Sporný paragraf Trestného poriadku sa podľa Kamenického ide meniť účelovo

Generálna prokuratúra (GP) sporný paragraf 363 Trestného poriadku, ktorý dáva možnosť GP rušiť obvinenie či trestné stíhanie, využila už viackrát. V súčasnosti tak ide o účelovú snahu o zmenu ustanovenia. Poukázal na to podpredseda strany Smer Ladislav Kamenický v diskusnej relácií RTVS O 5 minút 12.

, 05.09.2021 13:55
preberanie dekretu, novy poslanci, kamenicky Foto:
Ladislav Kamenický
debata (63)

„Nie som proti tomu, že ak niečo niekto urobí zle, nech čelí trestnému konaniu. Som ale proti zužovaniu tohto paragrafu a právomoci GP, lebo toto môže neskôr doľahnúť aj na obyčajných ľudí,“ vysvetlil Kamenický.

Kritika Žilinku

Matovič kritizoval generálneho prokurátora Maroša Žilinku za to, že zrušil obvinenia podnikateľa Jaroslava Haščáka v kauze nahrávky Gorily. Išlo o výrok Žilinku, že len blázon by si posielal úplatok na vlastný účet. Podľa šéfa prokuratúry Žilinku totiž neexistuje dôkaz, že by bývalý dôstojník tajnej služby Ľubormír Arpáš mal dostať úplatok od Haščáka.

„Bol som zhrozený, keď som tento argument počul z úst generálneho prokurátora,“ vyhlásil Matovič s tým, že „toto je Burundi“ a „obludné“. O prepustení bývalého riaditeľa tajnej služby Vladimíra Pčolinského líder OĽaNO uviedol, že sa snaží pochopiť rozhodnutie generálnej prokuratúry, ale je to „dosť ťažké“.

„GP sa dopustila negatívneho pokynu, keď povedala, že sa nemajú stíhať ľudia ako podnikateľ Jaroslav Haščák. Dohodli sme sa v koalícii, že o tejto téme sa musí viesť odborná a úprimná debata a musí dôjsť k napĺňaniu programového vyhlásenia vlády, keď sa vláda rozhodla zasadiť proti negatívnym pokynom,“ reagoval Matovič.

heger Čítajte aj Premiér odmietol odpovedať, či má generálny prokurátor Žilinka jeho dôveru

Pčolinský a ďalší ľudia boli zbavení obvinení na základe paragrafu 363 Trestného poriadku. Podľa Matoviča sa v koalícii dohodli, že o zmene tohto paragrafu sa udeje rýchla a poctivá diskusia, pretože s touto úlohou počíta programové vyhlásenie vlády.

Zároveň dodal, že je v hre aj zmena voľby policajného prezidenta. Uviedol to na margo odchodu v súčasnosti obvineného policajného šéfa Petra Kovaříka. „Debata na túto tému je otvorená, ale zatiaľ to nevnímam ako horúcu tému. Výber nástupcu sa bude pravdepodobne realizovať podľa súčasného zákonného postupu,“ dodal Matovič.

Minister financií sa tiež ohradil voči tvrdeniu, že spustenie očkovacej lotérie môže za nízku, 41 percentnú zaočkovanosť obyvateľstva. Za mieru zaočkovanosti nesie podľa neho zodpovednosť rezort zdravotníctva. Nevylúčil preto výmenu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO). „Za päť mesiacov som nezaregistroval žiadnu inovatívnu aktivitu, ako zvýšiť očkovanie ľudí nad 80 rokov. Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať najbližšie týždne,“ skonštatoval Matovič.

Kamenický aj naďalej trvá na dobrovoľnosti očkovania a očkovaciu lotériu považuje za plytvanie peniazmi.

63 debata chyba
Viac na túto tému: #Generálna prokuratúra #Igor Matovič #Maroš Žilinka #Ladislav Kamenický
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy