Pokračovanie článku: Tvrdý lockdown na tri týždne pre všetkých? Vláda ide o tom rokovať

Opozičný Smer podáva pre vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva obmedzujúce verejné podujatia a vstup do prevádzok podnet na Ústavný súd. Ako na tlačovej konferencii uviedol šéf strany Robert Fico, od Ústavného súdu žiadajú pozastavenie účinnosti vyhlášok.

„Tieto vyhlášky nesledujú legitímny cieľ," povedal Fico s tým, že účelom vyhlášok nie je boj s pandémiou, ale tlačenie ľudí do očkovania.

VIDEO: Smer podáva pre vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva podnet na Ústavný súd.

Smer žiada pozastavenie účinnosti oboch vyhlášok ako celku. Protiústavné sú podľa Fica ustanovenia týkajúce sa obmedzenia slobody pohybu a ďalších základných ľudských práv. „Nikto nemôže atakovať tento zámer z titulu, že by sa Ústavný súd nemohol zaoberať súladom vyhlášok s ústavou. Už v predchádzajúcich rozhodnutiach Ústavný súd konštatoval, že rozhodnutia, ktoré prijíma ÚVZ v podobe vyhlášok, majú celoslovenskú pôsobnosť,“ skonštatoval Fico. Preto je podľa neho nepochybné, že ÚS ich môže posudzovať.

Fico zároveň vyzval ÚS, aby neodkladal rozhodnutia. Podnet posielajú aj prezidentke Zuzane Čaputovej. Vyhlášky podľa Fica zasahujú do základných práv a slobôd ľudí a v praxi budú spôsobovať ústavnoprávne ujmy. Štát by mal podľa Fica poskytnúť všetkým nakazeným potrebnú liečbu a konzultáciu. Žiada tiež mobilizačný príspevok pre lekárov a zdravotníkov a zvýšenie ich platov.

781 debata chyba
Viac na túto tému: #núdzový stav #lockdown #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy