Vakcínu dostanú len tie deti, pri ktorých je riziko ochorenia väčšie ako riziko zaočkovania

Očkovanie je momentálne určené iba tým deťom vo veku od 5 až 11 rokov, pri ktorých ošetrujúci lekár zváži, že riziko koronavírusu by bolo u nich väčšie ako riziko zaočkovania.

07.10.2021 19:16
ockovanie7 Foto:
debata (9)

Uviedla to na tlačovej besede k aktuálnej epidemiologickej situácii pediatrička a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.

V tejto skupine sú napríklad deti po transplantáciách kostnej drene, po onkologickej liečbe či s diagnózou diabetes mellitus.

Ide aj o deti, u ktorých by covid predstavoval veľmi vysoké epidemiologické riziko pre iné deti, ktoré očkované byť nemôžu. Týka sa to napríklad súrodencov, z ktorých jedno je mladšie ako päť rokov, pričom má staršieho súrodenca, ktorý navštevuje školské zariadenie.

„Toto očkovanie je nachystané a pripravené, bude prebiehať zhruba v rovnakom časovom rozhraní ako očkovanie treťou dávkou a bude prebiehať úplne rovnakým spôsobom, a to na odporučenie špecialistu. Sú tiež pripravené špeciálne žiadosti rodičov o takéto očkovanie, sú pripravené aj výmenné lístky pre špecialistov pediatrov, ktoré budú predkladané rodičmi detí v centrách, kde sa bude očkovať. Sú pripravené špeciálne informované súhlasy, takisto anamnestické dotazníky, ktoré bude treba prejsť s očkovaným aj rodičom pacienta v centre,” doplnila Prokopová.

Prihlasovanie bude prebiehať cez stránky Národného centra zdravotníckych informácií, ktoré bude prideľovať termíny.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #očkovanie proti koronavírusu