Vírus si nevzal počas sviatkov dovolenku

Ani Vianoce nezastavili šírenie koronavírusu, hoci analytici z projektu Dáta bez pátosu tvrdia, že situácia pred tohtoročnými Vianocami bola oveľa lepšia ako pred rokom. To sa druhá vlna práve chystala na svoj vrchol.

27.12.2021 05:55
Eduard Heger, očkovanie 3 dávka Foto: ,
Premiér Eduard Heger sa dal zaočkovať treťou dávkou pred vianočnými sviatkami.
debata (35)

„Táto doba prináša veľa bolesti fyzickej aj duševnej, veľa obmedzení a strát. Sme pod neustálym tlakom nových variantov, nových vĺn. Som si istý, že sa nám podarí covid poraziť a vrátiť sa do normálneho života,“ povedal vo vianočnom príhovore premiér Eduard Heger (OĽaNO).

VIDEO: Vianočný príhovor premiéra Eduarda Hegera: My to zvládneme.

Video

Stále chýba pol milióna

V nedeľu 26. decembra to bol presne rok, čo sa očkovanie vakcínami pred koronavírusom rozbehlo na Slovensku. Vtedy v Nitre ako prvého zaočkovali infektológa profesora Vladimíra Krčméryho.

Tesne pred Vianocami, teda vo štvrtok, pribudlo 13-tisíc ľudí, ktorí sa zaočkovali treťou dávkou. Druhú dávku dostalo ďalších 5 629 ľudí, teda sa považujú za plne zaočkovaných. Prvú dávku absolvovalo 1 627 ľudí.

V sobotu pribudlo 1 449 ľudí zaočkovaných treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19, druhú dávku dostalo 5 181 a prvú dávku vakcíny 1 089 ľudí.

Hoci ma očkovanie vyzývajú politici, zdravotníci, osobnosti kultúry, ešte stále chýba 565 821 ľudí na to, aby Slovensko dosiahlo 60-percentnú zaočkovanosť, čo je približne 3,3 milióna ľudí. Na kolektívnu ochranu pred prichádzajúcou vlnou, v ktorej bude prevládať mutácia omikron, bude pritom potrebná ešte väčšia zaočkovanosť.

Úrad verejného zdravotníctva v tejto súvislosti pripomína, že kompletne zaočkovaní seniori končia v nemocniciach približne desaťkrát zriedkavejšie ako nezaočkovaní. „Podľa aktuálnych štúdií závisí najmä od času, ktorý uplynie od podania druhej dávky, veku očkovaného a pridružených ochorení,“ podotýka úrad na sociálnej sieti.

Pripomína, že práve seniori, ktorí sú najohrozenejšou skupinou, boli očkovaní medzi prvými. „Čím vyšší vek a dlhšie obdobie od podania druhej dávky, tým je podanie tretej dávky významnejšie,“ pokračuje Úrad verejného zdravotníctva. Tretia dávka, ktorá okrem iného predĺži aj platnosť európskeho Covid passu, môže byť podaná už tri mesiace po druhej dávke. Pri imunokompromi­tovaných osobách, teda ľuďoch, ktorí majú vážne problémy s imunitou, aj skôr.

„Tretia dávka dokázateľne zásadným spôsobom zvyšuje účinnosť ochrany voči delta variantu. Viacero laboratórnych výskumov tiež potvrdilo vysoké navýšenie počtu neutralizačných protilátok aj proti variantu omikron,“ dodáva úrad.

Ten zatiaľ oficiálne registruje sedem pacientov s potvrdeným variantom omikron. Predpokladá však, že nový variant koronavírusu, ktorý je oveľa infekčnejší ako delta či tzv. britský variant, ktorý prevažoval v druhej vlne, je oveľa viac rozšírený aj v slovenskej populácii.

Príliš veľa obetí

Podľa analytikov z projektu Dáta bez pátosu sa počet obetí variantu delta vyšplhá na štyritisíc. „Toľko obetí sme mali v kalendárnom roku 2020, z čoho väčšina bola z II. vlny a minimum z I. vlny,“ podotýkajú.

„Delta nenaplnila očakávania o obrovskom počte obetí, a to je dobrá správa. A nemáme najviac delta obetí v Európe. Je pred nami 15 krajín z 50, a to sme jedna z najmenej zaočkovaných krajín. Dopadli sme lepšie hlavne vďaka premorenosti z britskej mutácie z jari a z minulej zimy aj napriek nízkej zaočkovanosti,“ konštatujú Dáta bez pátosu na sociálnej sieti.

Aj počas Vianoc pribúdali obete koronavírusu. Dosiaľ Národné centrum zdravotníckych informácií eviduje 19 300 ľudí, ktorí zomreli v súvislosti s ochorením COVID-19. Priamo vírusu podľahlo od minulého marca, keď bol na Slovensku zaznamenaný prvý prípad infekcie, 16 398 ľudí. Počet úmrtí, ktorí síce nezomreli priamo na covid, ale vírus bol prítomný, sa vyšplhal na 2 902.

Kto sa nemôže očkovať?

Po roku od začiatku očkovania sa dočkali aj ľudia, ktorí – hoci chcú, nemôžu sa dať zaočkovať. Podľa opatrení sa na nich hľadí ako na očkovaných, hoci musia podstupovať pravidelné testovanie. Tesne pred sviatkami rezort zdravotníctva upravil postup, ako môžu získať výnimku z očkovania.

Certifikát o výnimke z očkovania týmto ľuďom vydá lekár – špecialista, všeobecný lekár pre dospelých alebo všeobecný lekár pre deti a dorast. Kontraindikácie, podľa ktorých sa na nich vzťahuje výnimka z očkovania, môžu byť dočasné alebo trvalé. „Každý, komu lekár vydá Certifikát o výnimke z očkovania, bude zaevidovaný v systéme,“ podotýka ministerstvo.

Táto registrácia alebo evidencia bude slúžiť aj na kontrolu, či bola „kontraindikácia očkovania proti ochoreniu COVID-19 dostatočne a zodpovedne posúdená v kontexte súčasného rizika ochorenia COVID-19“. Zodpovednosť za nesprávne alebo falošne stanovenú kontraindikáciu nesie lekár. Certifikát obsahuje aj QR kód.

Takže ľudia, ktorí sa nemôžu očkovať, budú fungovať v režime OP (očkovaní/po prekonaní). Podmienkou však je, že musia mať negatívny test. Platnosť PCR testu je určená na 72 a antigénového testu na 48 hodín. PCR test bude pre ľudí s kontraindikáciou plne hradený pri registrácii prostredníctvom korona.gov.sk.

Aj cez sviatky pribúdali nakazení

Vo štvrtok 23. decembra pribudlo 4 679 nových prípadov infekcie koronavírusom. Z nich vyše 69 percent nebolo zaočkovaných. Najviac pozitívnych pribudlo v Žilinskom kraji. Naopak, najmenej v Banskobystrickom.

Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej pribudlo v ten deň aj 568 ľudí s pozitívnym antigénovým testom, aj z nich je vyše 69 percent nezaočkovaných.

V nemocniciach bolo 2 652 pacientov, z nich 482 ležalo na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebovalo 245 ľudí.

„Viac ako 83 percent z pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky,“ zdôraznila Eliášová.

Na Štedrý deň, 24. decembra, sa počet novoinfikovaných vyšplhal na 1 074. Národné centrum zdravotníckych informácií vyčíslilo, že takmer 71 percent nebolo zaočkovaných. Tentoraz najviac infikovaných pribudlo v Trnavskom a najmenej v Prešovskom kraji.

Eliášová spresnila, že v nemocniciach bolo o čosi menej pacientov ako deň predtým – 2 623. Pľúcnu ventiláciu potrebovalo 244 z nich, na intenzívkach a OAIM ležalo 481 ľudí. Nezaočkovaných bolo alebo len prvú dávku vakcíny absolvovalo až 83 percent covidových pacientov.

Sobota už bola naozaj sviatočná. Pribudlo len 383 nových pacientov s koronavírusom. V ten deň ich bolo najviac v Banskobystrickom a najmenej v Prešovskom kraji. Počet pacientov nemocniciach sa veľmi nehýbal – bolo ich 2 616, z nich 482 ležalo na intenzívkach a OAIM. Umelú pľúcnu ventiláciu potrebovalo 247 ľudí. Aj v sobotu prevažovali nezaočkovaní, prípadne nie plne vakcinovaní, zo všetkých hospitalizovaných ich bolo 83 percent. Niečo vyše 16 percent pacientov bolo plne zaočkovaných.

© Autorské práva vyhradené

35 debata chyba
Viac na túto tému: #očkovanie #koronavírus