Situácia v nemocniciach je vážna, minister dal príkaz na obmedzenie plánovaných zákrokov

Situácia v slovenských nemocniciach je veľmi vážna. Kapacity pre pacientov s covidom sa rýchlo zapĺňajú. V nemocniciach je viac ako 2 800 pacientov. Pred utorkovým rokovaním vlády to vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) s tým, že je už iba malý počet lôžok pre pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu.

, 16.11.2021 10:16, aktualizované: 10:27
lengvarský Foto: ,
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
debata (76)

Minister dal príkaz na obmedzenie bielej medicíny, teda plánovaných zákrokov. Odklad bude podľa jeho slov viesť k ďalšiemu zhoršeniu zdravotného stavu slovenského obyvateľstva.

Rezort zdravotníctva už mal požiadať niektoré špecializované ústavy, aby vyčlenili lôžka pre covidových pacientov, pripravuje sa tiež zapojenie mimorezortných zdravotníckych zariadení. Lengvarský dodal, že na utorkové rokovanie vlády prichádza s veľmi razantnými a zásadným riešeniami na zamedzenie šírenia epidémie.

VIDEO: Lengvarský: Situácia v nemocniciach je vážna.

„Dostávame sa do zlomového bodu, keď situáciu musíme riešiť. Najkritickejšia situácia je v regiónoch s najnižším percentom zaočkovaných proti Covid-19,“ povedal minister.

V spolupráci s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu a v ich kraji nie sú na to kapacity, prevážajú do iných nemocníc. „V regiónoch na východe Slovenska sme požiadali aj niektoré špecializované ústavy, aby pripravili kapacity pre pacientov s Covid-19. Pripravujeme tiež zapojenie mimorezortných zdravotníckych zariadení,“ spresnil Lengvarský.

Minister dal pokyn, aby nemocnice v najviac postihnutých regiónoch reprofilizovali lôžka aj nad rámec pôvodne stanovenej maximálnej tretej fázy kapacity. Ministerstvo zdravotníctva deklaruje, že situáciu pozorne koordinuje v spolupráci s nemocnicami a samosprávnymi krajmi.

Aktuálne je podľa rezortu na celom Slovensku voľných len 20 lôžok pre nových pacientov, ktorí by potrebovali podporu umelej pľúcnej ventilácie. Pre nových pacientov, ktorí nepotrebujú kyslíkovú podporu, je voľných približne 600 lôžok.

lekár, chirurg, zdravotníctvo, koronavírus, nemocnice Čítajte viac Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou na východe sú plné
76 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #koronavírus #Vladimír Lengvarský
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy