Čaputová zapriala Česku nekonfliktné rokovania, Heger dobrú vládu

Demokracia potrebuje našu aktívnu účasť, blahoželáme Českej republike k vysokej účasti v parlamentných voľbách. Na sociálnej sieti to k českým parlamentným voľbám napísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

10.10.2021 12:03, aktualizované: 15:49
ČR Brno voľbyČR21 parlamentné politika Foto: ,
Volebná miestnosť počas českých parlamentných volieb v Brne 8. októbra 2021.
debata (14)

„Gratulujem a prajem zdarný a nekonfliktný proces formovania vládnej koalície,“ podotkla.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) zagratuloval ČR k vysokej účasti a zablahoželal aj víťazovi volieb. „Prajem im, aby zostavili vládu, ktorá bude dobre vládnuť Českej republike,“ vyhlásil. Podotkol, že Česko je pre Slovensko dôležitý partner. „Sú to naši najbližší priatelia a bratia,“ skonštatoval.

Aký dopad budú mať výsledky volieb na Vyšehradskú skupinu (V4), sa podľa predsedu vlády uvidí. V tomto momente však nechce predikovať. „Vzťahy vo V4 sú dlhodobo dobré. Vychádzajú z dlhoročnej spolupráce. Nevidím v tom problém a myslím, že sa to bude len posilňovať,“ skonštatoval Heger.

Remišová sa teší na spoluprácu

Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) zagratulovala stredopravej koalícii. „Osobitne to vítam preto, že strana Za ľudí je jediná nepopulistická stredopravá strana v parlamente. Tešíme sa na spoluprácu s novou vládou Českej republiky. Máme mnoho spoločných problémov, pri ktorých môžeme efektívne spolupracovať,“ uviedla Remišová. Poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) taktiež zablahoželal víťazom českých parlamentných volieb – koalícii SPOLU. Označilo to za „dobré správy od našich susedov“.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zablahoželala českým priateľom k výsledkom volieb. Víťazným stranám drží palce aj do ďalšej spolupráce. „Verím, že naše vzťahy zostanú naďalej nadštandardné a že náš hlas, či už v rámci V4 alebo Európskej únie, bude silnejší,“ skonštatovala.

ČR voľbyČR21 parlamentné voľby výsledky priebežné Čítajte viac V novej českej snemovni zasadne najviac žien v novodobých dejinách

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) na sociálnej sieti napísal, že voľby v Česku odvracajú hrozbu deštrukcie Európskej únie prostredníctvom V4. „Sily minulosti prehrávajú. Sme za bodom zlomu,“ uviedol. V krajine podľa neho končia s dlhoročnou dominanciou populistickej strany, založenej na „hodnotách“ normalizačného komunizmu.

Krúpa sa teší z „boľševikov“

Koaličné hnutie Sme rodina verí, že voliči v Česku sa rozhodli na základe dostatočných informácií a tým si zvolili ďalšie smerovanie krajiny. Poslanec NR SR za OĽANO Juraj Krúpa zagratuloval k výsledku volieb v Česku. „Teším sa nielen z nastávajúcej zmeny vlády, ale najmä, že boľševici a socialisti sú mimo,“ napísal na sociálnej sieti.

Víťazom českých parlamentných volieb, ktoré sa konali v piatok a sobotu (8.- 9. 10.), sa stala koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) so ziskom 27,79 percenta hlasov, získala 71 mandátov. Ako druhá skončila strana ANO premiéra Andreja Babiša, ktorá získala 27,12 percenta hlasov (72 mandátov). Tretia skončila liberálna koalícia Piráti a Starostovia (PirátiSTAN) so ziskom 15,62 percenta hlasov (37 mandátov) a štvrtá strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru, ktorá získala 9,56 percenta hlasov (20 mandátov). Volebná účasť dosiahla 65,43 percenta.

ČR voľbyČR21 parlamentné voľby výsledky víťaz Čítajte viac Mohutný obrat: SPOLU porazilo Babiša a vyhralo voľby o 35-tisíc hlasov
14 debata chyba
Viac na túto tému: #parlamentné voľby v Česku
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy