V hlavnom meste, Košiciach i Trenčíne protestovali stovky ľudí proti Kolíkovej reforme

Sudcovia a zamestnanci Krajského súdu v Bratislave a siedmich bratislavských okresných súdov nesúhlasia s navrhovanou reformou súdnej mapy. V stredu sa preto desiatky z nich zhromaždili pred budovou Ministerstva spravodlivosti v Bratislave. Protestné akcie, vyjadrujúce nesúhlas so súdnou mapou, sa uskutočnili aj vo viacerých iných slovenských mestách.

13.10.2021 10:30 , aktualizované: 12:15
Justícia / Súdna mapa / Foto:
Protest zamestnancov sudcov Krajského súdu v Bratislave k navrhovanej reforme súdnej mapy pred Ministerstvom spravodlivosti v Bratislave 13. októbra 2021
debata (68)

Reforma súdnej mapy predpokladá reorganizáciu krajských a okresných súdov i vznik mestských súdov v Košiciach a Bratislave. Počet obvodov okresných súdov sa má znížiť z 54 na 30. Tiež počíta so vznikom troch správnych súdov.

Na ministerstve sa uskutočňujú rozporové konania k zásadným pripomienkam k novej súdnej mape vznesené krajskými a okresnými súdmi. Protestujúci nesúhlas vyjadrovali zvukmi rapkáčov, trúbok či transparentmi s nápismi ako „Stop súdnej mape“ alebo „Dosť bolo ignorácie“. Vyzvali ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, aby odstúpila.

„Vyjadrenia, že druhý návrh súdnej mapy vznikol na základe pripomienok vznesených voči prvej súdnej mape, sú nepravdivé. Pre súdy v obvode Krajského súdu Bratislava sa nič nezmenilo. Druhý návrh je identický s prvým a predstavuje zrušenie Krajského súdu v Bratislave. Predstavené zmeny sú len politickým rozhodnutím, nie sú riešením problémov v justícii ani akceptáciou našich pripomienok,“ vyhlásila podpredsedníčka odborového zväzu Krajského súdu Bratislava Viera Habová.

„Reformu súdnictva treba podľa nás riešiť modernizáciou súdov, výmenou výpočtovej techniky, zdokonaľovaním systémov. To sú prekážky, ktoré bránia v rýchlosti, modernizácii a rozvoju justície. Žiadame vás o stiahnutie celej súdnej mapy,“ doplnila.

Protest zamestnancov sudcov Krajského súdu v...
Protest zamestnancov sudcov Krajského súdu v...
+7Protest zamestnancov súdov Trenčianskeho...

Tvrdenia, že súdy v súčasnosti nefungujú efektívne, odmietla predsedníčka odborového zväzu zamestnancov justície Ingrid Vrkočová. Pripomenula množstvo práce zamestnancov súdov a nedostatok pracovníkov. „Je to náročná práca, veľa vecí treba rozhodovať do 24 hodín, ľudia zamestnancom súdov nadávajú,“ skonštatovala.

Sudcovia a zamestnanci súdov tiež tvrdia, že rozporové konania k desiatkam vznesených pripomienok sa konajú v krátkom čase od ich doručenia na ministerstve spravodlivosti. Sú presvedčení, že oboznámenie sa s pripomienkami preto nemohlo byť plnohodnotné.

„Prítomnosťou pred budovou Ministerstva spravodlivosti chcú sudcovia a zamestnanci súdov vyjadriť svoj nesúhlas s postupom ministerstva vo vzťahu k vyhodnoteniu vznesených pripomienok k návrhu novej súdnej mapy a k ignorovaniu požiadaviek súdov, sudcov a zamestnancov jednotlivých súdov,“ uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Mária Kolíková Čítajte viac Kolíková opätovne predstavila reformu súdnej mapy

Protest proti podobe novej súdnej mapy sa v stredu dopoludnia konal aj pred sídlom Krajského súdu v Košiciach. Viac ako sto jeho zamestnancov protestovalo proti plánovanému rušeniu tohto súdu, ktorý by mal po novom nahradiť KS v Prešove.

Protestujúci niesli transparenty s nápismi ako „Stop súdnej mape“, „Reforma súdnej mapy = deforma súdnictva“ či „Nepresvedčili ste nás pani ministerka“. Na rušenie fungujúceho a vybaveného súdu v Košiciach nevidia racionálny dôvod, presťahovanie do Prešova by navyše podľa nich znamenalo problém pre dochádzanie pracovníkov aj účastníkov konaní z Košického kraja.

Protest zorganizovala odborová organizácia pracovníkov justície pri krajskom súde. „My rešpektujeme to, že tú súdnu mapu treba nejakým spôsobom prekresliť, ale nemyslíme si, že je vhodné rušiť to, čo je momentálne fungujúce, efektívne, dostupné a mimoriadne dobre materiálne a personálne zabezpečené. Presťahovať veľký súd so 143 zamestnancami a 56 sudcami z priestorov, ktoré sú vybavené a postavené špeciálne pre fungovanie súdov, do priestorov, kde pracuje momentálne 40 sudcov, a tie priestory sú veľmi stiesnené, sa nám zdá veľmi nelogické,“ uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Anna Pančurová. Zamestnanci si uplatnili hromadné pripomienky k príslušným návrhom zákonov.

K odkazu protestného zhromaždenia sa vo vyhlásení pripojili aj sudcovia v obvode košického krajského súdu. „Navrhovanú zmenu sídel a obvodov nepovažujeme za reformný krok, ale za politický zásah bez akejkoľvek spoločenskej potreby a verejnosti prospešného efektu,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré na proteste hovorkyňa prečítala.

Mária Kolíková Čítajte viac Kolíková: Očista sa musí udiať zákonne, riešením je nové nastavenie systému

Hromadné pripomienky k návrhu súdnej mapy si uplatnili aj zamestnanci Krajského súdu v Prešove a okresných súdov v jeho pôsobnosti.

„Pozorne sledujeme prebiehajúci legislatívny proces pripravovaného usporiadania slovenského justičného systému a snažíme sa na podklade predložených návrhov analyzovať dopad pripravovaných vážnych zmien na prácu sudcov a zamestnancov justície a tiež možné dôsledky na oprávnený záujem občanov v regióne i vzhľadom na to, že najviac sa znižovanie počtu dotýka súdov v Prešovskom kraji,“ uviedla pre hovorkyňa Krajského súdu v Prešove a okresných súdov v jeho pôsobnosti Ivana Petrufová. Ďalší postup sa bude podľa nej odvíjať od výsledkov stretnutí s predstaviteľmi rezortu spravodlivosti.

„Spontánne podporné zhromaždenia základných organizácií Odborového zväzu justície v SR jednotlivých súdov na podporu zástupcov súdov, zúčastňujúcich sa dnešného rozporového konania na pôde ministerstva spravodlivosti, vnímame ako jednu z možností,“ konštatovala.

68 debata chyba
Viac na túto tému: #súdna mapa