Gröhling: Školy sa plošne zatvárať nebudú, aj keby to prikázal hlavný hygienik

Školy ostanú otvorené a musia ostať otvorené. V diskusnej relácii TA3 V politike to zdôraznil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS), ktorý opätovne vylúčil ďalšie plošné zatváranie škôl v pandemickom období.

05.09.2021 13:09
Branislav Gröhling Foto: ,
Minister školstva Branislav Gröhling.
debata (14)

„Aj pri zhoršenej epidemiologickej situácii máme prostredníctvom upraveného COVID automatu nastavené pravidlá tak, aby sme nemuseli zatvárať školy,“ povedal minister. Deklaroval, že aj keby za ním prišiel hlavný hygienik s požiadavkou na plošné zatvorenie škôl, nevyhovie mu. „Aby sme si to povedali jasne, nikdy nepodpíšem plošné zatváranie škôl,“ dodal.

Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre pediatriu Elena Prokopová pripomenula, že v súčasnosti sú školy i spoločnosť v boji s novým koronavírusom v úplne inej situácii ako minulý rok. „Dnes máme zaočkovaných ľudí, takisto ľudí, ktorí prekonali ochorenie a majú vytvorené protilátky, vieme tiež, ako sa vírus správa, ako sa šíri,“ objasnila.

Zdôraznila, že všetky pravidlá pre otvorenie základných škôl boli nastavené tak, aby deti mohli byť v čo najväčšom bezpečí. „Preto sme pridali aj tie antigénové a kloktacie testy na samotestovanie, aby sa zachytili prípadné pozitívne prípady,“ zdôraznila Prekopová. Či a ako sa môže situácia zhoršiť bude podľa nej záležať na zodpovednosti celej spoločnosti, teda i rodičov detí.

Minister pripomenul, že o antigénové testy na dobrovoľné samotestovanie doma bol zo strany rodičov veľký záujem, informoval, že k piatku (3. 9.) boli distribuované všetky vyčlenené antigénové testy cez okresné úrady s výnimkou Prešovského kraja. „V horizonte najbližších dní to zvládneme,“ uistil Gröhling zdôvodňujúc zdržanie skladovými kapacitami i logistikou.

Diskutujúci sa vyjadrili aj k prípadnému očkovaniu detí v školách. Podľa Prekopovej je v prípade záujmu takýto projekt možný, podmienkou je však okrem prítomnosti pediatra a zákonného zástupcu aj dostatočný záujem o očkovanie. „Ak by sa to týkalo piatich detí, tak to nie je, logisticky, efektívne,“ upozornili odborníčka. Minister naznačil, že podľa jeho informácií má s takýmto pilotným projektom prísť v polovici septembra Banskobystrický samosprávny kraj.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #školstvo #Branislav Gröhling
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy