Advokátska komora sa bude uniknutými nahrávkami „dôsledne zaoberať“

Slovenská advokátska komora (SAK) sa bude dôsledne zaoberať zverejnenými nahrávkami a ich obsahom.

26.10.2021 16:40
gašpar, fico, kali Foto: ,
Na uniknutých záberoch z poľovníckej chaty sú aj Robert Fico, Robert Kaliňák či syn Tibora Gašpara (na snímke vľavo) Pavol.
debata (9)

„A to tak z pohľadu zabezpečenia ústavného práva na obhajobu, dodržiavanie povinností advokáta, ako vyplývajú z našich predpisov v záujme ochrany práv klientov dotknutých advokátov, ako aj neznižovania dôstojnosti advokátskeho stavu,“ uviedla komora v stanovisku.

SAK reagovala na zverejnené videá, na ktorých majú byť zaznamenané stretnutia predsedu Smeru-SD Roberta Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, obhajcu obvineného bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara Mareka Paru, podnikateľa Miroslava Bödöra a syna Tibora Gašpara Pavla. Nahrávky majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz.

Marek Para Čítajte viac Para na chate podával právnu pomoc. Hamran: Sledovanie nariadil súd VIDEO: Para: Je normálne stretávať sa s ľuďmi, ktorí potrebujú právnu pomoc

Ako neskôr komora doplnila, v tejto veci jej doručili viacero sťažností na advokátov, jedna z nich bola aj od Úradu špeciálnej prokuratúry. K nej boli pripojené aj prepisy obrazovo-zvukovými prostriedkami zachytenej komunikácie. „Aj na základe týchto sťažností sa už vecou zaoberá Revízna komisia SAK,“ informovala Donevová.

Para potvrdil, že k stretávaniu došlo, odmieta však, žeby sa zúčastnení niečoho protiprávneho dopustili. Považuje za zarážajúce, že sa sleduje obhajoba a opoziční politici. Všetko chce najprv vysvetliť súdu, myslí si však, že je normálne sa stretávať s ľuďmi, ktorí vyhľadávajú právnu pomoc. Odmieta, žeby niekoho na stretnutiach k niečomu nabádal. V prípade nahrávok zo stretnutí na chate ho bude zaujímať, pre aký skutok boli začaté. Zatiaľ boli totiž podľa Paru zverejnené len informácie, že z dôvodu vyšetrovania pytliactva.

kalňák Čítajte viac Pre únik nahrávok je na stole prvé trestné oznámenie VIDEO: Šéf polície Hamran o videu z chaty aj o Ficovi
9 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenská advokátska komora #kauza odpočúvania na chate
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy