Čaputová: Ak chce koalícia vládnuť, potrebuje vyslať jasný signál stability

Situáciu v spoločnosti treba upokojiť na viacerých líniách, myslí si prezidentka Zuzana Čaputová. Útoky na ľudí, ktorí zachraňujú životy, považuje za neprípustné a absurdné. Koalícia by podľa nej mala vyslať jasný signál stability.

29.09.2021 16:36 , aktualizované: 17:08
Zuzana Čaputová Foto:
Prezidentka Zuzana Čaputová počas jej vyjadrenia k stretnutiam s politickými lídrami, ktoré absolvovala počas tohto týždňa, 29. septembra 2021
debata (118)

Čaputová to uviedla po tohtotýždňových stretnutiach s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) a predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina), ale aj predsedom opozičného Smeru Robertom Ficom a mimoparlamentného Hlasu Petrom Pellegrinim.

Ako vysvetlila Čaputová, zástupcov koalície a opozície si pozvala do Prezidentského paláca pre napätie v spoločnosti, pochádzajúce z problémov, ktoré pomenovala aj v utorkovej správe o stave republiky. Upozornila, že k nemu prispieva aj spôsob komunikácie politikov. Zdôraznila potrebu riešení, nie ilúzie riešení.

Zuzana Čaputová Čítajte viac Čaputová: Slovensko je zranenou krajinou, zúfalo potrebuje stabilitu

„Každá krajina v každej dobe potrebuje stabilnú vládu. V prípade, ak chcú vládnuť, je potrebné, aby nám vyslali jasný signál stability. Nemôžeme každý týždeň čeliť tomu, že odchádza jeden alebo druhý koaličný partner,“ povedala prezidentka k rozhovorom s predstaviteľmi koalície.

Zástupcov opozície upozornila na to, aké dosahy má na spoločnosť nenávisť a jej rozdúchavanie. Ocenila, že Pellegrini prišiel s rovnakým nastavením. Z vyjadrení Fica po stretnutí je podľa nej zrejmé, že jeho pohľad na situáciu je diametrálne odlišný.

Peter Pellegrini Čítajte viac Pellegrini: Prezidentka by mohla zvolať diskusiu za okrúhlym stolom

Pri téme referenda o skrátení volebného obdobia pripomenula, že ak sa má konať, treba najskôr upraviť ústavu. „Dvere k tomu, aby sa ústava v decembri zmenila, vnímam ako otvorené. Je to samozrejme na poslancoch Národnej rady,“ skonštatovala s tým, že vôľu k zmene po rozhodnutí Ústavného súdu SR deklarovali viacerí politici.

Eduard Heger Čítajte viac Sme rodina i SaS sú za zmenu ústavy k referendu, Heger je však proti predčasným voľbám
118 debata chyba
Viac na túto tému: #štvorkoalícia #Zuzana Čaputová #Hegerova vláda