Pokračovanie článku: Výbohov obhajca: Väzby sa nebojí. Ale vrátiť sa na Slovensko nechce

Zásadný problém pri ich výpovediach nie je len určenie správneho roku, ktorom sa v prvých výpovediach odlišujú, ale neskôr sa zladili a hovoria o roku 2016. Oni čas viažu ku skutku ako takému a tým je to, že môj klient mal od pána Suchobu údajne zobrať 150-tisíc eur za prípravu a podporu legislatívneho procesu v súvislosti s virtuálnou registračnou pokladnicou (VRP), no a zákon k tomuto bol v Národnej rade schválený v roku 2014. Takže pán Imrecze sa v prvej výpovedi nepomýlil, lebo mu vyhovovalo napasovať skutok na rok 2014 k uvedenému legislatívnemu procesu. Až keď zistil z médií, že dané priestory v tom čase neexistovali, zmenil výpoveď a presunul skutok do roku 2016. Len vtedy už bola príslušná legislatíva dva roky v praxi a pán Pellegrini, pre ktorého mal môj klient úplatok – províziu – sprostredkovať, už dávno nepracoval na ministerstve financií a v roku 2016 bol podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu.

Mohol si aj neskôr spomenúť…

Ono to nebolo ani tak o spomínaní si, no o zásadných zmenách vo výpovediach. Priznám sa, že za dvadsať rokov svojej kariéry som nezažil, aby si svedok pri každom výsluchu s postupujúcim časom spomenul na stále viac a viac detailov. Lepší sa im pamäť? Veď Suchoba normálne proaktívne v internetovom obchode Amazon kúpil škatuľu od šampanského a doniesol ju polícii ako dôkaz, že presne v takej istej škatuli od šampanského niesol tie peniaze. Aj takýto dôkaz má usvedčovať nášho klienta. Alebo na prvom výsluchu hovoril jeden svedok o roku 2014 a druhý o roku 2016. Na druhom si už aj druhý svedok spomenul, že to bol rok 2016 a na treťom výsluchu si svedok spomenie, aké oriešky boli na stole v kancelárii, aký časopis či značka minerálky v chladničke. Nepoznám svedka, ktorý si s postupujúcim časom pamätá viac a viac.

Nemôže to byť len väčšia ochota vypovedať?

To asi áno. Ale čím je spôsobená? Napriek všetkým týmto podrobnostiam nevie Suchoba povedať, kedy v roku 2016 sa skutok stal. Či bolo teplé letné počasie, alebo zimná fujavica, či sa hrali nejaké športové majstrovstvá, alebo podobne. Nechcem tvrdiť, že sú s Imreczem dohovorení alebo ich niekto organizuje. Na to nemám dôkazy. Ale pôsobí to tak.

Na nadužívanie kajúcnikov sa sťažuje mnoho advokátov. Máte pocit, že na Slovensku je to v tomto ohľade iné ako v Českej republike, kde štandardne pôsobíte?

© Autorské práva vyhradené

173 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Výboh #kajúcnici
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy