Pápeža na letisku privíta aj preživšia holokaustu

Pápeža Františka privíta v nedeľu popoludní na bratislavskom letisku spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, predstaviteľ katolíckeho disentu František Mikloško, preživšia holokaustu Herta Vyšná a riaditeľka občianskeho združenia Plamienok zaoberajúceho sa rozvojom detskej domácej paliatívnej starostlivosti Mária Jasenková. Informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

12.09.2021 14:06
pápež františek Foto:
Pápež František zdraví ľudí počas návštevy Budapešti.
debata (13)

„Tieto osobnosti symbolizujú hodnoty, ktoré prezidentku SR spájajú s pápežom Františkom: ochrana ľudských práv, slobody a demokracie a súcit s najslabšími a najzraniteľnej­šími,“ vysvetlil.

Na privítaní Svätého Otca sa tiež zúčastnia predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina), premiér Eduard Heger (OĽANO), minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) a vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček spolu s veľvyslancom SR pri Svätej stolici Marekom Lisánskym a primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

150 novinárov

Ako ďalej priblížil Strižinec, v delegácii Svätej stolice na letisku bude štátny sekretár Pietro Parolin, prefekt kongregácie pre východné cirkvi Leonardo Sandri, predseda Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg Miguel Á. Ayuso Guixot, substitút Štátneho sekretariátu Edgar Pea Parra, apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Guido Ottonello, bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský, pracovník štátneho sekretariátu George Jacob Koovakad, sekretár Apoštolskej nunciatúry Andriy Yevchuk, pápežský ceremoniár Ján Dubina a tajomník KBS Ivan Ružička.

pápež, orbán Čítajte viac Pápež v Budapešti: Hrozba antisemitizmu stále číha v Európe

Prílet pápeža Františka na Slovensko bude priamo na letiskovej ploche sledovať aj približne 150 domácich a zahraničných novinárov. „Svätého Otca budú vítať aj stovky veriacich z farnosti v bratislavských Vajnoroch, kde v roku 1990 celebroval svätú omšu pápež Ján Pavol II. pri svojej prvej návšteve SR,“ uviedol hovorca. Členovia detského folklórneho súboru Lúčka v krojoch z Važca privítajú pápeža podľa tradície chlebom a soľou.

Špeciálna kytica

Kytica, ktorú pápež František dostane pri privítaní, je vytvorená len z pôvodných slovenských druhov rastlín a bylín charakteristických pre náš región. „Ide napríklad o ľubovník, starček, bedrovník, hlaváč, rebríček a prilbicu. Autorom kytice je florista Róbert Bartolen a okrem iného symbolizuje aj poďakovanie Bohu, že práve Slovákom daroval krajinu s takou krásnou prírodou,“ objasnil Strižinec.

pápež František Čítajte viac Na Slovensko prichádza skromný pápež, ktorý odišiel z euromincí

Po prílete do Bratislavy bude program návštevy pápeža Františka pokračovať na Apoštolskej nunciatúre najskôr ekumenickým stretnutím a neskôr súkromným stretnutím s členmi Spoločnosti Ježišovej.

V pondelok (13. 9.) pápeža prijme prezidentka Zuzana Čaputová. Na prednom nádvorí Prezidentského paláca sa uskutoční oficiálny privítací ceremoniál a v Prezidentskej záhrade sa bude konať stretnutie s predstaviteľmi politického a spoločenského života, na ktorom zaznejú príhovory prezidentky SR a Svätého Otca.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #návšteva pápeža Františka na Slovensku