Gašpar si roky schovával databázu vyšetrovaných prípadov

Policajti pri prehliadke v rodinnom dome bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara objavili DVD, na ktorom boli databázy vyšetrovaných prípadov. Ako uvádza spravodajský portál Aktuality.sk, obvinený si ho priniesol ešte z jeho predchádzajúceho pôsobiska, keď šéfoval na Úrade boja proti korupcii.

25.10.2021 10:20 , aktualizované: 11:53
Tibor Gašpar Foto: ,
Tibor Gašpar
debata (365)

Tibor Gašpar podľa portálu vysvetľoval, že išlo o štandardnú zálohu dát, ku ktorým mal ako riaditeľ úradu prístup.

Gašpar úradu šéfoval päť rokov, keď bol do funkcie vymenovaný v roku 2005 ešte počas vlády Mikuláša Dzurindu. Gašpar skončil vo funkcii po kauze údajnej korupcie vysokých funkcionárov úradu, ktorí v tom čase boli podozriví z kupčenia s prípadmi spojenými s úplatkárstvom.

korupcia, úplatok Čítajte viac Úrad boja proti korupcii je podozrivý z korupcie

Špecializovaný trestný súd v tejto súvislosti poukázal na to, že obvinený si nosič nechal aj po skončení svojho služobného pomeru v Policajnom zbore. „Ak aj bolo potrebné zálohovať niektoré údaje z jeho pracovného (služobného) počítača, niet rozumného vysvetlenia, kvôli čomu bolo potrebné tieto zálohované dáta uchovávať v domácom prostredí obvineného," uviedol súd v rozhodnutí o predĺžení väzby obvineného.

Aktuality.sk pripomínajú, že Tibor Gašpar odišiel z vedenia polície v apríli 2018 v období po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a zadržali ho začiatkom novembra 2020. „Znamená to, že aj dva a pol roka po odchode z polície mal u seba policajné databázy a citlivé údaje," konštatuje portál. Zároveň dodal, že listiny z vyšetrovaných prípadov, ku ktorým nemal mať prístup, mal doma aj ďalší obvinený z kauzy Očistec.

365 debata chyba
Viac na túto tému: #Tibor Gašpar #Akcia Očistec #vojna policajtov