Lipták či Piják. Úrad sa chystá riešiť lekárov, spochybňujúcich liečbu kovidu

Po takmer dvoch rokoch pandémie Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ide riešiť lekárov, ktorí spochybňujú liečbu ochorenia COVID-19 a očkovanie.

20.12.2021 12:56
Januárový protest proti očkovaniu v Košiciach Foto: ,
Januárový protest proti očkovaniu v Košiciach.
debata (930)

Úrad eviduje podnety na lekárov Štefana Hrušovského, Andreja Janca, Jána Lakotu, Petra Liptáka a Michala Pijáka.

Ako informoval úrad, začal vykonávať dohľad nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti týmito lekármi.„Zmienené konanie lekára totiž môže mať dopad aj na správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti. V nadväznosti na vyhodnotenie konkrétnej veci bude úrad v rámci svojej kompetencie prijímať opatrenia voči takýmto lekárom, a to v podobe ukončenia spolupráce (ak je takýto lekár konzultantom úradu) až po návrhy na zrušenie licencie či podania na Disciplinárnu komisiu Slovenskej lekárskej komory,“ píše úrad v tlačovej správe.

VIDEO: Lekár Lipták na proteste 17. novembra 2021 na Šafárikovom námestí.
Video

Komora informovala, že u MUDr. Liptáka už bolo ukončené prvé disciplinárne konanie. To viedlo k uloženiu pokuty vo výške päťsto eur. „Takúto sankciu však úrad nepovažuje za dostatočnú, nakoľko MUDr. Liptáka neprimäla ani k tomu, aby zmenil obsah webovej stránky svojej ambulancie, na ktorej naďalej verejne odporúča liečbu v rozpore s výsledkami vedeckého poznania,“ pokračuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Vo verejnom záujme úrad vyzýva k súčinnosti aj ďalšie subjekty ako lekárske fakulty, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti alebo zdravotné poisťovne a bude iniciovať spoluprácu aj s ministerstvom spravodlivosti a generálnou prokuratúrou.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou žiada aj zástupcov všetkých médií, aby zvážili poskytovanie priestoru lekárom, ktorých dezinformačné vyjadrenia môžu nešťastne ovplyvňovať verejnú mienku a v prípade sociálnych sietí zabezpečili vymazanie súvisiacich príspevkov ohrozujúcich verejné zdravie.

„Lekár, ktorý predstavuje v očiach verejnosti odbornú autoritu, má vo svojich rukách najdôležitejší kľúč liečby, ktorým je dôvera pacienta. Pacient sa spolieha, že lekár mu chce dobre, že rozumie zložitým biologickým procesom a vie posúdiť ich príčiny a dôsledky pri použití najnovších vedeckých poznatkov. Z pohľadu slovenskej legislatívy je zdravotnícky pracovník povinný konať odborne, v súlade s etickým kódexom a musí rešpektovať aj vedecky preukázané skutočnosti,“ vyhlásil úrad. Dodal však, že „je neakceptovateľné, aby lekár spochybňoval existenciu ochorenia COVID-19, označoval vakcínu za podvod alebo namiesto vakcíny odporúčal lieky, ktoré nie sú pre liečbu tohto ochorenia registrované“.

Slovenský úrad inicioval aj rokovania s rakúskou lekárskou komorou (ÖAK), ktorá od vypuknutia pandémie spustila disciplinárne konania približne 50 lekárov z vlastných radov, ktorí spochybňujú COVID-19. „V niekoľkých prípadoch už ÖAK pozastavila výkon povolania, v jednom prišiel lekár, ktorý vystavil sporné potvrdenie o oslobodení od nosenia rúška, o licenciu. Varovné signály vysiela ÖAK aj čo sa týka zmluvných vzťahov so zdravotnou poisťovňou,“ dodala šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová.

Od prvého januára úrad zriadi etickú komisu, ktorá bude pravidelne vyhodnocovať dostupné podnety a podrobí ich eskalačnému mechanizmu.Cieľom etického prieskumu bude reagovať na hoaxy šírené niektorými lekármi a jasné vymedzenie sa úradu voči komunikácii, ktorá porušuje základný záväzok zdravotníckeho pracovníka postupovať pri výkone povolania odborne, v súlade s etickým kódexom a na základe vedeckých poznatkov.

© Autorské práva vyhradené

930 debata chyba
Viac na túto tému: #Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou #koronavírus