Očkovanie proti COVID-19 od 5 rokov bude možné vďaka povoleniu ministra

Očkovanie pre deti od piatich rokov bude na Slovensku možné na základe povolenia ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO). Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

10.09.2021 10:13, aktualizované: 15:17
debata (30)

„Očkovanie bude môcť byť realizované na žiadosť rodičov pri vysoko individualizovanom prístupe zohľadňujúc riziko a benefit očkovania dieťaťa. Očkovanie sa odporúča u rizikových detí, u ktorých by prekonanie ochorenia COVID-19 mohlo viesť k vážnemu poškodeniu zdravia, prípadne zhoršeniu základného ochorenia,“ reagovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pre TASR.

Konkrétne má ísť o žiadosť o povolenie na používanie neregistrovaného lieku. Povolenie na očkovanie má byť podľa hovorkyne rezortu tiež na základe odborného stanoviska Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Hovorkyňa ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková pre TASR uviedla, že v odbornom stanovisku pre ministerstvo pomenovali potenciálne prínosy a riziká. „Očkovanie v tejto vekovej skupine je nateraz možné podľa ŠÚKL-u odporučiť len v individuálnych prípadoch, keď hrozí riziko vážneho priebehu ochorenia COVID-19. Pomer prínosov a rizík pre konkrétneho detského pacienta má posúdiť jeho ošetrujúci lekár,“ informovala.

MZ SR zdôraznilo, že pozorne kontinuálne sleduje aktuálne trendy a odborné štúdie. Uvedenú možnosť očkovania podporili podľa neho Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie, Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť Slovenskej lekárskej spoločnosti a Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti.

Európska lieková agentúra (EMA) zatiaľ očkovanie vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer pre deti mladšie ako 12 rokov nepovolila. Pre TASR to potvrdil Miroslav Lednár zo spoločnosti Pfizer. Vysvetlil, že pre zástupcu držiteľa registrácie na Slovensku je určujúcim dokumentom text schválený zo strany EMA, konkrétne ide o súhrn charakteristických vlastností lieku (SPC).

Terapeutická indikácia hovorí podľa neho o tom, že očkovacia látka Comirnaty je indikovaná na aktívnu imunizáciu na prevenciu ochorenia COVID-19 spôsobeného vírusom SARS-CoV-2 u osôb vo veku 12 rokov a starších. „Použitie tejto očkovacej látky má byť v súlade s oficiálnymi odporúčaniami,“ zdôraznil.

Hlas a SNS kritizujú Lengvarského za očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov

Mimoparlamentné strany Hlas-SD a SNS kritizujú ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) pre očkovanie detí vo veku od päť do 11 rokov vakcínou proti ochoreniu COVID-19. Podľa podpredsedníčky Hlasu Zuzany Dolinkovej je nevyhnutné pristupovať k informovaniu o tejto problematike mimoriadne opatrne a zrozumiteľne.

Šéfovi rezortu zdravotníctva vyčíta, že o tejto téme v stredu informoval nepresne a nejasne, čo podľa Dolinkovej spôsobilo chaos medzi rodičmi i pediatrami.

„Vyzývam ministra Lengvarského, aby okamžite uviedol všetky informácie týkajúce správnosti postupu prípadného očkovania našich detí vo veku od päť do 11 rokov na pravú mieru a verejnosti poskytoval len overené a odborníkmi akceptované a schválené informácie,“ povedala.

Poukázala na to, že Európska lieková agentúra (EMA) zatiaľ očkovanie vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer pre deti mladšie ako 12 rokov nepovolila. To pre TASR potvrdil vo štvrtok Miroslav Lednár zo spoločnosti Pfizer. Vysvetlil, že pre zástupcu držiteľa registrácie na Slovensku je určujúcim dokumentom text schválený zo strany EMA, konkrétne ide o súhrn charakteristických vlastností lieku (SPC).

Terapeutická indikácia hovorí podľa neho o tom, že očkovacia látka Comirnaty je indikovaná na aktívnu imunizáciu na prevenciu ochorenia COVID-19 spôsobeného vírusom SARS-CoV-2 u osôb vo veku 12 rokov a starších. „Použitie tejto očkovacej látky má byť v súlade s oficiálnymi odporúčaniami,“ zdôraznil. Na tento problém sa odvolala aj mimoparlamentná SNS, podľa ktorej by mal Lengvarský rozhodnutie o očkovaní vo vekovej skupine od päť do 11 rokov zrušiť.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #očkovanie #koronavírus #Covid-19 #Vladimír Lengvarský
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy