Aghovi navrhol prokurátor v kauze zmeniek 14-ročný trest

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta navrhol Štefanovi Aghovi obžalovanému v kauze falšovania televíznych zmeniek TV Markíza 14 rokov odňatia slobody. Súd utorok vyhlásil dokazovanie v prípade za ukončené. Verdikt v prípade vyhlásia 12. októbra.

, 29.09.2021 10:27, aktualizované: 14:37
štefan agh Foto: ,
Obžalovaný Štefan Agh počas pojednávania v kauze televíznych zmeniek na ŠTS v Pezinku 29. septembra 2021.
debata (3)

„Tá porada senátu pred vynesením rozsudku je nevyhnutná. Odzneli za dva dni nové veci, s ktorými sa musí súd vyrovnať,“ uviedol predseda senátu. V stredu odzneli záverečné reči všetkých procesných strán.

„Dôkazná situácia z môjho pohľadu bola úplne v súlade s prípravným konaním. Dôkazne sa nezmenili žiadne podstatné skutočnosti, čo z môjho pohľadu potvrdzuje dôvodnosť podania obžaloby a ako som navrhoval, aj uznanie viny za tento trestný čin. Čakal som pravdu povediac, že skončíme dnes, ale tento termín, 12. októbra, bol v pláne pojednávaní. Takže súd pokračuje podľa pôvodného plánu pojednávaní, čo beriem na vedomie,“ uviedol médiám prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.

„Obžalovaný nám predostrel určitý ekonomicko-právnický vzorec, že spolu s Kočnerom odkúpili pohľadávku za jednu slovenskú korunu a z toho mali vzniknúť zmenky v hodnote viac ako dvoch miliárd slovenských korún,“ uviedol vo svojej záverečnej reči Šanta, podľa ktorého sa tento „ekonomický blud“ mohol stať len na základe trestnej činnosti.

Prokurátor zhrnul všetky dôkazy, ktoré svedčia proti obžalovanému Štefanovi Aghovi. Výsluchy podľa Šantu dokazujú, že nikto o zmenkách nevedel a nepočul. „Kočner je jednotka a Štefan Agh je trojka po Ruskovi,“ dodal prokurátor.

Ďalej zhrnul znalecké posudky, písomnosti a nahrávky. Šanta pripomenul, že podľa znalcov z odboru písmoznalectva neboli pravdepodobne podpisy Štefana Agha zhotovené v roku 2000 až 2001. „Niet naozaj jediného objektívneho dôkazu, ktorý by spochybňoval obžalobu,“ doplnil s tým, že miera účasti je neporovnateľne nižšia ako u Mariana Kočnera a Pavla Ruska.

Trest by si mal odpykať, ako navrhoval prokurátor vo svojej záverečnej reči, v ústave so stredným stupňom stráženia. Navrhol Špecializovanému trestnému súdu v Pezinku, aby Agha uznal za vinného za obzvlášť závažný trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov spolupáchateľstvom.

Zároveň navrhol súdu uložiť mu trest vo výške 5-tisíc eur a ochranný dohľad. Na záver svojej záverečnej reči Šanta zdôraznil, že miera zavinenia u obžalovaného bola neporovnateľne nižšia ako o odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera a bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska v kauze zmeniek.

Podľa Šantu mal Agh záznam v registri len za zanedbateľné tri dopravné priestupky. Viedol čestný život. V snahe zabezpečiť svoju rodinu však pristúpil na to, že sa podieľal s Kočnerom a Ruskom na výrobe falošných zmeniek. Prípad sa svojím rozsahom zapíše do dejín slovenskej kriminalistiky.

pojednavanie specialny sud Pezinok zmenky Markiza Čítajte viac Kauza zmenky: Prokurátor predložil komunikáciu Kočnera s Bödörom

Štefan Agh vo svojej záverečnej reči pred súdom odmietol, že by zmenky falšoval. Skonštatoval, že na zmenky niekto doplnil sumu a jemu nie je známe kto. „Nenaplnil som skutkovú podstatu trestného činu,“ uviedol.

