Najbližšie mesiace sa nenakazím, tvrdí väčšina nezaočkovaných

Väčšina ľudí si na začiatku októbra myslí, že sa v najbližších mesiacoch nenakazí koronavírusom.

15.10.2021 12:26
debata (200)

Najviac sú o tom presvedčení respondenti, ktorí sa nechcú dať zaočkovať. Nakazenie očakáva najmä skupina respondentov, ktorí sa ešte len plánujú dať zaočkovať. Vyplýva to z prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“.

Z 1952 PCR testami pozitívne testovaných za štvrtok bolo viac ako 72 percent ľudí neočkovaných. Z 943 aktuálne hospitalizovaných pacientov nie je plne zaočkovaných takmer 83 percent.

Podceňujú riziko

„Zistenie, že nezaočkovaní si nemyslia, že sa v najbližších zimných mesiacoch nakazia koronavírusom, zodpovedá záveru, že ľudia, ktorí očkovanie odmietajú, zároveň podceňujú riziko nakazenia sa. Veľký podiel starších respondentov, ktorí neočakávajú, že sa nakazia, je zrejme jedným z faktorov vysvetľujúcim našu slabú mieru očkovania vo vyšších vekových kategóriách," myslí si Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Koronavírus / Testovanie / Zdravotník / Čítajte viac Počet hospitalizácií stúpol o 58 a blíži sa k tisícke. Vírusu podľahlo ďalších 25 osôb

Len 8,2 percenta respondentov sa podľa prieskumu domnieva, že sa nakazí v blízkej dobe koronavírusom. Naopak, 55,2 percenta odpovedalo „nie“ alebo „skôr nie“. Viac ako tretina respondentov odpovedala, že nevie.

Kým v skupine zaočkovaných je 9,2 percenta takých, ktorí očakávajú, že sa nakazia, v skupine ľudí, ktorí sa zaočkovať dať neplánujú, je tento podiel len 5,1 percenta. Až 62,7 percenta respondentov, ktorý sa očkovať neplánujú, si myslí, že sa koronavírusom nenakazí. Medzi zaočkovanými je takýchto respondentov len 53,1 percenta.

Častejšie starší

V skupine respondentov, ktorí sa zaočkovať dať neplánujú, je odpoveď „nie“ celkovo najčastejšou odpoveďou na otázku, či si myslia, že sa nakazia koronavírusom. Najviac respondentov (21,6 percenta), ktorí očakávajú, že sa v najbližších mesiacoch nakazia, je v malej skupine ľudí, ktorí sa ešte nezaočkovali, ale deklarujú, že sa plánujú dať zaočkovať. Aj skupina respondentov, ktorá COVID-19 prekonala, si myslí, že sa nakazí častejšie než respondenti, ktorí očkovanie odmietajú.

To, že sa koronavírusom nenakazia, si myslia častejšie starší respondenti a respondenti, ktorí uviedli, že sa epidémie koronavírusu neobávajú. Odpoveď na otázku, naopak, nesúvisí s aktuálnou pandemickou situáciou v okrese.

reštaurácia, podnikateľ, gastro Čítajte viac Meniace sa farby v COVID automate si v gastre začínajú vyberať svoju daň. Pokles obratov je už na hranici 50 percent

„Je pozoruhodné, že napriek tomu, že tu máme už tretiu vlnu pandémie, až vyše 60 percent z tých, ktorí sa neplánujú zaočkovať, stále podlieha ilúzii vlastnej nezraniteľnosti, ktorá je často sprievodným javom odmietania očkovania. Viac než 50 percent z už zaočkovaných či z tých, ktorí sa plánujú dať zaočkovať, naopak, zrejme dôveruje tomu, že očkovanie ich pred nákazou účinne ochráni,“ komentovala Barbara Lášticová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Prieskum sa uskutočnil od 5. do 10. októbra. Iniciovala ho prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

200 debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy