Koaličná rada rokovala aj o plošnom zatváraní škôl

Koaličná rada sa mala v pondelok večer zaoberať 500-eurovým bonusom pre seniorov, ktorý navrhuje minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Hovoriť sa malo aj o plošnom zatváraní škôl, či o novom koronavírusovom variante omikron. Povedal to predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš pred rokovaním.

29.11.2021 18:15 , aktualizované: 18:56
debata (61)

„Je to pragmatické riešenie, ktoré pomôže ľuďom a pomôže aj sektoru a službám, ktoré najviac trpeli počas pandémie,“ povedal Šipoš. O výške pomoci sú pripravení rokovať a presvedčiť aj koaličného partnera SaS, ktorý navrhuje pomoc 150 eur.

Ak sa nedohodnú, budú hľadať podporu v celom parlamente. Priestor na to, že by určitá suma bola vyplatená v hotovosti, nevidí. „Nemyslím si, že je to cesta,“ poznamenal Šipoš.

Hlavný hygienik Ján Mikas Čítajte viac Hádka o zatváranie škôl, SaS uplatnila veto. Deti prinášajú infekciu domov

Rokovať mali aj o zatváraní škôl. OĽaNO zastáva názor, že školy sa mali zatvoriť už skôr. Šipoš argumentuje aj viacerými prípadmi, kedy deti nakazili svojich rodičov. Ak sa dohodnú, materiál by sa mal dostať na vládu, ak nie, v rukách to budú mať regionálni hygienici.

„Myslím si, že sme to mali urobiť už dávno, ale v koalícii nie sme sami. Musíme sa prispôsobovať aj koaličným partnerom,“ povedal Šipoš. Opätovne zdôraznil potrebu ľudí motivovať na očkovanie.

Video: Igor Matovič pred zasadaním koaličnej rady.

Video

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) pred koaličnou radou potvrdil, že 500-eurovú poukážku, ktorú navrhol, bude presadzovať. Uistil, že peniaze na to budú, a to z toho, čo sa ušetrí na zdravotnej starostlivosti o dôchodcov v ďalších vlnách pandémie.

„Verím, že sa nájde zdravý rozum v opozícii a že sa nezodpovedná opozícia pridá,“ povedal Matovič na margo situácie, že by návrh nepodporila celá koalícia. Za nezodpovedné rozhodnutie označil to, že sa školy nezavreli skôr. Príkaz vlády na ich zatvorenie nepredpokladá.

Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová potvrdila, že názor strany na 500-eurový poukaz je nemenný. „Sme za to, aby sa motivácia dala zvýhodňovaním zaočkovaných,“ povedala. Dôvod na otvorenie koaličnej zmluvy nevidí.

Podľa nej však platí, že koaliční partneri by nemali hľadať presadenie svojich návrhov cez opozíciu. Zahlasovať opozičným poslancom za návrh však zabrániť nemôže. Nemyslí si ani, že by sa mali školy plošne zatvárať. Argumentuje tým, že 82 percent žiakov je zdravých a vyučuje sa prezenčne. SaS bude trvať na zachovaní regionálneho princípu.

Bratislava politika NRSR vláda premiér Čítajte viac Matovič obišiel Sulíka a núka ľuďom nad 60 rokov za očkovanie 500 eur

Podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga verí, že pri 500-eurovom bonuse dôjde k dohode koaličných partnerov. „Bol by som veľmi rád, ak by sa všetkým štyrom koaličným partnerom podarilo dosiahnuť zmier,“ skonštatoval Šeliga.

Vníma to ako poslednú šancu motivovať ľudí. V prípade škôl by bol rád, ak by sa hlavný hygienik nebál používať oprávnenia, ktoré v tomto smere má. Prikláňa sa k názoru, že otvorený by mal byť len prvý stupeň základných škôl, ostatné dištančne.

61 debata chyba
Viac na túto tému: #Koaličná rada #očkovací bonus #zatváranie škôl