Hamran: Voči tým, ktorí útočia na zdravotníkov, tvrdo zasiahneme

Policajný zbor bude od nedele uplatňovať tvrdé opatrenia voči tým, ktorí sa dopúšťajú atakov na zdravotníkov.

10.10.2021 14:39 , aktualizované: 15:24
SR Čadca nemocnica návšteva Heger ZAX Foto: ,
Zľava dočasne poverený prezident Policajného zboru Štefan Hamran, predseda vlády Eduard Heger a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie pred Kysuckou nemocnicou v Čadci.
debata (607)

Policajti majú vytypovaných ľudí, ktorí sa útokov dopúšťajú opakovane a javia sa ako organizovaná skupina. Na tlačovej konferencii v Čadci to v nedeľu povedal poverený prezident Policajného zboru Štefan Hamran.

Avizoval, že k problematike vznikne pracovná skupina. Hamran chce diskutovať aj s ministerstvom spravodlivosti a hľadať možné prieniky v oblasti trestnoprávnej ochrany zdravotníckeho personálu.

Video

„Úzka skupina ľudí si demokraciu vysvetľuje ako bezbrehú. Snažia sa uplatňovať všetky svoje oprávnenia, ale ako keby pozabudli na povinnosti, ktoré v demokracii platia pre každého,“ povedal Hamran. Avizoval tiež pravdepodobné zvyšovanie pokút a zavádzanie nových skutkových podstát v tejto súvislosti.

V regiónoch, kde dochádza k útokom na zdravotníkov, polícia posilní hliadky. Hamran nevylúčil ani vyslanie špecializovaných síl, ak to bude potrebné. Úrad kriminálnej polície bude podľa jeho slov zo situačného centra bezpečnostnej rady na úrade vlády dostávať na týždennej báze informácie o hoaxoch a dezinformáciách, týkajúcich sa COVID-19.

Zuzana Čaputová Čítajte viac Čaputová: Útoky na zdravotníkov sú neprípustné

V Žilinskom kraji polícia ako v prvom zvýši hliadkovú činnosť a bude intenzívne vystupovať na ochranu stálych i mobilných očkovacích centier. „Rovnako sa budeme snažiť riešiť incidenty, ku ktorým dochádza na urgentných príjmoch,“ dodal poverený prezident Policajného zboru. V zmysle platného uznesenia osloví aj Ozbrojené sily SR a Zväz justičnej a väzenskej stráže, aby im uvoľnili ľudí a posilnili ochranu zdravotníckeho personálu.

607 debata chyba
Viac na túto tému: #Štefan Hamran #útoky na zdravotníkov