Vyšší súdny úradník a zástupca odborov Róbert Puškár ozrejmil, že chcú poukázať na prekvapivé riešenie v súvislosti s návrhom súdnej mapy.
„Doposiaľ nebolo, a to ani v rovine alternatívy, uvažované o zrušení Krajského súdu v Banskej Bystrici. O tomto návrhu sme sa dozvedeli len minulý piatok, pričom nám nebolo umožnené, aby proti nemu boli podané prípadné pripomienky. Rozhodlo sa teda o nás bez nás,“ hovorí Puškár.
VIDEO: Zamestnanci krajského súdu v Banskej Bystrici protestujú proti súdnej mape.
Dôvodov pre zachovanie tohto súdu v meste pod Urpínom je podľa neho viac, pričom „vypichol“ päť najdôležitejších bodov. Sú to: Historicky podložená tradícia odvolacieho súdu v Banskej Bystrici s pôsobnosťou už od roku 1898.
Krajský súd v Banskej Bystrici má od roku 2011 zrekonštruovanú a zmodernizovanú budovu. Okrem iného bol vytvorený prepojovací most s ústavom na výkon väzby a trestu odňatia slobody.
V súčasnosti tam pracuje viac ako 160 zamestnancov, ktorí sa návrhom súdnej mapy cítia byť existenčne ohrození. Napríklad Krajský súd v Žiline má približne o 50 zamestnancov menej, pričom vznikol len v roku 1996. „A to reformou, ktorú chce pani ministerka teraz napraviť,“ podotkol Puškár.
Čítajte viac Kolíková opäť prerobila súdnu mapu. Rušenie súdov prevrátila narubyGeografická poloha Krajského súdu v Banskej Bystrici v samotnom srdci Slovenska a s ňou vyplývajúca dopravná dostupnosť umožňuje každému reálny prístup k súdu. Na rozdiel od Žiliny, ktorá je nepomerne vzdialená od okresov južného Slovenska.
„V piatom bode si dovoľujeme poukázať aj na morálno-etický kredit našich zamestnancov, nakoľko nemajú a ani v minulosti nemali závažné, a to nielen, morálno-etické zlyhania. Teda nechcú byť potrestaní navrhovanou reformou súdnej mapy,“ doplnil Puškár s tým, že protest podporili aj všetci sudcovia tejto inštitúcie.