Kolíková opätovne predstavila reformu súdnej mapy

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) opätovne predstavila verejnosti reformu súdnej mapy.

13.09.2021 13:18
Mária Kolíková Foto:
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS)
debata (8)

Návrhy zákonov predloží dnes do medzirezortného pripomienkového konania. Ako uviedla Kolíková na dnešnej tlačovej besede, dospela k záveru, že je dobré, aby reforma justície bola rozdelená do čiastkových zákonov a aby diskusia k nim bola presne cielená.

Ministerstvo tak predloží na pripomienkovanie zákon o mestskom sude Bratislava, o mestskom súde Košice, zákon o nových obvodoch pre okresné súdy a zákon o nových obvodoch pre krajské súdy.

Video: Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková predstavuje reformu novej súdnej mapy.

Kolíkovej nová súdna mapa počíta so zriadením mestského súdu v Bratislave a Košiciach, zníženia počtu okresných súdov z 54 na 30. Znížiť sa má aj počet odvolacích súdov z 8 na 4. Po zmene súdnej mapy by malo byť 5 skupín špecializovaných sudcov: civilných, obchodných, trestných, rodinných a správnych.

Šéfka rezortu spravodlivosti vysvetlila, že každá časť reformy bude na sebe istým spôsobom nezávislá. „Snažíme sa vychádzať z pripomienok, ktoré sme dostali. Zobrali sme viaceré pripomienky, tie sme zapracovali. Toto sú nové návrhy, ktoré ja si myslím, že naozaj sú ešte presnejšie, čo sa týka aj postupu, ako by mala byť celá zmena realizovaná,“ pokračovala ministerka.

Cieľom reformy súdnej mapy je špecializácia sudcov. „Aby sme toto umožnili, potrebujeme zväčšovať obvody. Vytvoríme tak predpoklad, že bude viac sudcov, z ktorých sa bude vyberať, keďže sa jedná o náhodný výber. To znamená, že je to veľmi dôležité ako opatrenie v boji s korupciou,“ povedala Kolíková.

Dôležitá je podľa nej aj dostupnosť spravodlivosti. „Keď dôjdeme na súd, tak očakávame, že v primeranom čase budeme mať rozhodnutie. To znamená, že dôležitejšie ako počet kilometrov je, počítať si čas, odkedy sa na súd obrátime, po rozhodnutie,“ doplnila. O reforme sa bude ministerka naďalej rozprávať s koaličnými partnermi, sudcami či prokuratúrou.

Ministerka spravodlivosti predstavila prvý krát návrh reformy súdnej mapy v novembri 2020 a v marci 2021 prešiel návrh pripomienkovaním. Voči pôvodnému návrhu bolo vznesených 460 pripomienok z toho 190 zásadných.

Polícia / NAKA / Kukláči / Čítajte viac Brusel si všimol stíhanie vysokých funkcionárov. Súdnu mapu odporúča odložiť
8 debata chyba
Viac na túto tému: #Mária Kolíková #reforma súdnej mapy