Hygienici majú nové právomoci
Úrad verejného zdravotníctva dostal nové právomoci. Vyplývajú z novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Ak prevádzka porušuje opatrenia, ktoré Úrad verejného zdravotníctva uviedol vo vyhláške, môže regionálny hygienik nariadiť uzatvorenie prevádzky na 30 dní. Ak by prevádzka pokračovala v porušovaní opatrení či nerešpektovala rozhodnutie hygienikov, môže živnostenský úrad zrušiť prevádzkovateľovi živnosť.
Úrad uvádza príklad: Ak prevádzka bude mať opakovane v priestoroch osoby, ktoré nespĺňajú podmienky stanoveného režimu – napríklad nezaočkovaní pri vybranom režime „zaočkovaní“, alebo ich opakovane nebude vykazovať z priestorov, pôjde o závažné porušenie. „Živnostenský úrad v takomto prípade môže zrušiť alebo pozastaviť činnosť,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva.
Ďalej upozorňuje, že prevádzky a organizátori hromadných podujatí majú povinnosť kontrolovať dodržiavanie opatrení. Teda aj kontrolovať Covid passy alebo doklady o očkovaní/prekonaní ochorenia COVID-19/testovaní. Dokonca, aby mohli verifikovať tieto doklady, môžu skontrolovať aj doklad totožnosti.
„Doklad o imunitnom statuse a doklad totožnosti si budú môcť vyžiadať aj policajti a regionálny hygienik,“ spresňuje úrad.
Odmietnutie kontroly Covid passu alebo dokladu totožnosti znamená, že prevádzkovateľ alebo organizátor hromadného podujatia má povinnosť takejto osobe odmietnuť vstup do prevádzky alebo na hromadné podujatie.
Ak niekto poruší opatrenia, napríklad nebude mať rúško či respirátor, prevádzkovateľ, organizátor, ale aj zástupca regionálneho úradu verejného zdravotníctva majú právo vykázať ho.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú aj širšie možnosti pri udeľovaní blokových pokút na mieste. „Po novom ich budú môcť dávať nielen za priestupky fyzických osôb (neprekryté dýchacie cesty), ale aj za správne delikty fyzických osôb podnikateľov a právnických osôb, ktoré sa doteraz mohli riešiť len v správnom konaní (napríklad nerešpektovanie kapacitných obmedzení, nezabezpečenie dezinfekcie rúk a pod.). Bloková pokuta môže byť uložená do výšky 5 000 eur. V rozkaznom konaní môže byť uložená pokuta až do výšky 7 000 eur,“ vysvetľuje Úrad verejného zdravotníctva.
Pri uzatváraní prevádzky po zistení nedostatkov, pri vykazovaní osôb z prevádzok a hromadných podujatí pri porušovaní opatrení môžu hygienici požiadať o pomoc políciu. Tá môže byť prítomná aj na štátnom zdravotnom dozore, ktorý vykonávajú hygienici.