Vyše sto kufrov rozmiestnených po ulici malo upozorniť na odlev mozgov zo Slovenska

Na odlev mozgov zo Slovenska malo v stredu upozorniť viac ako 100 kufrov rozmiestnených na Poštovej ulici v Bratislave. Odkazom inštalácie je "Zavolajme naše deti domov". Kufre na ulici umiestnili politici Juraj Hipš, Alojz Hlina a Ábel Ravasz. Vláda by podľa nich nemala zabúdať na reformy, aby mali ľudia dôvod na návrat na Slovensko.

17.11.2021 15:35
hlina hipš kufre poštová Foto: ,
Politici Juraj Hipš, Alojz Hlina a Ábel Ravasz umiestnili na Poštovej ulici v Bratislave vyše sto kufrov. Chceli tak upozorniť na odlev mozgov zo Slovenska. 17.11.2021
debata (10)

Organizátori podujatia chceli na Medzinárodný deň študentstva upozorniť vládu, aby skutočne naštartovala reformy, ktoré majú Slovensko posunúť vpred. „Najviac o odchode z krajiny uvažujú absolventi a študenti vysokých škôl z východu Slovenska. Až 57 percent z nich by podľa májového prieskumu chcelo dočasne alebo natrvalo odísť z krajiny. Hrozí nám tak ďalšie prehlbovanie regionálnych rozdielov,“ tvrdí Ravasz.

Dôvodom, prečo ľudia opúšťajú Slovensko, je podľa iniciátorov nízka kvalita vzdelávania, nedôvera v štátne inštitúcie aj klientelizmus. Hipš hovorí, že ročne študuje v zahraničí viac ako 20 000 mladých ľudí a polovica z nich sa po štúdiu nevráti. „Prichádzame tak o jednu z najcennejších vecí, ktorú ako krajina máme. Šikovných ľudí, ktorí majú šancu spraviť zo Slovenska modernú a inovatívnu krajinu, ktorá nie je len montážnou linkou a lacnou pracovnou silou,“ doplnil.

VIDEO: Inštalácia Zavolajme naše deti domov.
Video

Hlina pripomína, že pred 17. novembrom 1989 utekali mnohí ľudia zo Slovenska za slobodou, ktorú nemali. „Ale aj po 32 rokoch od revolúcie stále odchádzajú desaťtisíce prevažne mladých ľudí a mnohí sa už neplánujú vrátiť späť,“ poznamenal.

Iniciátori poukazujú na naštartovanie reformy vo vzdelávaní, aby mladí ľudia nemuseli odchádzať za kvalitným štúdiom do zahraničia. Rovnako dôležitá je aj reforma zdravotníctva a justície, lebo jedným z dôvodov odchodu zo Slovenska je aj nízka kvalita života, korupcia a nedôvera v štátne inštitúcie, hovoria.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Alojz Hlina #17. november 1989