Čaputová vymenovala sudcu Trenčana za podpredsedu Najvyššieho správneho súdu

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok vymenovala na návrh Súdnej rady sudcu Mariána Trenčana do funkcie podpredsedu Najvyššieho správneho súdu.

12.10.2021 10:37
Marián Trenčan / Zuzana Čaputová / Foto:
Novovymenovaný podpredseda Najvyššieho správneho súdu Marián Trenčan a prezidentka Zuzana Čaputová v Prezidentskom paláci v Bratislave 12. októbra 2021
5

Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci uviedla, že ide o ďalší krok, vďaka ktorému môže v SR plnohodnotne pôsobiť inštitúcia, ktorú širšia verejnosť vníma ako malý Ústavný súd.

„Máte ojedinelú príležitosť spolupodieľať sa na vedení súdu, ktorý je bez akejkoľvek záťaže z minulosti, a máte aj jedinečnú príležitosť podieľať sa na budovaní ustanovizne, ktorá nadviaže na najlepšie tradície slovenského súdnictva,“ zdôraznila prezidentka.

Podotkla, že Najvyšší správny súd je najvyššou inštanciou, ktorá môže ochrániť občana pred prípadnou svojvôľou alebo nečinnosťou štátnych orgánov.

Poukázala aj na kompetenciu súdu v disciplinárnych konaniach vo vzťahu k sudcom, prokurátorom a ďalším právnickým profesiám. „Je dlhodobo známe, že táto agenda patrila k problematickým. Je pritom zrejmé, že profesionálne fungujúci mechanizmus spätnej väzby je pre všetky profesie dôležitý, pre profesie reprezentujúce spravodlivosť ešte dôležitejší,“ povedala.

zväčšiť Podpredseda Najvyššieho správneho súdu Marián... Foto: TASR
Marián Trenčan / Zuzana Čaputová / Podpredseda Najvyššieho správneho súdu Marián Trenčan si preberá menovací dekrét z rúk prezidentky Zuzany Čaputovej v Prezidentskom paláci v Bratislave 12. októbra 2021

Súčasťou disciplinárnej zodpovednosti je aj téma profesijnej etiky. „Verím, že sa stále viac stane živou a užitočnou súčasťou právnických profesií. Lebo ak hodnotové ukotvenie nebude bázou, z ktorej vyviera ľudské konanie, hrozí, že akokoľvek bude intelektuálne perfektné, môže byť jednoducho nehodnotné, a možno až dokonca naničhodné,“ zdôraznila prezidentka.

K vymenovaniu zablahoželal Trenčanovi aj predseda Najvyššieho správneho súdu Pavol Naď. „Vymenovaním podpredsedu Najvyššieho správneho súdu dostáva naša inštitúcia jasnejšie kontúry. Zároveň sme splnili ďalší záväzok voči občanom, a to že na NS SR sme pripravení zvyšovať dôveryhodnosť súdnictva v očiach verejnosti,“ sprostredkoval vyjadrenie predsedu súdu hovorca Najvyššieho správneho súdu Michal Hajtol.

Trenčan sa bude snažiť prispieť k tomu, aby bol Najvyšší správny súd otvorenou a dôveryhodnou inštitúciou. „Chcem sa usilovať o udržanie atmosféry vzájomného rešpektu, odvahy, pracovitosti a tvorivej diskusie všetkých tých, ktorí sa podieľajú na plnení úloh Najvyššieho správneho súdu,“ uviedol po vymenovaní.

Trenčana navrhli do funkcie predseda Najvyššieho správneho súdu Pavol Naď a Sudcovská rada Okresného súdu Bratislava III. Na vymenovanie ho jednohlasne navrhla Súdna rada na svojom 13. zasadnutí.

Naď v nominácii argumentoval tým, že ide o sudcu s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti správneho súdnictva. Trenčan je sudcom od roku 1996, v minulosti pôsobil ako predseda senátu správneho kolégia na Najvyššom súde. Od 1. augusta je sudcom Najvyššieho správneho súdu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Najvyšší správny súd #Marián Trenčan