V USA odporúčajú skrátiť covidovú karanténu na 5 dní

Nakazená osoba je podľa vedcov najviac infekčná na začiatku ochorenia - jeden až dva dni pred symptómami a dva až tri dni potom. Aj preto americké CDC odporúča skrátiť karanténu na päť dní, aby ľudia mohli bezpečne žiť svoj každodenný život.

28.12.2021 06:10 , aktualizované: 23:20
Virus Outbreak Holiday Travel Florida Foto: ,
Cestujúci čakajú na medzinárodnom letisku v Miami v pondelok 27. decembra 2021. Tisíce letov po celom svete zrušili alebo odložené pre nedostatok personálu kvôli kovidu.
debata (66)
7-dňový priemer a kĺzavý medián
7-dňový priemer
Kĺzavý medián

zdroj: NCZI

Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse

Všetky grafy

23:20 Taliansko za predchádzajúci deň zaznamenalo najvyšší nárast počtu infekcií koronavírusom od začiatku pandémie. Pribudlo 78.300 prípadov, čo bol takmer dvojnásobok oproti nedeli. Zaznamenali taktiež približne 200 úmrtí v spojitosti s covidom.

V stredu sa má zísť expertný orgán talianskej vlády, aby prehodnotil podmienky karantény. V súčasnosti môžu ľudia s dvoma dávkami vakcíny a negatívnym testom opustiť karanténu po týždni, pričom osoby iba s jednou dávkou alebo nezaočkovaní musia byť aj s negatívnym testom v karanténe najmenej desať dní.

Predstavitelia viacerých regiónov však poukázali na to, že pri súčasnom raste počtu nových prípadov by v nasledujúcich týždňoch skončili v karanténe až dva milióny ľudí. Takýto systém je podľa nich neudržateľný. Najvyšší predstaviteľ samosprávy v Benátsku Luca Zaia napríklad navrhuje, aby do karantény išli iba ľudia, ktorí boli v blízkom kontakte so symptomatickými osobami. Ďalší navrhujú vyňať z povinnosti karantény osoby s posilňujúcou dávkou vakcíny.

Námestník ministra zdravotníctva Pierpaolo Sileri odhaduje, že 50 až 60 percent nových prípadov nákazy predstavuje variant omikron. Varuje zároveň, že o skracovaní dĺžky karantény by sa malo uvažovať až po dôkladnom vyhodnotení prejavov tohto koronavírusového variantu. (dpa, ap, tasr)

22:49 Nemecko nakúpilo milión balení nového lieku proti covidu s názvom Paxlovid od americkej farmaceutickej spoločnosti Pfizer. Oznámil to v utorok minister zdravotníctva Karl Lauterbach.

Ako povedal agentúre DPA, prvá zásielka tohto antivirotika by mala prísť v januári. „Očakávam, že nám pomôže zabrániť mnohým ťažkým stavom, ktoré si vyžadujú liečbu na jednotkách intenzívnej starostlivosti,“ uviedol minister.

Americká Správa potravín a liečiv (FDA) schválila Paxlovid na núdzové používanie krátko pred Vianocami. Lauterbach oznámil, že liek dostane zelenú za podobných podmienok aj v Nemecku.

Podľa výrobcu sa liek užíva trikrát denne po dobu piatich dní. Obsahuje účinnú látku nirmatrelvir, ktorá bráni množeniu vírusu. Paxlovid je však výrazne drahší než vakcíny. FDA taktiež vyhlásila, že Paxlovid nemá slúžiť ako náhrada očkovania obyvateľstva.

V Nemecku je zaočkovaných dvoma dávkami alebo jednodávkovou vakcínou Janssen 71 percent obyvateľstva. Takmer 37 percent ľudí má aj posilňujúcu dávku. Spolkový kabinet a vlády viacerých spolkových krajín sa pred Vianocami dohodli za zavedení nových opatrení proti šíreniu koronavírusového variantu omikron.

Opatrenia vstúpili do platnosti v utorok. Úrady nariadili ľudom obmedziť kontakty, v súkromí sa ich môže zísť na jednom mieste najviac desať (s výnimkou detí do 14 rokov), a to aj keď sú zaočkovaní. Ak sú prítomní aj nezaočkovaní, k ľuďom z jednej domácnosti sa môžu pridať najviac dvaja cudzí. (dpa, tasr)

22:02 Napriek veľmi prísnym opatreniam sú koronavírusom nakazené dve tretiny ľudí, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú na belgickej polárnej stanici princeznej Elisabeth v Antarktíde. Prvý pozitívny prípad bol zistený 14. decembra, a to medzi polárnikmi, ktorí prišli na stanicu sedem dní pred tým.

Nakazenú osobu okamžite umiestnili do karantény. Testy potom odhalili, že koronavírusom sa nakazili aj dvaja ďalší prieskumníci. Všetkých troch ich ešte 23. decembra evakuovali.

Antarktída / Vedecká stanica / Princesse-Élisabeth / Čítajte viac Belgická polárna stanica v Antarktíde je ohniskom covidu

21:00 Portugalsko v utorok hlásilo rekordný denný počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Zaznamenalo ho napriek tomu, že má jednu z najvyšších mier zaočkovanosti na svete. Momentálne sa však aj v Portugalsku šíri vysoko nákazlivý variant koronavírusu – omikron.

Zdravotné úrady za posledných 24 hodín zaregistrovali 17 172 nových prípadov nákazy, čím bol prekonaný predchádzajúci rekord – 16 432 prípadov – z 28. januára, keď sa cez túto juhoeurópsku krajinu prehnal variant alfa, prvýkrát identifikovaný v Británii.

Ministerka zdravotníctva Marta Temidová uviedla, že Portugalsko by okolo 7. januára budúceho roka mohlo dosiahnuť až 37-tisíc prípadov nákazy denne. Upozornila, že takýto prudký nárast počtu infikovaných vytvára „obrovský tlak“ na systémy zdravotnej starostlivosti a na trasovanie.

V Portugalsku je plne zaočkovaných takmer 90 percent populácie a takmer 2,4 milióna ľudí dostalo už aj tretiu, posilňovaciu, dávku vakcíny. Jedinou krajinou s vyšším podielom zaočkovaných ľudí sú Spojené arabské emiráty.

Variant omikron, ktorý spôsobuje prudký nárast počtu infikovaných v celej Európe, sa pred Vianocami stal v Portugalsku dominantným kmeňom covidu. Napriek nárastu prípadov je počet ľudí prijatých do nemocníc a na jednotky intenzívnej starostlivosti s covidom len zlomkom z vrcholu dosiahnutého v Portugalsku počas zimnej vlny pandémie.

Napriek tomu portugalská vláda zaviedla obmedzenia, ktoré majú pomôcť zastaviť nárast počtu infikovaných vrátane predkladania očkovacích certifikátov, nosenia rúšok, povinnej práce z domu a zatvorenia barov a nočných klubov. Školské prázdniny sa predĺžili do 9. januára, aby sa po sviatočnom období obmedzili sociálne kontakty. (afp, tasr)

20:52 Jediný preživší z páchateľov teroristických útokov, ktoré sa 13. novembra roku 2015 odohrali v Paríži a na jeho predmestí, mal pozitívny výsledok testu na koronavírus. Informoval o tom v utorok spravodajský web France Info.

Ak bude mať Salah Abdeslam pozitívny test aj na budúci týždeň, jeho advokáti by mohli súd požiadať o odročenie pojednávania. Súdny proces sa má obnoviť 4. januára výsluchom obvinených, vrátane Abdeslama, ktorý má byť vypočutý 13. januára.

Podobná situácia nastala aj počas súdneho procesu v kauze útokov na redakciu satirického týždenník Charlie Hebdo, na samoobsluhu s kóšer tovarom Hyper Cacher a na policajnú hliadku na parížskom predmestí Montrouge. Tento proces bol na mesiac prerušený, keď sa covidom nakazil hlavný obžalovaný Ali Riza Polat.

Salah Abdeslam mal pozitívny test v pondelok. Budova D3 vo väznici Fleury-Mérogis v departemente Essonne, kde je v samoväzbe, je momentálne ohniskom nákazy covidom. Abdeslam sa bude znovu testovať v pondelok, deň pred obnovením súdnych pojednávaní. (francetvinfo­.fr, tasr)

20:48 Štátna rada v Belgicku v utorok pozastavila platnosť kráľovského výnosu, na ktorého základe boli v krajine zavreté koncertné sály, kiná divadlá a ďalšie zábavné podniky. Šlo o opatrenie, ktoré minulý týždeň oznámil premiér Alexander De Croo s cieľom zastaviť šírenie variantu omikron.

V rozhodnutí Štátnej rady, najvyššieho správneho sudu v Belgicku, sa uvádza, že úrady nepreukázali, „akým spôsobom sú zábavné podniky obzvlášť nebezpečnými miestami pre zdravie (ľudí)… tým, že by sa v nich šíril koronavírus v rozsahu vynucujúcom si ich zatvorenie“.

Verdikt správneho súdu nadobudol platnosť ihneď po vynesení. Na Štátnu radu sa oficiálnou cestou obrátil producent Mathieu Pinte zo spoločnosti Sgaranelle Production, ktorá plánovala 28., 29. a 30. decembra odohrať v kultúrnom centre Auderghem divadelné predstavenie.

Rozhodnutie Štátnej rady sa podľa právnika zastupujúceho vládu týka len otvorenia divadiel a kultúrnych centier, ale nie kín. Tie Štátna rada vo svojom odkladnom rozsudku výslovne vylúčila, podobne ako aj miesta konania osláv. Zatiaľ nie je jasné, či môžu byť otvorené koncertné sály, dodal denník Le Soir.

Ministerka kultúry vo frankofónnej časti Belgicka, Bénédicte Linardová, však vo svojom tvíte v reakcii na rozhodnutie súdu nabáda k opätovnému otvoreniu kín, lebo podľa nej „nemá zmysel čakať na ďalší obežník“.

Proti nariadeniu, ktorého cieľom bolo spomaliť ďalšiu vlnu epidémie vyvolanú variantom omikron, protestovali od víkendu v uliciach belgických miest tisíce ľudí vrátane umelcov a prevádzkovateľov kín či divadiel. Mnohé z týchto ustanovizní vládne nariadenie sabotovali: pokračovali vo svojom programe a obnovili aktivity pre verejnosť. (afp, tasr)

20:08 Do Fínska budú môcť od utorka vstúpiť len tí návštevníci zo zahraničia, ktorí absolvovali očkovanie proti covidu alebo ho už prekonali. Cudzinci sa musia od utorka 15.00 h SEČ pri vstupe do tejto severskej krajiny preukázať negatívnym testom na prítomnosť koronavírusu, ako aj potvrdením o kompletnom zaočkovaní alebo prekonaní covidu. Oznámilo to fínske ministerstvo vnútra v reakcii na rýchle šírenie nového vysokonákazlivého variantu omikron.

Hovorca fínskej pohraničnej stráže pre AFP potvrdil, že bez vyššie spomenutých dokumentov bude cudzincom odopretý vstup do krajiny. Nové pravidlá nebudú platiť pre cudzincov s právom na pobyt vo Fínsku, pracovníkov kritickej infraštruktúry ani pre diplomatov.

Všetci cudzinci musia predložiť „očkovací certifikát a negatívny test nie starší ako 48 hodín,“ priblížil príslušník pohraničnej stráže Tomi Kivenjuuri. K sprísňovaniu protiepidemických pravidiel pristúpili v ostatných dňoch viaceré ševerské krajiny. Dánsko minulý týždeň oznámilo, že cudzinci sa budú pri vstupe do krajiny musieť preukázať negatívnym testom bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní. Podobné pravidlá predtým zaviedlo aj Švédsko. (afp, tasr)

19:26 Približne 55 percent nových prípadov nákazy koronavírusom vo Švajčiarsku je spôsobených variantom omikron, s ktorým tam hospitalizovali už približne 40 ľudí zaočkovaných troma dávkami vakcíny.

Švajčiarsko patrí medzi krajiny s najvyšším počtom nakazených v prepočte na obyvateľov v Európe. Najviac prípadov sa týka ľudí vo veku od 20 do 30 rokov, oznámili v utorok úrady.

Za predchádzajúci deň potvrdili v 8,6-miliónovom Švajčiarsku 13-tisíc nových prípadov nákazy, pričom úrady očakávajú, že v januári by denné štatistiky nakazených mohli stúpnuť až na 20-tisíc.

Pacienti s covidom v súčasnosti obsadzujú 40 percent lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti v krajine. Niektoré nemocnice sú plne obsadené, avšak prevozy pacientov do iných nemocníc fungujú podľa lekárskeho združenia bezproblémovo.

„Z hľadiska virulencie sa omikron zdá byť slabší než delta,“ uviedla vedúca vládneho odborného tímu pre boj proti covidu Tanja Stadlerová. Dodala však, že to môže byť spôsobené aj vysokou zaočkovanosťou v krajine. Dve tretiny Švajčiarov dostali najmenej dve dávky vakcíny, 22 percent má aj posilňujúcu dávku. (afp, tasr)

18:41 Variant omikron sa stal prevládajúcim koronavírusovým variantom v Holandsku. Oznámil to v utorok tamojší úrad verejného zdravotníctva. Napriek tomu, že najnovší denný prírastok prípadov infekcie koronavírusom klesol na približne 9 200 z 11 50­0 ohlásených v pondelok, úrad očakáva, že vysokonákazlivý omikron povedie k ďalšiemu šíreniu infekcie v nasledujúcom období. „To zároveň zvýši počet hospitalizácií,“ uvádza úrad.

S cieľom spomaliť šírenie omikronu zaviedlo Holandsko pred desiatimi dňami lockdown, ktorý má trvať až do 14. januára. Zatvorené sú všetky obchody okrem tých, ktoré predávajú tovar dennej spotreby, reštaurácie, bary, kiná či múzeá. Úrad verejného zdravotníctva očakáva, že výsledky lockdownu by mali byť viditeľné až začiatkom januára. V Holandsku dostalo tri dávky vakcíny už viac než 20 percent obyvateľov. (afp, tasr)

15:47 Grécko v priebehu utorka zrejme dosiahne najvyšší denný prírastok potvrdených prípadov nákazy koronavírusom od vypuknutia pandémie. Uviedol to tamojší minister zdravotníctva Thanos Plevris s tým, že predbežný počet nových prípadov už presiahol 15 000. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Dnes, už na základe dopoludňajšieho vyhodnotenia, máme viac ako 15 000 prípadov, čo znamená, že budeme mať najvyšší (denný) počet prípadov, keďže (variant omikron) je nákazlivejší,“ povedal minister Plevris pre televíznu stanicu ERT.

Predchádzajúci rekord pritom grécka vláda hlásila v pondelok, keď pribudlo 9 284 nakazených a 66 súvisiacich úmrtí. V rovnaký deň príslušné úrady avizovali sprísnenie protiepidemických opatrení v období od 3. do 16. januára. V tomto období bude povinné nosenie respirátorov alebo dvoch vrstiev rúšok v obchodoch a prostriedkoch verejnej dopravy. Zábavné podniky budú musieť zatvoriť najneskôr o polnoci, kapacita tribún na futbalových štadiónoch sa zníži na desať percent a v štátnej správe sa rozšíri práca z domu, pričom sa upravia aj úradné hodiny. Do domovov opatrovateľských služieb budú vpúšťať iba návštevy s negatívnym PCR testom na koronavírus.

Grécka vláda predtým sprísnila opatrenia s účinnosťou od 24. decembra do 3. januára. Okrem iného zakázala všetky verejné oslavy počas vianočných a novoročných sviatkov a opätovne zaviedla aj povinné nosenie rúšok vo vonkajších priestoroch. V Grécku je proti covidu plne zaočkovaných 80 percent obyvateľstva. Tretiu, tzv. posilňovaciu dávku, vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostala už takmer tretina Grékov.

15:19 USA by mali „vážne" uvažovať o vyžadovaní povinnej vakcinácie proti koronavírusu u ľudí, ktorí využívajú vnútroštátnu dopravu. Povedal to hlavný americký expert na infekčné choroby Anthony Fauci. „Ak budete uplatňovať požiadavku vakcinácie, pôjde o nový stimul na očkovanie ďalších ľudí," uviedol pre spravodajskú televíznu stanicu MSNBC. USA v súčasnosti vyžadujú úplnú vakcináciu proti koronavírusu od väčšiny občanov iných štátov, ktorí do krajiny cestujú, ale nevyžadujú doklad o očkovaní vo vnútroštátnej doprave. Americká administratíva uvažuje o požiadavke, aby sa vo vnútroštátnej doprave prekladal doklad o vakcinácii alebo negatívny výsledok testu na koronavírus, ale dvaja vládni predstavitelia uviedli, že vedeckí poradcovia prezidenta Joea Bidena ešte šéfovi Bieleho domu formálne odporúčania nepredložili.

14:05 Na Slovensku potvrdili ďalšie štyri prípady omikron variantu nového koronavírusu. Osoby boli zaočkované dvomi dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19. V súčasnosti má Slovensko laboratórne potvrdených celkovo 11 prípadov variantu omikron. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Prvá osoba so zisteným variantom omikron je podľa slov hlavného hygienika Jána Mikasa bez cestovateľskej anamnézy, pričom mala ľahký klinický priebeh ochorenia a boli dodržané opatrenia.

Druhá osoba je tiež s potvrdenou cestovateľskou anamnézou a zároveň úzkym kontaktom s pozitívnymi osobami. Rovnako mala ľahký priebeh ochorenia.

Tretia osoba je s potvrdenou cestovateľskou anamnézou z rizikovej krajiny. „Klinický priebeh ochorenia bol ľahký (kašeľ), protiepidemické opatrenia boli vykonané v plnom rozsahu,“ doplnil Mikas.

Štvrtá osoba bola podľa slov hlavného hygienika v kontakte s osobami, u ktorých sa už potvrdil variant omikron. Rovnako mala ľahký priebeh ochorenia a príznaky, ako slabosť, únavu či kašeľ.

13:26 Talianska vláda uvažuje nad skrátením sedemdňovej karantény pre ľudí zaočkovaných proti koronavírusu, ktorí prišli do kontaktu s osobou chorou na COVID-19. V pondelok to oznámil komisár vlády poverený bojom proti pandémii Francesco Figliuolo. Dobre informované zdroje povedali, že opatrenie by sa najprv týkalo ľudí zaočkovaných tromi dávkami vakcíny, píše talianska tlačová agentúra ANSA.

Komisár uviedol, že vedci toto prípadné opatrenie posudzujú spoločne s Najvyšším zdravotníckym úradom (ISS).

V súčasnosti je karanténa pre nezaočkovaných dlhšia, desaťdňová, poznamenal generál Figliuolo.

„Skúmame, aké opatrenia zavedieme do praxe,“ informoval.

Vláda by mala prepracovať karanténne pravidlá pre ľudí, ktorí sú zaočkovaní proti covidu, ale teraz v období šírenia variantu omikron nie je pravý čas na takýto krok, vyjadril názor námestník ministra zdravotníctva Pierpaolo Sileri.

12:55 Španielsko zaznamenalo vôbec najvyšší počet prípadov nákazy koronavírusom, dokonca uvažuje, že v niektorých regiónoch zavedie ešte pred koncom roka ďalšie obmedzenia spoločenského života. V utorok o tom informovala tlačová agentúra AP.

Zdravotnícke úrady aktualizovali pandemické údaje v pondelok večer prvýkrát za štyri dni a hlásili 214 619 nových prípadov nákazy. Štrnásťdňová celoštátna incidencia sa tak vyšplhala na pandemický rekord 1206 nových prípadov infekcie na 100-tisíc obyvateľov. Na vrchole januárového výskytu, keď sa v Španielsku nakazilo najviac ľudí, bola incidencia 900.

Explozívny nárast sa zväčša pripisuje variantu omikron, ktorý sa podľa vedcov šíri rýchlejšie než predchádzajúce varianty, hoci počet infikovaných pacientov, ktorí potrebujú nemocničnú starostlivosť, je proporčne menší než v predchádzajúcich vlnách. Oficiálne španielske údaje ukazujú, že pacienti s ochorením COVID-19 zapĺňajú 7,5 percenta nemocničných lôžok a týchto pacientov lieči 18 percent jednotiek intenzívnej starostlivosti (JIS).

12:30 Desiatky krajín predovšetkým v Afrike nedosiahnu cieľ 40-percentnej zaočkovanosti proti covidu do konca roka, ktorý v lete stanovila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Krátko pred Vianocami nebol takýto podiel obyvateľov zaočkovaný v približne polovici zo 194 členských štátov tejto špecializovanej agentúry OSN. V približne 40 krajinách nedostalo vakcínu ani desať percent populácie.

Do utorka podali na celom svete dosiaľ celkovo viac ako 8,6 miliardy dávok vakcín, prevažne však v krajinách s vysokými príjmami, ktoré majú vlastné zmluvy s výrobcami očkovacích látok.

Desiatky krajín sú odkázané na dodávky zo solidárneho programu Covax, ktorý spoluzakladala WHO. Covax síce mesiace dostával financie na nákup vakcín od bohatých krajín, tie si však spočiatku zabezpečili veľkú časť produkcie pre seba. Dodávky v rámci tohto programu sa zvýšili v posledných týždňoch a Covax celkovo distribuoval 722 miliónov dávok.

12:21 Viacerí pacienti s ochorením COVID-19 sa nedostanú k liečbe monoklonálnymi protilátkami včas. Upozornila na to súkromná zdravotná poisťovňa (ZP) Dôvera s tým, že problémom je najmä telefonicky sa spojiť s lekárom. ZP preto využíva softvér zabezpečujúci komunikáciu priamo medzi laboratóriami a lekármi, čím sa proces urýchľuje. TASR o tom informoval PR špecialista poisťovne Matej Štepianský.

„Súčasný systém posielania pacientov na liečbu monoklonálnymi protilátkami totiž funguje tak, že keď je výsledok PCR testu pozitívny a pacient má nad 65 rokov, príde mu od NCZI sms s odkazom, že je preňho vhodný tento typ liečby. Musí sa však dovolať svojmu všeobecnému lekárovi a oznámiť mu to,“ ozrejmil Štepianský.

Vďaka softvéru, ktorý využíva Dôvera, sa lekár ihneď dozvie o pozitívnom výsledku PCR testu pacienta. Lekárov k jeho využívaniu finančne motivuje. „Vďaka tomu presne vieme, ktorého nášho pacienta máme telefonicky kontaktovať a urýchlene ho poslať do centra na podanie infúzie monoklonálnych protilátok,“ skonštatovala hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) do manažmentu pacienta v tomto smere nijako nezasahuje. „Liečba ochorenia COVID-19 podávaním monoklonálnych protilátok prebieha ambulantne, infúznym podaním lieku, indikuje ho ošetrujúci lekár, ktorý vie najlepšie posúdiť stav pacienta a nastaviť mu potrebnú liečbu,“ vysvetlila manažérka komunikácie poisťovne Eva Peterová s tým, že liek dodáva rezort zdravotníctva a poisťovňa hradí iba výkon, teda podanie intravenóznej infúzie vrátane výmeny infúznych fliaš. „Do októbra bol tento liek podaný približne 1600 poistencom VšZP,“ spresnila Peterová.

Súkromná Union ZP podotkla, že na podávanie protilátok je vytvorený štandardný postup. „Vrátane cesty pacienta, určenia pracovísk na podávanie protilátok a presného určenia indikácií pri ktorých látka môže byť podaná,“ priblížila hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Pripomenula, že protilátky nakúpil a rozdistribuoval do jednotlivých centier priamo štát. „Poisťovňa hradí samotné podanie vakcíny v zdravotníckom zariadení a inú zdravotnú starostlivosť, ktorú si stav pacienta vyžaduje,“ doplnila hovorkyňa.

Poukázala tiež na to, že každý lekár by mal mať počas svojej neprítomnosti zástupcu, ktorý preberá zodpovednosť za liečbu jeho pacientov. Pacient prípadne môže ísť do jednej z nemocníc, ktoré sú vypísané na webe Ministerstva zdravotníctva SR, sám a požiadať o podanie protilátok. Mal by však skontrolovať, či spĺňa niektorú z podmienok, ako napríklad vek nad 65 rokov, obezita a MBI viac ako 35 alebo niektoré z chronických ochorení.

10:17 V novembri zomrelo na Slovensku 7167 osôb. Je to takmer o 2500 viac, ako bol novembrový priemer v predošlých rokoch.

Korona / Hospitalizácia / Nemocnica / Čítajte viac Pre covid zomrelo v novembri výrazne viac ľudí ako v minulých rokoch

10:05 V pondelok odhalili PCR testy na Slovensku 4 243 ľudí nakazených koronavírusom. V nemocniciach aktuálne leží 2 473 ľudí s ochorením COVID-19.

Virus Outbreak Germany Čítajte viac Pribudlo 4243 prípadov nákazy koronavírusom a 41 obetí

9:34 V Českej republike pribudlo v pondelok 6 850 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, čo je o pätinu menej než pred týždňom a najmenej za pracovný deň od konca októbra. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva z utorkového rána, informoval spravodajský server iDNES.cz.

Pripomenul však, že počet testovaných bol po vianočných sviatkoch naďalej nízky – o dve pätiny nižší než v pondelok minulého týždňa.

Tempo šírenia koronavírusu sa v ČR spomaľuje približne od konca novembra. Denné prírastky sa vtedy vyšplhali na takmer 28 000 prípadov, čo bol vôbec najvyšší nárast od začiatku pandémie.

Už skoro tri týždne klesá aj sedemdňová incidencia, ukazovateľ počtu nových prípadov nákazy na 100 000 obyvateľov za uplynulý týždeň. K utorku sa jeho hodnota oproti pondelku znížila z 379 na 363.

Počet pacientov hospitalizovaných s covidom po poklese z posledných dní mierne stúpol. V českých nemocniciach je aktuálne 3 505 infikovaných, čo je však o tretinu menej než pred týždňom. Z nich 687 je vo vážnom stave.

V Česku o polnoci zo soboty na nedeľu skončil núdzový stav, ktorý vláda vyhlásila 26. novembra pre zhoršujúcu sa epidemickú situáciu. Reštaurácie, bary, diskotéky, kasína a obdobné prevádzky už nemusia zatvárať o 22.00 h. Prestal tiež platiť zákaz konzumácie alkoholu na verejnosti.

V ČR dosiaľ laboratóriá potvrdili 2,46 milióna prípadov nákazy koronavírusom. V súvislosti s covidom v krajine počas pandémie zomrelo 35 911 ľudí.

Očkovanie proti covidu sa v Česku začalo pred rokom, 27. decembra 2020. Odvtedy v krajine podali celkovo 15,3 milióna dávok vakcín. Plne zaočkovaných je viac ako 6,6 milióna obyvateľov.

8:35 Austrálska polícia zatkla 19-ročného muža za to, že po pozitívnom teste na koronavírus sa v meste Adelaide zabával v nočnom klube a nezostal v karanténe. Informovala o tom agentúra DPA.

Muži zákona obvinili mladíka z porušenia opatrení a nedodržania pokynov vyplývajúcich z núdzového stavu. Mužovi hrozí pokuta vo výške v prepočte 13.000 eur, prípadne trest odňatia slobody až na dva roky.

Previnilec bol prepustený na kauciu, na súd by sa mal dostaviť 18. februára, uviedla polícia v tlačovej správe.

Austrália v súčasnosti čelí najväčšej vlne pandémie. Variant omikron bol už zaznamenaný po celej krajine. Jednotlivé austrálske štáty a teritóriá opätovne zaviedli obmedzenia a snažia sa izolovať pozitívne prípady.

7:57 Vláda robí predvídateľné opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19, ale problém nastal vtedy, keď niektoré okresy „sčerneli“ a ľudia v nich nedodržiavali nastavené opatrenia, uviedol premiér Eduard Heger.

heger Čítajte viac Heger: Ľudia nedodržiavali opatrenia. Matovič priznal nepripravenosť

7:37 Tisíce ľudí vyšli v pondelok do ulíc v mestách po celom Nemecku, aby protestovali proti ďalšiemu sprísneniu opatrení na obmedzenie šírenia COVID-19.

Najväčšiu účasť mali protesty na východe Nemecka. V spolkovej krajine Meklenbursko-Predné Pomoransko demonštrovalo v rôznych mestách okolo 15 000 ľudí, z toho približne 6 500 v Rostocku, 2 700 vo Schwerine a 2 400 v Neubran­denburgu.

V spolkovej krajine Brandenbursko sa podľa polície zúčastnilo na zhromaždeniach v 16 mestách celkovo asi 9 000 ľudí vrátane 5 000 v Magdeburgu a 3 000 v Cottbuse.

V spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko sa najväčšie zhromaždenie s odhadovanou účasťou 1 500 ľudí konalo v Halle. Viaceré ďalšie demonštrácie sa konali aj na iných miestach.

Protesty sa konali aj po celom Durínsku. Podľa policajného hovorcu vyšlo večer do ulíc Gery asi 2 000 ľudí, v neďalekom Altenburgu ich bolo okolo 1 300.

V Sasku protestovalo niekoľko stoviek ľudí v meste Freiberg. V neďalekom Bautzene (Budyšín) demonštranti na príslušníkov poriadkových síl hádzali petardy a fľaše, pričom zranených bolo viac ako desať policajtov. Väčšina z nich bola otrasená z výbuchov pyrotechniky. Podľa polície sa na demonštráciách po celom meste zúčastnilo približne 500 – 600 ľudí. Asi 130 osôb bolo dočasne zadržaných na účely identifikácie.

V Lipsku polícia ukončila protest, na ktorom sa zúčastnilo približne 250 ľudí.

V spolkovej krajine Hesensko protestovalo približne 1000 ľudí v Saarbrückene a Fulde, protesty sa konali aj v iných mestách.

Niekoľko stoviek ľudí protestovalo v Ravensburgu v Bádensku-Württembersku, ďalšie akcie sa uskutočnili v Mannheime a Pforzheime.

Stovky ľudí vyšli do ulíc aj v rôznych častiach Dolného Saska – najviac vo Wolfsburgu, kde sa zišlo 800 ľudí. Asi 500 ľudí protestovalo v Porýní-Falcku, z toho 150 v Mainzi.

Od utorka platia v celom Nemecku nové nariadenia týkajúce sa obmedzenia kontaktov, o ktorých 21. decembra rozhodol spolkový kabinet a krajinské vlády. Vo vnútri aj vonku sa môže spolu zdržiavať len desať ľudí, ktorí sú očkovaní alebo prekonali COVID-19. V prípade neočkovaných sa môžu členovia domácnosti stretnúť len s dvomi ďalšími osobami. Kluby a diskotéky budú zatvorené. V ôsmich spolkových krajinách sú v platnosti ešte prísnejšie opatrenia.

6:41 Počet nových prípadov koronavírusovej nákazy v Nemecku ďalej klesá. Za posledných 24 hodín Inštitút Roberta Kocha zaznamenal 21 000 nových nakazených. Pred týždňom bol ich počet o zhruba 2 000 ľudí vyšší, uviedla agentúra DPA.

Počet nových prípadov za posledných sedem dní na 100 000 obyvateľov klesol na 216, pred týždňom bol o 90 prípadov vyšší. Za posledných 24 hodín v súvislosti s chorobou covid-19 zomrelo 372 ľudí.

V mnohých spolkových krajinách, napríklad v Bavorsku, Berlíne či Severnom Porýní – Vestfálsku, vstupujú dnes do platnosti nové sprísnené pandemické opatrenia. Pred vianočnými sviatkami sa centrálna vláda dohodla so spolkovými krajinami na zavedení prísnejších pravidiel najneskôr do 28. decembra. Podobu obmedzení si stanovuje každá spolková krajina sama, cieľom je však obmedziť počet kontaktov vo sviatočnej dobe a zamedziť šíreniu nového variantu omikron.

V Nemecku, kde žije 83 miliónov ľudí, sa od začiatku epidémie potvrdilo vyše sedem miliónov prípadov koronavírusovej nákazy. Skutočné počty sú však podľa odborníkov pravdepodobne vyššie. V súvislosti s covidom zomrelo bezmála 111 000 ľudí.

6:10 Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v pondelok odporučilo skrátiť z desať na päť dní trvanie karantény v prípade bezpríznakového priebehu ochorenia COVID-19. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

Rozhodnutie je reakciou na koronavírusový variant omikron, ktorého razantné šírenie bude mať podľa riaditeľky CDC Rochelle Walenskej dopad „na celú našu spoločnosť“. Skrátená karanténa podľa nej zabezpečí, „aby ľudia mohli bezpečne žiť svoj každodenný život“.

Nové odporúčanie je aj reakciou na poznatky vedcov, podľa ktorých je nakazená osoba najviac infekčná na začiatku ochorenia — zvyčajne jeden až dva dni pred nástupom symptómov a dva až tri dni potom. Odporúčania CDC sú nezáväzné, ale americké firmy a politici sa nimi spravidla riadia.

CDC ďalej odporúča, aby bezpríznaková osoba po päťdňovej karanténe mala ďalších päť dní prekryté horné dýchacie cesty, ak sa nachádza v prítomnosti iných ľudí.

Podľa CDC by kontaktné osoby infikovaných ľudí, ktoré ešte neboli očkované alebo nedostali posilňovaciu dávku vakcíny, mali byť tiež v päťdňovej karanténe a potom päť dní nosiť rúško. Kontaktné osoby, ktoré už boli trikrát očkované, nemusia byť v karanténe, ale po kontakte s infikovaným by mali nosiť desať dní rúško.

Vysoko nákazlivý variant omikron spôsobil v USA v uplynulých dňoch prudký nárast počtu infikovaných. Cez víkend bolo každý deň hlásených viac ako 200.000 nových prípadov nákazy. Počas vianočného víkendu museli americké aerolínie zrušiť stovky letov, pretože množstvo pilotov alebo členov palubného personálu sa buď nakazilo, alebo museli byť v karanténe. Letecké spoločnosti preto žiadali skrátenie doby izolácie.

66 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus