodom je jeho neprijateľný postoj k niektorým novinárom, ktorých nepustil na verejnú tlačovú besedu,“ uviedol člen výboru Roman Foltin (SaS). Tvrdí, že Žilinka mohol porušiť tlačový zákon. Ide tiež podľa neho o zlý signál nielen k verejnosti, ale aj k nezávislým médiám. „Toto sa už viac nemôže zopakovať. Verím, že Maroš Žilinka sa na výbore okrem vysvetlenia celej udalosti aj ospravedlní dotknutým novinárom,“ dodal Foltin.

žilinka Čítajte viac Žilinka: Pčolinského prepustenie som nenariadil, nie som nikoho vazal

Čekovský súhlasí s tým, aby sa správaním generálneho prokurátora smerom k novinárom zaoberal výbor pre kultúru a médiá. Zvolal preto mimoriadny výbor na utorok.

Na štvrtkovú tlačovú konferenciu GP SR neboli vpustení novinári z redakcií Pravdy, Denníka N, SME či Aktualít. Žilinka to vysvetlil kapacitou miestnosti, v ktorej sa konferencia konala. Šéfredaktori médií poslali otvorený list generálnemu prokurátorovi. Odmietli selektívny prístup k novinárom. Považujú za nepochopiteľné, že GP ignoruje tlačový zákon, ktorý zaručuje pre novinárov slobodný prístup k informáciám.

maroš žilinka Čítajte viac Advokáti k Žilinkovi: Meniť zákon len pre nepopulárne rozhodnutie je neakceptovateľné
52 debata chyba
Viac na túto tému: #výbor pre kultúru a médiá #Maroš Žilinka