Lengvarský očakáva na konci októbra denne až do 3500 pozitívnych testov

Epidemická situácia sa naďalej zhoršuje. Skonštatoval to po zasadnutí vlády SR na tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO). Prognóza Ministerstva zdravotníctva SR na ďalšie obdobie hovorí, že koncom októbra bude denne pribúdať 2 500 až 3 500 nových prípadov.

, 20.10.2021 16:02, aktualizované: 16:42
79

Ministerstvo predpokladá denné príjmy pacientov na úrovni 150 až 250. Počet hospitalizovaných by mohol dosiahnuť 1600 ľudí, na umelej pľúcnej ventilácii by mohlo byť do 170 pacientov. „Denný priemer úmrtí očakávame medzi 23 až 32 osôb a celkový priemer za október 450 až 550 ľudí,“ podotkol Lengvarský s tým, že epidemický vývoj kopíruje predpoklady.

VIDEO: Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský o epidemickej situácii.

„Sme na 19 percentách obsadenosti nemocníc, ale vidíme veľké regionálne rozdiely,“ povedal minister. Poukázal pritom na nemocnicu v Prešove, kde je zaplnených 44 percent maximálnej kapacity, zatiaľ čo v Nitre len približne sedem percent.

Minulý týždeň pribudlo za každý deň priemerne 2438 nových prípadov ochorenia COVID-19. Príjmov v nemocniciach bolo 736, čo je o 52 viac ako týždeň predtým. Počet hospitalizovaných vzrástol o 22 percent na 966.

Cestovanie sa sprísňovať nemá

Lengvarský vyhlásil, že v súvislosti s blížiacimi sa Dušičkami neuvažuje nad sprísnením cestovania ani nad zavedením celoplošného testovania. Vo štvrtok by sa malo zaoberať konzílium odborníkov aj výhodami pre zaočkovaných v tzv. čiernych okresoch. „Nechcem vstupovať do toho, do ktorých opatrení je možné siahnuť a do ktorých nie,“ podotkol minister.

Od pondelka 25. októbra bude desať okresov v čiernej fáze Covid automatu. V druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej fáze, 30 okresov. Červených okresov bude 27, oranžových 12.

Príplatok záchranárom za prácu v prvej línii

Po zamestnancoch pôsobiacich na nemocničných COVID oddeleniach dostanú 7-eurový príplatok aj záchranári za prácu v prvej línii. Informoval o tom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Od doby, keď počet pacientov v nemocniciach presiahne 1000, začnú sa zamestnancom na COVID oddeleniach vyplácať sedemeurové príplatky. Nárok na príplatok majú všetci, ktorí sa starajú o pacientov so suspektným alebo potvrdeným ochorením COVID-19, priblížil Lengvarský.

„Tí, ktorí boli v službách, budú mať nejaký paušál, ktorý sa im objaví vo výplate,“ povedal minister s tým, že vyplácanie bude prebiehať tak ako v druhej vlne pandémie.

Košice očkovanie Čítajte viac Pribudlo najviac infikovaných od začiatku marca. Vírusu podľahlo ďalších osem ľudí
79 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimír Lengvarský #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy