Národný bezpečnostný úrad Fico neovplyvňoval. Možno sa tým len chválil

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) konal vo veci bezpečnostnej previerky priateľky lídra Smeru-SD Roberta Fica zákonne. Z diskusie na stredajšom rokovaní Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti NBÚ s predstaviteľmi úradu malo vyplynúť, že intervencia zo strany Fica v prípade otvorenia previerky čakateľky na prokuratúre sa nepotvrdila.

03.11.2021 16:11
Robert Fico, predseda strany Smer Foto: ,
Robert Fico, predseda strany Smer
debata (260)

Rokovanie sa odohralo na základe uniknutých a následne medializovaných videí z odpočúvania na poľovníckej chate.

Zhodli sa na tom predseda výboru Martin Beluský (ĽSNS) i jeho členovia Milan Laurenčík (SaS) a Marián Saloň (Smer-SD).

„Jednohlasne výbor konštatoval, že úrad postupoval v súlade so zákonom,“ podčiarkol Beluský. NBÚ podľa jeho slov pri otvorení bezpečnostnej previerky čakateľky konal ex offo na základe medializovaných informácií o majetku, ktorý mala užívať. Nemá pocit, že by mala potrebu zisťovať si otázky k bezpečnostnému pohovoru po otvorení jej previerky. Z medializovaných informácií by si ich podľa neho vedela sama vydedukovať. Doplnil, že jej previerku NBÚ ešte neuzavrel.

VIDEO: Fico: Na Slovensku pôsobí Sorošova črieda prasiat. Tento štát je v prdeli

Možný únik informácií v tejto veci sa podľa Beluského ďalej prešetruje. S kolegami z výboru sa zhodol, že na základe časového harmonogramu nie je možný takýto únik k opozičnému lídrovi. V čase, keď mal Fico na poľovníckej chate podľa medializovaných videí hovoriť o previerke, ešte úrad nemal mať vypracované otázky k pohovoru s čakateľkou. Beluský má pocit, že informácie vo videách boli „trošku dezinterpretované“, prípadne šlo o chválenie sa. Treba sa podľa neho pýtať Fica.

Laurenčík rovnako na základe časového sledu udalostí nepredpokladá, že k intervencii zo strany Fica na úrade došlo. Nemyslí si ani, že by sa Ficova priateľka potrebovala na otázky NBÚ špeciálne pripravovať.

Robert Fico Čítajte viac Loboval Fico v NBÚ za priateľku? Chce na to prísť parlamentný výbor aj prokuratúra

Saloň podotkol, že aj z úradného záznamu vyplynulo, že nik v tejto veci nekontaktoval človeka, ktorý mal otvorenie previerky Ficovej priateľky na starosti. Na otázku, či sa Fico na chate len chváli, odpovedal, že nevie. Vo veci Saloňovi stačí uznesenie výboru, že NBÚ konal zákonne.

Beluský dodal, že vo výbore sa pýtali aj na to, či NBÚ koná vo veci uniknutých videí. Ozrejmil, že úrad si vyžiadal od polície stanovisko, či videá boli utajovanou skutočnosťou. Keďže úrad ešte nemá stanovisko, podľa Beluského slov sa na to bude výbor pýtať i na ďalšom zasadnutí.

260 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #NBÚ #kauza odpočúvania na chate
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy