Verejnosť sa môže prihlásiť na podujatia s pápežom už i v OTP režime

Verejnosť sa môže prihlásiť na septembrové podujatia počas návštevy pápeža Františka na Slovensku už aj v OTP režime (očkovaní, testovaní a po prekonaní ochorenia COVID-19). Konferencia biskupov Slovenska (KBS) spustila v pondelok popoludní na stránke www.navstevapapeza.sk prihlasovanie na podujatia v Prešove, Košiciach a Šaštíne.

06.09.2021 13:37 , aktualizované: 14:51
debata (76)

„Pre návštevníkov v režime OTP budú na podujatiach v Prešove, Košiciach a Šaštíne vytvorené vlastné sektory s vlastnými vstupmi, všetko v zmysle platných vyhlášok,“ uviedli z tlačovej kancelárie KBS. Verejnosť sa môže prihlásiť na podujatia v rámci OTP sektorov v Šaštíne, Prešove, na košickom Luníku IX a na stretnutie s mladými na štadióne Lokomotíva v Košiciach.

„Plne zaočkovaní, ktorí budú mať vlastné vstupy, sa môžu rozhodnúť, či pôjdu do sektoru pre plne zaočkovaných alebo do sektoru OTP,“ dodali z KBS. Avizovali tiež, že pri vstupe do sektora OTP sa návštevníci budú musieť preukázať vstupenkou, dokladom totožnosti a negatívnym testom alebo potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 v ostatných 180 dňoch.

Zatiaľ platí upozornenie, aby sa návštevníci nespoliehali na to, že sa nechajú otestovať v blízkosti podujatia. „O prípadných mobilných odberných miestach (MOM) pred podujatiami budeme vopred informovať,“ uviedla KBS.

Pápež František na septembrovej návšteve Slovenska zavíta do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj so zástupcami židovskej či rómskej komunity. V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca.

Na stretnutie v Prešove je zaregistrovaných viac ako 25-tisíc ľudí

Na stretnutie so Svätým Otcom Františkom, ktorý do Prešova zavíta 14. septembra, je aktuálne zaregistrovaných viac ako 25-tisíc ľudí. Je to polovica kapacity areálu pri mestskej športovej hale na Ulici Jána Pavla II., kde bude pápež slúžiť liturgiu sv. Jána Zlatoústeho.

"Čo sa týka zasvätených osôb, rehoľníkov a rehoľníčok, je ich zaregistrovaných 111, kňazov je 404 a takmer 50 biskupov. Čo sa týka počtu, sme nad polovicou a veríme, že ak to takto bude každým dňom pribúdať, mali by sme tento priestor obsiahnuť. Denne pribúda približne 1000 registrovaných účastníkov,“ uviedol hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Zároveň čakajú na utorkové zverejnenie rozdelenia okresov v súvislosti s ochorením COVID-19 a či bude okres Prešov v zelenej alebo v oranžovej farbe. Podľa toho budú nastavené pravidlá pre ľudí v režime OTP (očkovaní, testovaní a po prekonaní ochorenia COVID-19).

Protosynkel Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík pútnikom, ktorí patria do režimu OTP, odporúča, aby sa dali otestovať vopred vo vlastnej réžii pred príchodom na podujatie. Vstup do areálu bude možný od polnoci z pondelka na utorok a o 8.00 h, približne dve hodiny pred príchodom Svätého Otca, budú jednotlivé vstupy uzavreté. Všetci účastníci podujatia musia mať ochranné rúška.

„Pre každého účastníka máme zabezpečenú vodu, v určitom limite. Budeme mať tri hlavné vstupy cez Most Jána Pavla II., most cez Torysu, ktorý je už postavený, a od cyklistického chodníka. Práve od cyklistického chodníka budú môcť prísť ľudia v režime OTP,“ doplnil Petrík.

K športovej hale bude zabezpečená kyvadlová doprava. MHD bude v utorok v Prešove premávať zdarma a na viacerých uliciach budú platiť dopravné obmedzenia. Podrobnosti sú zverejnené na webstránke mesta www.presov.sk.

„Mesto Prešov zabezpečuje najmä organizáciu dopravnej zložky. Prenosné dopravné značenia alebo prekrytie trvalého dopravného značenia môžeme začať realizovať až v pondelok 13. septembra. Mesto Prešov udeľuje základným školám v utorok 14. septembra riaditeľské voľno,“ doplnil hovorca mesta Vladimír Tomek s tým, že k dispozícii bude 4600 parkovacích miest na záchytných parkoviskách.

Aktuálne je na stretnutie s pápežom prihlásených viac ako 850 dobrovoľníkov. „Stále ešte potrebujeme nejakých 50 až 100 dobrovoľníkov. Prihlasovanie by sme chceli ukončiť vo štvrtok o polnoci,“ povedala koordinátorka dobrovoľníkov v Prešove Viktória Žolnová.

Stretnutie so Svätým Otcom v Prešove má tiež svoju oficiálnu hymnu. Je ňou skladba Oslávený kríž. Jej interpretom je kňazská gospelová skupina Peter Milenky & Band.

Pápež František počas svojej návštevy Slovenska v septembri navštívi Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín.

76 debata chyba
Viac na túto tému: #pápež František #návšteva pápeža Františka na Slovensku