Nahnevaní záchranári a sestry pred parlamentom. Ich šéf skončil v rukách polície

Transparenty na chodníku pred parlamentom. Nahnevaní záchranári a zdravotné sestry ich nesmeli držať v rukách, lebo by dostali pokuty. Ich protest bol totiž neohlásený. Polícia si po skončení odviedla prezidenta Slovenskej komory záchranárov Františka Majerského.

, , 14.12.2021 15:24, aktualizované: 21:13
protest záchranari polícia Foto: ,
Záchranári a sestry počas protestu pred parlamentom. 14. december 2021
debata (513)

Šéfa SKZ polícia po niekoľkých hodinách podvečer okolo 19. hodiny prepustila. „Práve nás prepustili z policajnej cely. Ďakujeme za všetku podporu. A hlavne ďakujeme všetkým, ktorí stále ostávate pri pacientoch,“ uviedla záchranárska komora na sociálnej sieti.

Neskôr Majerský na sociálnej sieti dodal, že ďakuje kolegom, ktorí sa nevzdávajú. Ale aj policajtom, ktorí sa slušne správali. „Súhlasím, pravidlá majú platiť pre každého. My sme ale nikoho neburcovali a neprotestovali sme proti vláde a opatreniam,“ napísal šéf komory záchranárov.

Vysvetlil, že prišli ukázať, že „sú tu a nie sú okrajom spoločnosti“. „Sme hrdinovia, možno len pre naše rodiny. My to so Slovenskom nevzdáme!“ dodal.

Reagoval aj na pomoc, ktorú ponúkol opozičný Smer. „Keď sme boli v CPZ, prišiel pán Fico na policajnú stanicu a pán Kaliňák nás chcel zastupovať. Sme to odmietli… Prečo? Lebo za stav nášho zdravotníctva nemôže táto vláda, ona prišla rovno do pandémie, ale všetky predchádzajúce vlády,“ zdôraznil.

„Takže pani politici, prestaňte riešiť svoje egá a percentá, ale začnite riešiť krajinu… Je to krajina nás všetkých,“ obrátil sa na všetky politické strany Majerský.

V deň, keď poslanci hlasovali o rozpočte na budúci rok, sa prišli zdravotné sestry a záchranári pripomenúť. Pred budovou Národnej rady ich bolo do dvesto. Takmer ihneď však prišli aj policajti. Protestujúci nesmeli mať transparenty, museli sa legitimovať a zrejme niektorí dostanú aj pokuty.

„Dva roky padáme totálne na huby. Ideme na dno svojich psychických a fyzických síl,“ hnevá sa prezident komory záchranárov Majerský. Vysvetľuje, že všetci zdravotníci sú vystavení enormnému tlaku. „V prvej vlne nám ľudia tlieskali, v druhej nám nadávali a v tretej nás napadávajú,“ hodnotí aktuálnu situáciu.

VIDEO: Záchranári a zdravotné sestry nesmeli držať transparenty v rukách, lebo by dostali pokuty.

Záchranárom sa nepáči, že na budúci sa v rozpočte ráta iba s nárastom platov o 34 eur v hrubom. „Ale nie sme tu kvôli platom. Chcem v prvom rade povedať, že systém skolaboval, nefunguje a treba ho zmeniť,“ pokračoval Majerský. Pripomenul, že za dva roky sa s nimi nestretol žiaden predstaviteľ vlády, ani minister zdravotníctva.

VIDEO: Majerský: Sme slušní ľudia, nič sme neprišli rozbíjať.

„Iste, chceme lepšie platové podmienky. Ale chceme aj robiť v kvalitných podmienkach. Naši záchranári a naše sestry sú najkvalitnejšie na svete. Ale my sme ľudia, nie sme stroje. Máme svoje pocity a máme svoje rodiny. Vláde už dva roky ponúkame pomocnú ruku, ale nikto nás nepočúva,“ pokračoval Majerský.

Polícia si po skončení protestu pred...
Záchranári a zdravotné sestry prišli pred...
+7Záchranári a zdravotné sestry prišli pred...

Záchranárov podporuje aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Jej prezidentka Iveta Lazorová pripomenula, že nedostatok sestier na Slovensku je práve preto, že s nimi nikto nekomunikuje. Už pred časom upozorňovali na nízke ohodnotenie a zlé pracovné podmienky. Výsledkom je, že na Slovensku chýbajú tisícky zdravotných sestier.

Polícia protestujúcich legitimovala a upozorňovala, že protest nie je oficiálne ohlásení. Aj to záchranárov i sestry rozladilo. „Sme slušní ľudia, neprišli sme nič rozbíjať, iba vyjadriť svoj názor,“ povedal Majerský. Jeho policajti odviedli na obvodné oddelenie.

