Na platy poslancov išlo takmer 9 miliónov eur, Kollár ich znižovať nechce

Na platy poslancov Národnej rady šlo v roku 2021 vyše 8,8 milióna eur. Každý poslanec môže mať jedného až troch asistentov. Ich odmeny stáli celkovo približne 4,8 milióna eur. Ide o údaje k 30. novembru.

30.12.2021 09:16
debata (66)

TASR ich poskytol odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR. V sumách ešte nie sú zarátané platy, ktoré boli vyplatené v decembri.

„Platové náležitosti vyplatené poslancom NR SR k 30. 11. 2021 predstavovali sumu 5 094 135,98 eura a paušálne náhrady poslancov NR SR predstavovali sumu 3 730 850,50 eura,“ uviedla kancelária.

300 asistentov

Poslanci zarábali v roku 2021 vyše 5000 eur mesačne. Plat poslanca je určený vo výške 3060 eur, k tejto sume patria ešte paušálne náhrady. Ak je poslanec z Bratislavského kraja, mesačne dostával ešte 2040 eur, poslanec z iného kraja mal paušálne náhrady vo výške 2380 eur. Ďalšie príplatky dostávajú poslanci, ktorí sú vo vedení NR SR a výborov.

Počet asistentov poslancov sa podľa kancelárie v priebehu roka mení. V roku 2021 pôsobilo v Kancelárii NR SR v priemere 300 asistentov. Každý poslanec má momentálne k dispozícii 3060 eur na asistentov a náklady na poslaneckú kanceláriu. „Odmena vyplatená pre asistentov poslancov NR SR predstavovala k 30. 11. 2021 sumu 4 760 928,81 eura,“ uviedol odbor.

NR SR parlament Čítajte viac Poslanci strávili v parlamente 96 rokovacích dní a schválili 165 zákonov

Kollár: Mali viac roboty

Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) si myslí, že platy poslancov by sa nemali znižovať ani zvyšovať. Na zmenu nevidí dôvod, poslanci podľa neho zasadali posledné mesiace častejšie a mali viac roboty. Lídrovi OĽANO a vicepremiérovi Igorovi Matovičovi sa pozdáva, aby poslanec zarábal priemernú mzdu a zvyšok mu doplácala jeho strana.

„Platy poslancov sa zatiaľ nemenia, nevidím dôvod, aby sme zvyšovali alebo znižovali platy poslancom. Myslím si, že táto téma nie je aktuálna. Aj poslanec, ktorý možno v jednej časti obyvateľstva vyvoláva pohoršenie, vyvoláva v druhej časti pozitívne pocity. Poslanca sem poslala jedna skupina obyvateľov a chce, aby sa nejako správal. Keď si to iná časť spektra neželá, nemusí ho voliť,“ povedal Kollár v rozhovore pre TASR. Poslanci podľa neho za posledné mesiace pracovali viac ako v minulosti, neboli letné prázdniny a schôdze trvali dlhšie.

Plat podľa plnenia cieľov?

Matovič tvrdí, že bol proti tomu, keď sa v minulosti skokovito zvyšovali platy poslancov. „Myslím si, že je tam časť poslancov, ktorí si to zaslúžia, ale zároveň veľká časť poslancov, ktorí si štyri a pol tisíca v čistom nezaslúžia,“ vyhlásil v rozhovore pre TASR. Poukázal na poslancov z „extrémistických“ strán, ktorí navyše chodia v pléne bez rúška a šíria nenávisť. Tí podľa neho nie sú prínosom pre spoločnosť.

„Bol by som veľmi rád, keby sa v parlamente nastavili nejaké ciele, ktoré majú poslanci plniť, nech sú platení podľa aktivity. Len to by sa asi ťažko realizovalo. Kto by bol ten arbiter, sudca? Nemohol by mať nič spoločné s politikou. Realistickejšie je, že by mali mať poslanci len priemernú mzdu a dovoliť politickým stranám, nech im platia zo štátneho príspevku. My ako OĽANO by sme boli hneď za to,“ povedal s tým, že potom by si to už vedeli strany ustrážiť a ušetrili by sa peniaze. Kollár s takýmto návrhom nesúhlasí.

Platy poslancov NR SR rieši zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR. V parlamente pôsobí 150 poslancov. Výška platu zákonodarcov sa každoročne vypočítava nanovo, ide o trojnásobok priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok.

66 debata chyba
Viac na túto tému: #poslanci #platy poslancov #Národná rada SR