Tvrdí, že bol majiteľom dvoch bianco zmeniek, ktoré podpísal, a majiteľom ďalších dvoch zmeniek bol podnikateľ Marian Kočner. Svoje zmenky mal dať overiť notársky okolo roku 2000 a preložiť do srbského jazyka a pre bezpečnosť uložiť na neznáme miesto.

„Od roku 1998 som sa s Pavlom Ruskom nikdy nestretol. Ruskovi sa nedalo veriť. S Kočnerom som sa za posledných desať rokov stretával pomenej. Prišiel za mnou v roku 2014, že má investorov na preplatenie zmeniek. Rokovania viedol Kočner,“ povedal v záverečnej reči.

Obžalobu prokurátora Jána Šantu pokladá za účelovú a zmanipulovanú. Skritizoval, že neboli pripustené počas pojednávania viaceré ním a jeho obhajcom navrhované dôkazy. „Svedkovia obžaloby nemohli vedieť o existencii zmeniek. To preto, lebo ich Rusko o tom neinformoval. Prišli so mnou do styku minimálne,“ dodal.

Obhajca obžalovaného Štefan Neszméry uviedol, že dokazovanie bolo ukončené predčasne. „Rešpektujem však rozhodnutie súdu,“ povedal obhajca. „My sa nemáme zaoberať tým, kto a kedy vyrobil zmenky,“ uviedol pred senátom.

Pripomenul, že v kauze zmeniek bol jeho klient vylúčený na samostatné konanie. Zo štyroch zmeniek podpísal dve zmenky. „Doteraz nebola zodpovedaná otázka, kto a kedy dopísal dátum a text na zmenkách,“ zdôraznil advokát. Požiadal súd, aby z ďalšej časti záverečnej reči bola vylúčená verejnosť.

Kočner inštruoval Agha, ako má vypovedať

Komunikácia z aplikácie Threema z roku 2018 je podľa názoru Kubinu kľúčovým dôkazom. Vyplynulo z nej, že Kočner s Aghom mali priateľský vzťah. Z prepisov vyplynulo, že Kočner inštruoval Agha, ako má vypovedať v kauze zmeniek, a inštruoval ho, aby zakryl trestnú činnosť.

Spoločne mali robiť nejaké „slinoviny“, čo malo znamenať výrobu antedatovaných zmeniek. Kubina navrhoval súdu uznať obžalovaného za vinného a zaviazať ho nahradiť škodu.

Podľa ďalšieho právneho zástupcu televízie Tomáša Kamenca obžalovaný spoločne s Kočnerom vyrobili falošné zmenky. "Chceli získať peniaze od poškodenej strany. Je evidentné, že obžalovaný sa podieľal na výrobe minimálne dvoch falošných zmeniek. Bol si vedomý, na aký účel sú zmenky vyrábané, a ich cieľom s Kočnerom a Ruskom bolo obohatiť sa na úkor tretej osoby,“ zdôraznil obhajca.

Podľa neho obhajoba neprodukovala žiadne dôkazy, ktoré by spochybňovali závery znalcov, ktorí skúmali zmenky. „Je nemysliteľné, aby po 15 rokoch nikto o zmenkách nevedel,“ povedal Kamenec. V poznatkovom fonde Slovenskej informačnej služby (SIS) nie je záznam o existencii zmeniek z roku 2000.

Súd v utorok pojednával od 9.00 h, čítali sa písomné dôkazy, ktoré navrhol prokurátor Šanta, ako aj obhajca obžalovaného Štefan Neszméry. Malo ísť o dôkazy – tajné správy Slovenskej informačnej služby (SIS) k existencii zmeniek.

Pojednávanie so Štefanom Aghom sa začalo minulý rok v závere novembra. Obžalovaný vinu popiera a vyhlasuje, že žiadne zmenky v sume 34,5 milióna eur nesfalšoval a sú pravé. V minulosti figuroval ako obvinený v kauze, v ktorej v januári Najvyšší súd právoplatne odsúdil exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska a podnikateľa Mariana Kočnera na 19-ročné tresty odňatia slobody. Agh, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Kočnera, napokon vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

Kocner - Rusko Čítajte viac Kočnerovi a Ruskovi potvrdil súd 19 rokov za zmenky
3 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #štefan ágh #kauza televízne zmenky #televízne zmenky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy