Dočasného šéfa inšpekcie a vyšetrovateľov NAKA prepustili

Krajský súd v Bratislave prepustil v piatok z väzby bývalého povereného šéfa Úradu inšpekčnej služby Petra Scholza a štyroch vyšetrovateľov NAKA. Podľa senátu súdu je ich trestné stíhanie neopodstatnené.

01.10.2021 08:54 , aktualizované: 15:29
Štefan Mašín / Ivana Halahijová / Foto: ,
Vyšetrovateľ NAKA Štefan Mašín spolu so svojou advokátkou Ivanou Halahijovou krátko po prepustení z väzby.
debata (891)

Krajský súd rozhodoval od 9.00 h. Senát rozhodol pod vedením predsedníčky Magdalény Blažovej a členiek senátu Márie Šimkovej a Danice Veselovskej. Keďže ide o neverejné zasadnutie, nie sú na ňom prítomné procesné strany – obvinení ani ich obhajcovia, ani dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave.

„Predmetná vec – sťažnosti obvinených a prokurátora, bola na odvolací KS v Bratislave predložená na rozhodnutie 24. septembra,“ uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. V zmysle Trestného poriadku je zákonná lehota na rozhodnutie päť pracovných dní od predloženia veci na rozhodnutie.

Video: Vyšetrovatelia idú von z väzby. Súd spochybnil ich trestné stíhanie.

Video

„Vítame rozhodnutie Krajského súdu. Myslím si, že sa to dalo očakávať aj z odôvodnenia prvostupňového súdu, že rozhodnutie Krajského súdu bude také. Pokiaľ teda majú dodržiavať intencie zákona a ústavnú judikatúru. S dôvodmi ešte nie som oboznámený, keďže mi to nebolo doručené,“ povedal obhajca Milana Sabotu Rastislav Koutun.

Petra Scholtza zobral sudca do kolúznej väzby 15. septembra. Sudca predtým rozhodol, že vyšetrovatelia NAKA Ján Čurilla, Pavol Ďurko a Milan Sabota budú rovnako väzobne stíhaní.

Sabotu zobral sudca do kolúznej väzby, Čurillu a Ďurka zobral sudca do väzby z dôvodov takzvanej kolúznej a preventívnej väzby. Následne na druhý deň 16. septembra zobral sudca do kolúznej väzby aj štvrtého vyšetrovateľa Štefana Mašína.

Video: Vyjadrenia vyšetrovateľa NAKA Štefana Mašína a jeho advokátky Ivany Halahijovej k prepusteniu.

Video

„K rozhodnutiu Krajského súdu sa v tomto štádiu neviem podrobnejšie vyjadriť, keďže písomné vyhotovenie nám bude doručené až dodatočne. Rozhodnutie, samozrejme, vítame, namietali sme aj dôvodnosť vznesenia obvinenia a aj dôvody väzby. Tešíme sa, že Krajský súd našej sťažnosti vyhovel, ale podrobnejšie sa budem môcť vyjadriť, až keď budem mať písomné vyhotovenie,“ uviedla pre obhajkyňa Štefana Mašína Ivana Halahijová.

Mašín po prepustení uviedol, že nevidí dôvod, aby nemohol ďalej pracovať ako policajt a vyšetrovať kauzy, ktoré mu boli pridelené. „Ja som robil iba vyšetrovanie spisu 205…Ak mi ho nadriadený nezoberie, tak nevidím dôvod v tom, aby som nepokračoval,“ uviedol po prepustení.

NAKA, polícia, vyšetrovanie Čítajte viac Bývalý šéf vyšetrovateľov Šátek: Medzi policajtmi mohol byť legalizant SIS

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic považuje rozhodnutie krajského súdu za kľúčové. Potvrdilo sa podľa neho, že vyšetrovatelia NAKA boli stíhaní neopodstatnene a žiadneho trestného činu sa nedopustili.

Ako povedal v piatok pre médiá, po rozhodnutí krajského súdu hodnotí trestné stíhanie ešte viac ako snahu zastaviť alebo zabrzdiť rozbehnuté vyšetrovania, ktoré smerujú k najvyšším miestam. „Som rád, že sa zatiaľ táto snaha nepodarila, ale nerobím si ilúzie, že tieto snahy budú pokračovať,“ dodal.

Ďalší postup prokuratúry nechcel komentovať. Verí však, že sa krajská prokuratúra vyjadrí k „zavádzaniu a nepravdám“, ktoré uvádzal dozorujúci prokurátor v návrhu na vzatie do väzby.

