Pre zranenie policajtov na protestoch začali trestné stíhanie

V súvislosti so zranením policajtov pyrotechnikou počas stredajších protestov v Bratislave polícia už začala trestné stíhanie. Za útok na verejného činiteľa hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

18.11.2021 12:47
protest námestie slobody Foto: ,
Účastníci počas protestného zhromaždenia organizovaného hnutím Republika proti vláde a pandemickým obmedzeniam na Námestí slobody v Bratislave, 17. november 2021.
debata (17)

„Doposiaľ neznámy páchateľ hodil z davu účastníkov zhromaždenia v blízkosti parku na Námestí slobody smerom k policajtom guľový predmet so zapáleným knôtom, ktorý explodoval. Horiace úlomky tohto predmetu spôsobili dvom policajtom zranenia vo forme popálenín, ktoré si vyžiadali ošetrenie v zdravotníckom zariadení,“ priblížila polícia. Došlo tiež k poškodeniu odevných zvrškov daných policajtov.

protest úrad vlády polícia Čítajte viac Protestujúci pred úradom vlády použili pyrotechniku, zranili sa dvaja policajti

Zranenia utrpel člen antikonfliktného tímu a príslušník Mestskej polície Bratislava. Incident sa stal krátko po 18.30 h v okolí Úradu vlády SR. V blízkosti miesta zadržali policajti 36-ročného muža, ktorého eskortovali na policajné oddelenie za účelom vykonania ďalších procesných úkonov.

Ako vysvetlila polícia, možnú dĺžku trestu odňatia slobody ovplyvnilo to, že k spáchaniu skutku došlo v zmysle zákona závažnejším spôsobom konania – so zbraňou.

Hamran vyjadril vďaku

Dočasný policajný prezident Štefan Hamran poďakoval policajtom, ktorí dohliadali na pokojný priebeh stredajších zhromaždení v Bratislave a zakročili na miestach, kde to bolo nevyhnutné. Vyzdvihol tiež profesionálnu prácu členov antikonfliktné­ho tímu.

„Ako som už uviedol, slobodu si nemožno zamieňať s agresiou, vulgarizmami a nenávisťou. Toto odkaz novembra 1989 určite nie je. Touto cestou chcem taktiež zaželať skoré uzdravenie kolegom, príslušníkovi Policajného zboru a bratislavskej mestskej polície, ktorí utrpeli zranenia použitím pyrotechnického materiálu zo strany protestujúcich,“ uviedol Hamran na sociálnej sieti.

Na Deň boja za slobodu a demokraciu sa na viacerých miestach v Bratislave konali protesty, na ktorých sa zúčastňovali stovky ľudí.

protest policajt polícia Čítajte viac Polícia počas protestov v Bratislave obmedzila na osobnej slobode niekoľko osôb
17 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #polícia #protest #Štefan Hamran