"Facka Orbánovi". Zahraničná tlač porovnáva návštevu pápeža na Slovensku a Maďarsku

Pápež František sa má počas svojej nedeľnej návštevy Budapešti podľa zverejneného programu stretnúť aj s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Avšak krátkosť jeho zastávky v Budapešti - iba niekoľko hodín - v porovnaní s nadväzujúcou štvordňovou návštevou Slovenska podľa diplomatov a svetových katolíckych médií jasne naznačuje Františkove priority, napísala vo štvrtok agentúra Reuters.

09.09.2021 23:12
Viktor Orbán Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán
debata (36)

Podľa agentúry Františkov krátky pobyt v Budapešti, kde odslúži záverečnú omšu 52. medzinárodného eucharistického kongresu, „podčiarkuje jeho názorové rozdiely s nacionalistickým a protiimigračným maďarským premiérom Viktorom Orbánom“.

Európu pápež vyzýva prijímať a integrovať migrantov, aby tak prežila svoju „demografickú zimu“. Naproti tomu Orbán na minulotýždňovom Strategickom fóre v slovinskom Blede vyhlásil, že dnes sú „všetci migranti moslimovia“. Zároveň zdôraznil, že iba „tradične kresťanská rodinná politika nám pomôže dostať sa z demografickej krízy“.

„Pápežovo rozhodnutie stráviť viac času na Slovensku než v Maďarsku treba chápať v kontexte jeho tvrdej kritiky nacionalisticko-populistických lídrov, ako napríklad maďarského premiéra,“ napísal britský liberálne katolícky týždenník The Tablet.

Počas marcového letu z Iraku František pred novinármi poznamenal, že jeho cesta do Budapešti „nebude návštevou krajiny, ale bude to len kvôli omši“. Očakáva sa na nej účasť približne 75-tisíc ľudí.

Pápež František Čítajte viac Pápež František sa odmieta stretnúť s Orbánom. Dôvodom sú postoje maďarského premiéra k utečencom

Americký dvojtýždenník National Catholic Register informoval, že viacerí maďarskí štátni aj cirkevní predstavitelia sa snažili presvedčiť pápeža, aby v ich krajine pobudol dlhšie, avšak bezvýsledne. Noviny to označili za „obrovskú facku“ Orbánovi.

Na novinársku otázku počas štvrtkovej tlačovej konferencie vo Vatikáne o tom, prečo chce pápež zjavne „utiecť z Maďarska“, odpovedal hovorca Vatikánu Matteo Bruni, že Františkova cesta do Budapešti je „duchovnou púťou“ a treba ju chápať v náboženskom kontexte.

Reuters ďalej píše, že Slovensko je síce proti nekontrolovanému prílevu migrantov, avšak postoje jeho predstaviteľov nie sú ani zďaleka také ostré ako Orbánove.

Pápež František Čítajte viac Orbán pustí na omšu s pápežom aj nezaočkovaných

The Tablet si všimol aj nedávne vyhlásenie pápeža Františka, že nevie, či ho Orbán v Budapešti príde pozrieť. Podľa britského týždenníka išlo o „jasný signál“ dištancovania sa. „Ak sa aj stretnú, nemožno čakať, že pápež bude celý vysmiaty,“ komentoval The Tablet. V pápežovom programe v Budapešti figuruje aj krátke stretnutie s maďarským prezidentom Jánosom Áderom.

Dlhá pápežova návšteva na Slovensku môže podľa týždenníka The Tablet, ktorý cituje diplomata pôsobiaceho v Bratislave, súvisieť aj s dobrým dojmom, ktorý na Františka urobila Zuzana Čaputová, prvá žena v prezidentskej funkcii, počas svojej vlaňajšej návštevy vo Vatikáne.

Táto bývalá environmentálna právnička „predstavuje novú generáciu európskych lídrov, ktorá je v ostrom kontraste s niektorými nevýraznými mužmi z minulosti“, uviedol The Tablet.

Týždenník pritom poukázal na blížiacu sa Konferenciu OSN o zmene klímy (COP26), ktorá sa bude konať v škótskom Glasgowe v prvej polovici novembra aj s účasťou pápeža. Od pontifika teda na Slovensku možno očakávať výzvy na ochranu planéty a tiež na podporu mladých ľudí a marginalizovaných komunít, napísal The Tablet.

Pápež František Čítajte viac Pápež sa zotavuje, odslúžil aj omšu
36 debata chyba
Viac na túto tému: #návšteva pápeža Františka na Slovensku