VIDEO: Šéfa záchranárov z protestu odviezla polícia.

Z poslancov prišla za protestujúcimi šéfka zdravotníckeho výboru Janka Bittó Cigániková (SaS). Aj podľa nej by sa mal s nimi rozprával premiér Eduard Heger či minister financií Igor Matovi (obaja OĽaNO). V tom čase však ešte zasadala vláda.

lengvarský Čítajte aj Zákaz vychádzania bude už len v noci, zavádza sa režim OTP vo vlakoch

Protestujúcim zdravotníkom vyjadrili podporu Lekárske odborové združenie (LOZ), Asociácia súkromných lekárov (ASL) či Slovenská lekárska komora (SLK). Zásah polície považujú za unáhlený a odsudzujú ho.

Šóth vyjadril zdesenie

„LOZ si uvedomuje, že je dôležité dodržiavať zákony, ale tento postup polície považujeme za nesprávny. Protest sa niesol v slušnom duchu, nedošlo k žiadnemu ohrozeniu verejného poriadku a nebol tam ani náznak výtržnosti,“ povedal predseda LOZ Peter Visolajský.

Komora je presvedčená o tom, že išlo o „unáhlený a zbytočný zásah voči zdravotníkom“.

Prezident ASL Marián Šóth vyjadril „zdesenie nad tým, akým spôsobom sa štátne orgány stavajú k oprávneným požiadavkám zdravotníkov pre rozpočet“. Zásah polície ilustruje podľa asociácie postoj štátnej moci k ľuďom, na ktorých bedrách stojí a padá akútna starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19. Poukázal na to, že sa záchranári neúspešne pokúšali komunikovať s predstaviteľmi štátnej moci. „Zhromaždenie bolo poslednou alternatívou, aby upozornili na katastrofálny stav financií v zdravotníctve. Vyjadrujeme absolútnu podporu záchranárom a apelujeme na zvýšenie rozpočtu,“ doplnil.

poslanci Čítajte viac Heger vie vládnuť aj bez Kollára. Reforma nemocníc prešla aj bez Sme rodina

SLK v stanovisku uviedla, že plne rešpektuje dodržiavanie zákonov SR. Za potrebné však považuje vyjadriť plnú podporu požiadavkám, s ktorými prišli záchranári a zdravotné sestry pred parlament. „Stabilizácia zdravotníckeho personálu a zvýšenie platov pre zdravotníkov sú absolútnou prioritou, ktorou by sa mali kompetentní vo vláde a parlamente – tak ako sľúbili – zaoberať. Bolo by veľmi nešťastné, keby forma, čas a spôsob zvoleného protestu zatienili samotnú podstatu oprávnených požiadaviek zdravotníkov, ktoré dnes pred parlamentom odzneli,“ dodala komora.

Jeden Kollár sa ospravedlňuje, druhý chce zaplatiť pokuty

Nezaradený poslanec Miroslav Kollár (Spolu) sa Majerskému a protestujúcim verejne ospravedlnil.

„Ospravedlňujem sa za všetkých hňupov, čo vás dostali do dnešnej situácie. A je to veru dlhý rad. A áno, začína sa to Ficom. Ale títo “naši” sa tiež nedali zahanbiť. Pravda je to – ste hrdinovia,“ reagoval na situáciu z utorka Kollár.

Druhý Kollár, Boris, predseda Národnej rady a hnutia Sme rodina, zasa sľúbil, že pokuty za protestujúcich záchranárov zaplatí.

„Záchranárom by sme mali byť vďační za to, čo pre nás robia. Obzvlášť v týchto časoch. Nie ich ešte aj pokutovať za porušenie zákazu zhromažďovania, keď prídu vyjadriť svoju nespokojnosť s tým, že ich finančné ohodnotenie nebude navýšené tak, ako im bolo sľúbené. K takejto situácii bohužiaľ došlo na ich proteste, ktorý sa odohral pred parlamentom. A tieto pokuty by pre nich mohli znamenať pokazené Vianoce. Boris Kollár sa preto podujal, že ich za nich zaplatí!“ oficiálne oznámil Kollár i jeho hnutie.

Ako informovala polícia, protestujúci odmietli zaplatiť stoeurové blokové pokuty priamo na mieste. Preto ich odstúpili regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, kde sa už finančný postih môže vyšplhať na tisícku.

© Autorské práva vyhradené

513 debata chyba
Viac na túto tému: #záchranári #zdravotníctvo #protest
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy