Pre nezaočkovaných by mal podľa odborníkov platiť lockdown

Konzílium odborníkov navrhuje obmedziť pohyb neočkovaných proti covidu v čiernych okresoch. Odporúča tiež obmedziť prezenčnú výučbu na školách s horšou situáciou. Odborníci by tiež zvážili povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľov. V piatok o tom informovala členka konzília Elena Prokopová.

, 05.11.2021 10:55, aktualizované: 19:59
debata (759)
Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

Epidemická situácia na Slovensku sa rapídne zhoršuje, opäť tak ako v druhej vlne covidu nám hrozí kolaps nemocníc, do toho sa navyše búria zúfalí prepracovaní lekári. Počúvajte podcast denníka Pravda s redaktorom Petrom Madrom.

Súčasný covid automat je podľa odborníkov dobrý, treba ho však dôslednejšie uplatňovať, najmä v čiernych okresoch. Zároveň chcú zvýhodniť očkovaných. Ako však zdôrazňujú, úľavy môžu mať len vtedy, ak budú pre nezaočkovaných platiť obmedzenia, a očkovaní budú dodržiavať stanovené podmienky.

Pre nezaočkovaných v čiernych okresoch by odborníci zaviedli zákaz vychádzania s obdobnými výnimkami ako počas minulej zimy. Mohli by teda chodiť do práce, obchodov pre zabezpečenie nevyhnutných potrieb či k lekárovi. Očkovaní a ľudia po prekonaní ochorenia by naopak mali väčšiu slobodu, mohli by napríklad jesť v interiéri stravovacieho zariadenia či sa ubytovať v hoteli. Avšak iba pri dodržaní pandemických opatrení.

Video: Odporúčané opatrenia konzília odborníkov.

Konzílium navrhuje tiež zvážiť povinné očkovanie proti covidu pre vybrané skupiny obyvateľov podobne ako v iných štátoch Európskej únie. Na zvýšenie zaočkovanosti by sa podľa odborníkov mali sústrediť všetky sily. Apelujú tiež na zrýchlenie podávania tretích dávok vakcíny. Zdôrazňujú potrebu zabezpečiť kontrolu opatrení, ale aj význam osobnej zodpovednosti ľudí.

Školám s výrazným počtom tried v karanténe by odporučili ukončiť prezenčnú výučbu. Ako pripomenula Prokopová, už v súčasnom školskom automate sa hovorí, že regionálny úrad verejného zdravotníctva môže rozhodnúť o zatvorení školy.

V červenej a horšej farbe okresu by sa mal podľa odborníkov vyžadovať od zamestnancov test, potvrdenie o očkovaní alebo prekonaní ochorenia. Dôrazne tiež odporúčajú prácu z domu. V bordových a čiernych okresoch chcú obmedziť otváracie hodiny do 22.00 h.

Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) zvažuje viaceré riešenia, ktoré v piatok navrhlo konzílium odborníkov. „Premiér zároveň požiadal ministrov niekoľkých rezortov aj o odborné stanoviská k týmto návrhom a k téme sa vyjadrí na budúci týždeň,“ naznačila Janíková.

759 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Covid-19
Flowers