Premiér Eduard Heger rozhodnutie krajského súdu rešpektuje. „Ak by sa totiž potvrdili podozrenia, že vyšetrovatelia nepostupujú v súlade so zákonom, bola by to čierna škvrna v našom zápase za očistu spoločnosti od korupcie,“ uviedol Heger na sociálnej sieti.

Objektívne a poctivé rozhodovanie súdov, ochrana zákonnosti zo strany prokuratúry a profesionálna práca polície sú podľa predsedu vlády absolútne zásadné pre presadzovanie spravodlivosti. „To je jediná cesta k obnove dôvery verejnosti v právny štát,“ skonštatoval premiér.

Expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič k prepusteniu vyšetrovateľov NAKA: „363ka nie je silnejša ako spravodlivosť! Trestné stíhanie odvážnych vyšetrovateľov “je neopodstatnené”. Čiže blud. Nech sa mafoš Fico a spol. snaží akokoľvek pravdu znásilniť,“ uviedol na facebooku.

Video: Štefan Mašin a Milan Sabota odchádzajú z Justičného paláca po zrušení väzobného stíhania.

Video

Podľa podpredsedu parlamentu Gábora Grendela (OĽaNO) tím inšpekcie ministerstva vnútra utŕžil rozhodnutím Krajského súdu dvojnásobnú hanbu. „Súd spochybnil nielen väzbu ale aj samotné vznesenie obvinenia voči vyšetrovateľom NAKA,“ uviedol na sociálnej sieti.

Podľa Grendela navyše „Fico, Blaha a spol. prišli o kľúčový “dôkaz”, že vyšetrovatelia NAKA sú zločinci – čím sa snažia prekryť fakt, že už takmer tri desiatky ľudí sa priznali ku korupcii za vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho“.

Rozhodnutie súdu prepustiť vyšetrovateľov NAKA podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí) ukazuje, že ich označovanie za akúsi „novú mafiu“ bolo od začiatku mimoriadne nevkusné a nepatričné. „Verím, že postup inšpekcie aj prokurátora proti týmto policajtom bude veľmi dôsledne preskúmaný a bude vyvodená aj patričná zodpovednosť,“ uviedla Remišová na facebooku.

Vyjadrenia o „čurillovskej mafii“ si po rozhodnutí súdu prepustiť zadržaných vyšetrovateľov NAKA žiadajú podľa slov ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) okrem váženia slov aj ospravedlnenie. Rozhodnutie súdu je podľa neho „zadosťučinením pre všetkých, ktorí veria, že Slovensko je pripravené na očistný proces, akokoľvek náročné a nepríjemné to bude.“

Mikulec zároveň verí, že vyšetrovatelia aj dočasne poverený šéf inšpekcie budú pokračovať vo svojej práci. Šéf rezortu vnútra rovnako verí, že „dnešné rozhodnutie je pre všetkých poctivých a čestných policajtov jasným signálom, aby sa nenechali zastrašiť.“

Predseda strany Smer Robert Fico k prepusteným vyšetrovateľom NAKA uviedol, že voči nim existujú riadne a legálne získané dôkazy, že si vymýšľali obvinenia. „Potvrdilo sa, že títo vyšetrovatelia páchali trestné činy,“ vyhlásil. Vzhľadom na ich prepustenie sa pýta, ako sa majú cítiť iní, napríklad bývalý policajný prezident Tibor Gašpar či bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Podľa Fica sú vo väzbe iba na základe výpovedí udavačov a bez priamych dôkazov.

Polícia / Kukláči / NAKA / Čítajte viac Inšpekcia zadržala vyšetrovateľov NAKA i svojho vlastného dočasného šéfa

Štvoricu vyšetrovateľov a Petra Scholza zadržali vyšetrovatelia Úradu inšpekčnej služby 13. septembra. Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Dvoch z nich obvinili v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov.

Inšpekciu aktuálne vedie zástupca riaditeľa Martin Mackovič. Scholz viedol policajnú inšpekciu od 11. júna po tom, ako predchádzajúceho riaditeľa Adriána Szabóa obvinili z prijímania úplatku. S prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, jej schvaľovaním sa má 4. októbra zaoberať Špecializovaný trestný súd.

891 debata chyba
Viac na túto tému: #NAKA #polícia SR #vojna policajtov