Údajnú hlavu bratislavskej pozemkovej mafie Tibora Hamara uznali za vinného

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku uznal v pondelok údajnú hlavu bratislavskej pozemkovej mafie Tibora Hamara za vinného. Uložil mu trest sedem rokov odňatia slobody v ústave na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.

13.12.2021 15:37
tibor hamar Foto: ,
Tibor Hamar počas hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde 10. decembra 2021 v Pezinku.
debata (5)

Hamar čelil obžalobe z trestného činu založenia zločineckej skupiny, obzvlášť závažného trestného činu podvodu a z trestného činu legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Rozsudok ešte nie je právoplatný.

Súd označil Hamara v hierarchii zločineckej skupiny za najvyššie postaveného. „Pre skupinu bol činný a na aktivitách skupiny participoval,“ vyhlásil predseda senátu ŠTS Emil Klemanič. Podľa súdu sa Tibor H. tiež dopustil podvodného konania a spôsobil škodu veľkého rozsahu. „Obžalovaní vo veci síce vyhlásili, že sú nevinní, ale tie vzťahy medzi nimi sa preukázali,“ skonštatoval predseda. Dôkazy tiež jasne podľa senátu preukázali existenciu, aktivitu a štruktúru zločineckej skupiny. „Súd však znížil pre okolnosti prípadu tresty pre obžalovaných pod najnižšiu zákonom stanovenú trestnú sadzbu. Prihliadal na mieru participácie na trestných činoch,“ dodal Klemanič.

Rozsudok ešte nie je právoplatný. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Alexander Bíró si ponechal lehotu na odvolanie.

Hamar počas celého procesu trval na svojej nevine. V súvislosti s podvodným ovládnutím rozsiahlych parciel v mestskej časti Rusovce sa od roku 2018 postavilo pred súd viacero osôb. Obžalované boli z viacerých zločinov. Ako členovia zločineckej skupiny založenej v Bratislave v roku 2005 mali páchať rôznu trestnú činnosť zameranú predovšetkým na nelegálne prevody nehnuteľností – podvody, ich legalizáciu a s tým súvisiace falšovanie a pozmeňovanie verejných listín.

Hlavou zločineckej skupiny mali byť Tibor Hamar a Zoltán P., ktorí mali podľa prokuratúry postavenie na vyššom stupni. Zločineckej skupine sa podľa obžaloby podarilo v roku 2007 podvodne získať celkom 40 hektárov pôdy v extraviláne a 40 árov pôdy v intraviláne Rusoviec, ktoré patrili rakúskemu občanovi, ktorý v tom čase ležal vo vysokom veku v kóme v rakúskom sanatóriu. Mali mu tým spôsobiť škodu vo výške 781 411 eur.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #bratislavská pozemková mafia #Tibor Hamar