Istropolis ako národné kongresové centrum? Matovič to nazval 'kongresový oser'

Národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC) by mohlo vzniknúť na Trnavskom mýte v Bratislave. K tejto lokalite sa priklonila aj pracovná skupina občianskeho združenia NKKC, ktorá vo finále z troch posudzovaných developerských projektov označila projekt Nový Istropolis od spoločnosti Immocap ako najvhodnejší na vznik takéhoto centra. Minister financií Igor Matovič občianskému združeniu odkázal, aby si "utreli zobáky" a výber si strčili, kam chcú.

, 15.12.2021 18:07, aktualizované: 21:56
istropolis Foto: ,
Dom odborov Istropolis na Trnavskom mýte v Bratislave.
debata (25)

Združenie to spomína v štúdii realizovateľnosti, ohodnotenej Útvarom hodnoty za peniaze, ktorú plánuje na svojom webe zverejniť v najbližších hodinách. Deklaruje, že jeho pracovná skupina oslovila v súvislosti s projektom NKKC 13 subjektov z verejného, súkromného i cirkevného prostredia, z toho osem reagovalo a postupnými diskusiami sa vo finále hodnotili tri developerské projekty. Medzi nimi spomínaný Nový Istropolis od Immocap-u, Nové Lido od J&T Real Estate a prestavba výstaviska Incheba od rovnomennej spoločnosti.

+4

„Všetky tri projekty dokážu Bratislavu pozdvihnúť a zároveň sa dopĺňať, aby zviditeľnili hlavné mesto na kultúrnej a kongresovej mape Európy. Je však dôležité pozrieť sa na realizovateľnosť projektov s najmenším počtom rizík,“ uviedol za pracovnú skupinu NKKC Peter Nitschneider. Projekty posudzovali podľa viacerých kritérií, ako napríklad lokalita, pozemok či rozpracovanosť projektu a následne prideľovali body. Nový Istropolis, ktorý chce realizovať svoj developerský projekt v mieste súčasného Domu odborov a s kultúrno-kongresovým centrom v ňom počíta, vyšiel ako najmenej rizikový.

Podľa OZ NKKC však ešte nie je nič jasné, pretože s nikým nepodpísali zmluvy a debaty sú len na začiatku. Ak by však došlo k dohode medzi nimi, developerom a štátom, mohli by sa postupne začať rokovania o investičnej zmluve. Za akýsi míľnik považuje združenie, ktoré tvorí nezisková organizácia Globsec (zástupca Róbert Vass) a iniciatíva z kultúrnej obce (zástupca Martin Valihora), rok 2030. Vtedy bude Slovensko totiž opäť predsedať Rade Európskej únie. Dovtedy by aktivisti chceli, aby kultúrno-kongresový stánok stál a bol už v prevádzke.

Matovič: Utrite si zobáky

Minister financií Igor Matovič reagoval na sociálnej sieti. "Dnes sa v médiách rozšírila správa, ako bola za najlepšiu lokalitu pre nové kongresové centrum v Bratislave vybraná lokalita Istropolisu. Pozerám ako puk … a čo nevidím … výber vraj robilo občianske združenie zložené z ľudí, ktorí si ešte u Pellegríniho vylobovali 60 miliónov na ich projektík kongresového centra v Istropolise.

Chlapci si zrejme myslia, že seno žeriem. To akože fakt výber z 13 lokalít majú robiť ľudia priamo previazaní na jeden z projektov? To akože fakt sa máme tváriť, že je normálne, že vybrali sami seba?

Hrabe? A prečo mlčí vždy premúdrelá kaviareň? Lebo chlapci sú priamo z ich radov. Hanba strašná. Tak takto. Utrite si zobáky, zbytočne ste nadprácu robili. Váš výber si strčte kam chcete … a ak raz nejaké centrum bude, tak jeho výber bude robiť cez transparentnú verejnú súťaž štát a žiaden záujemca sa okolo komisie ani len nešuchne. HOWGH," uviedol Matovič.

J&T: Vopred pripravený a nedôveryhodný

Celý proces výberu lokality a partnera pre NKKC vníma developer JTRE ako netransparentný, nedôveryhodný a vopred pripravený v prospech jedného z developerov. Pre TASR to uviedol výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

Dokazuje to podľa neho aj fakt, že o výsledku sa ako jeden z uchádzačov dozvedá z médií a nie priamo od občianskeho združenia (OZ) NKKC. „JTRE je silne znepokojená postupom občianskeho združenia,“ podotkol Pelikán.

OZ NKKC na kritiku reagovalo, že „pracovná skupina vyberala lokalitu odborne, transparentne a objektívne na základe multikriteriálnej analýzy a definovala projekt, ktorého realizovateľnosť sa spája s najmenším počtom rizík. Táto štúdia dáva dobrý základ pre ďalšiu odbornú diskusiu o projekte NKKC v Bratislave,“ uviedlo pre TASR združenie.

Aj štát aj súkromník

To, že je projekt potrebný a pre štát aj ekonomicky návratný, podľa OZ NKKC potvrdil aj Útvar hodnoty za peniaze, ktorý posudzoval štúdiu realizovateľnosti. Tú malo za úlohu vypracovať združenie na základe uznesenia súčasnej vlády zo septembra 2020. Vtedajší minister financií a súčasný premiér Eduard Heger (OĽANO) vtedy vyhlásil, že na základe štúdie bude známe, aký model spolupráce sa medzi štátom a súkromným sektorom zvolí a aká lokalita i prevedenie by bolo najvýhodnejšie.

Istropolis, PR? nepouzivat Čítajte viac Investor nového Istropolisu nakoniec ustúpil

Štúdia okrem iného konštatuje, že na financovaní projektu sa musí okrem štátu podieľať aj súkromný sektor. Celkové náklady na vybudovanie NKKC sa odhadujú na 87 miliónov eur bez DPH (104 miliónov eur s DPH). Časť nákladov cez 15 miliónov eur by mal vykryť developer, 60,5 milióna eur by mala byť výška štátnej pomoci a isté náklady by malo znášať aj OZ NKKC, ktoré si preto zoberie úver cez 11 miliónov eur.

Ak sa štát, developer a OZ NKKC dohodnú a podpíšu zmluvu, projekt bude posudzovať ešte Európska komisia. Rokovania sa však ešte nezačali. Združenie čaká, ako na spracovanú štúdiu a jej výsledky zareaguje vláda.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Trnavské mýto #Istropolis #Národné kultúrne a kongresové centrum
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy