ŠÚKL: Monoklonálne látky našli svoje uplatnenie pri liečbe covidu

Monoklonálne protilátky sú pomerne novou a unikátnou skupinou biologických liekov.

08.12.2021 12:03, aktualizované: 13:52
Korona / Covid / Zdravotník / Hospitalizácia /... Foto:
Oddelenie intenzívnej medicíny Nemocnice Ružinov
debata (21)

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vysvetlil, že pre schopnosť regulovať procesy v rámci imunitného systému sa monoklonálne protilátky najčastejšie používajú pri liečbe autoimunitných alebo onkologických ochorení. Potenciál majú aj pri liečbe koronavírusu.

Štátny ústav priblížil, že protilátky označujú bielkoviny, ktoré v tele prirodzene produkujú biele krvinky. Tie sú súčasťou imunitného systému a ich hlavnou funkciou je identifikovať a zneškodniť cudzie elementy v tele. Výraz „monoklonálne“ znamená, že dané protilátky sú potomkami jednej rodičovskej bunky – vybranej bielej krvinky.

ŠÚKL hovorí, že tieto protilátky fungujú podobne ako prirodzené protilátky v tele. Pri bežnej imunitnej reakcii telo vyprodukuje rôzne druhy protilátok – tzv. polykonálne protilátky. V porovnaní s nimi sú monoklonálne protilátky navzájom identické, a teda úzko špecializované na konkrétny antigén.

Tieto protilátky sa získavajú v laboratórnych podmienkach pomocou umelej stimulácie bielych krviniek. Tie sa vystavia pôsobeniu konkrétneho antigénu, biela krvinka následne vyprodukuje špecifický druh protilátok zacielených práve na tento antigén.

„Jednoducho povedané, necháme antigén a b-lymfocyt nech sa pobijú. Počas súboja b-lymfocyt spozná svojho súpera a vytvorí špecifické zbrane na jeho elimináciu. Týmito zbraňami sú monoklonálne protilátky,“ vysvetlil štátny ústav.

Pri podaní v skorom štádiu infekcie novým koronavírusom majú tieto protilátky schopnosť naviazať sa na spike proteín, ktorý nový koronavírus používa na vstup do buniek ľudského tela, čím mu znemožnia bunky napadnúť.

Za objav princípu, na ktorom je založená produkcia monoklonálnych protilátok, bola v roku 1984 udelená Nobelova cena. Prvý liek s monoklonálnymi protilátkami schválili v USA v roku 1986, dodal štátny ústav vo svojom pravidelnom osvetovom seriáli.

Nákup monoklonálnych protilátok

Slovensko by malo nakúpiť ďalšie dávky monoklonálnych protilátok, použité majú byť na liečbu pacientov s covidom. Návrh z dielne Ministerstva zdravotníctva schválil v stredu vládny kabinet.

Rezort zdravotníctva navrhol uzatvoriť bilaterálnu zmluvu na nákup 60-tisíc dávok lieku Paxlovid na účel zabezpečenia dostupnosti tohto lieku v čo najkratšom termíne tak, aby bol k dispozícii počas januára, februára a marca budúceho roka.

S cieľom vykonania efektívnych opatrení na ochranu zdravia a životov obyvateľstva navrhol rezort zdravotníctva uzatvoriť bilaterálnu zmluvu aj na nákup 5-tisíc kusov lieku Ronapreve na účel zabezpečenia dostupnosti tohto lieku na prelome decembra a januára.

Ministerstvo financií bude musieť uvoľniť na zabezpečenie týchto liekov finančné prostriedky.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Štátny ústav pre kontrolu liečiv #monoklonálne protilátky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy