Invalid bez rúška v Prievidzi je provokatér, vyšetrujú ho v 17 priestupkoch

Parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť sa zhodol s časťou opozície na tom, že zásah polície proti antirúškarom v minulých dňoch v Prievidzi a Piešťanoch bol zákonný.

, 08.11.2021 15:45, aktualizované: 16:51
debata (192)

Minister vnútra Roman Mikulec po mimoriadnom rokovaní výboru vyhlásil, že stojí za policajtmi. Uviedol, že podľa výsledkov kontroly nedošlo k porušeniu zákonov a predpisov.

Výbor riešil na podnet strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) prípad, keď polícia zakročila proti invalidnému dôchodcovi Jánovi Hlinkovi. V priestoroch Klientského centra Okresného úradu v Prievidzi si ani po opakovaných výzvach zo strany polície nechcel nasadiť rúško. Príslušníci Policajného zboru ho preto vyviedli z budovy a následne pri kladení odporu zatkli.

Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO) povedal, že ide o človeka, ktorý je vyšetrovaný v 17 priestupkoch. Bez ohľadu na to, že je to dôchodca a invalid, je to provokatér, ktorý pravidelne robí takéto aktivity," vyhlásil Krúpa.

Zároveň povzbudil políciu pri podobných zákrokoch, ktorých cieľom je ochrániť slušných občanov. Aj v súvislosti s ďalšími prípadmi hovorí o „provokatéroch, ktorí nenosia rúška a chodia do obchodných domov a na úrady, snažia sa vyvolávať rozruch a strašia bežných ľudí“.

Na rokovaní branno-bezpečnostného výboru si odmieta nasadiť rúško poslanec Marian Kotleba (ĽSNS). Krúpa povedal, že sa v tejto veci obrátil na predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), aký postup má zvoliť. Krúpa vysvetlil, že nemá oprávnenie Kotlebu vykázať z výboru. Môže ho len upozorňovať a prerušiť rokovanie výboru. Dodal, že sa mu na správanie Kotlebu sťažujú poslanci aj bežní ľudia.

Nezaradená poslankyňa Denisa Saková (Hlas) povedala, že sa „v tejto situácii neprikláňame ani na jednu a ani na druhú stranu“. Podľa nej má vláda vysokú mieru nedôveryhodnosti a občania neveria v profesionalitu opatrení vlády. „Na druhej strane aj policajný zbor si plnil úlohy nadriadených,“ poznamenala s tým, že na obidvoch stranách musí dôjsť k upokojeniu situácie, a to sa stane s príchodom novej vlády.

Video: Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa po rokovaní výboru.

Bez nazvu Čítajte viac Jedného z trojice obvinených z incidentu v Piešťanoch vzali do väzby
192 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #antirúškari
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy