Voči uzneseniu súdu podal prokurátor vo štvrtok sťažnosť. „Prokurátor tak postupoval v intenciách stanoviska Generálnej prokuratúry SR,“ informovala hovorkyňa košickej krajskej prokuratúry Jarmila Janová.
Ostatných piatich Rómov okresný súd v minulosti oslobodil po tom, ako prokurátor v ich prípade v marci tohto roku ustúpil od obžaloby. V prípade Ireny Matovej, obžalovanej z krivej výpovede a krivej prísahy, však prokurátor takýto krok neurobil.
Ešte v septembri 2020 Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu vyhovel sťažnosti dvoch vtedy obžalovaných a priznal im odškodnenie.

Okresný súd Košice I v utorok trestné stíhanie Ireny Matovej zastavil s tým, že tak ustanovuje medzinárodná zmluva. „Samosudca v uznesení okrem iného uviedol, že v zmysle ustanovení Trestného poriadku, ak vyjde najavo mimo hlavného pojednávania niektorá z okolností odôvodňujúcich zastavenie trestného stíhania alebo prerušenie trestného stíhania, súd trestné stíhanie zastaví alebo preruší. Trestné stíhanie nemožno začať a ak už bolo začaté, nemožno v ňom pokračovať a musí byť zastavené, ak tak ustanovuje medzinárodná zmluva,“ konštatovala Pančurová.
Jednou zo základných multilaterálnych zmlúv, ktorou sa SR musí riadiť, je pritom dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd. „Rozhodnutie sa opieralo rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý vyhovel sťažnosti dvoch sťažovateľov, ktorí namietali postup polície v priebehu akcie z júna 2013,“ priblížila hovorkyňa krajského súdu.
Pri razii 19. júna 2013 v rómskej osade na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou (okres Košice-okolie) zasahovalo viac ako 60 policajtov. Šiesti Rómovia vypovedali, že ich bezdôvodne a brutálne bili.
Podľa inšpekcie Ministerstva vnútra, ktorá zásah neskôr preverovala, však policajti konali v súlade so zákonom. Prokuratúra následne Rómov, pôvodne v pozícii poškodených, obžalovala z trestného činu. Tí vinu odmietali a celý proces vnímali ako nespravodlivý.