Lukašenko je zo sankcií mimoriadne nervózny, dotýkajú sa aj jeho rodiny, hovorí Klus

Režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka je zo sankcií zo strany západu mimoriadne nervózny. Zasahujú nielen život jeho a jeho rodiny, ale aj blízkych spojencov a podporovateľov. Pre agentúru SITA to povedal štátny tajomník rezort diplomacie Martin Klus (SaS).

02.01.2022 15:21
Alexandr Lukašenko Foto: ,
Alexandr Lukašenko
debata (285)

Podľa štátneho tajomníka je už Lukašenko zo sankcií nervózny a stráca zábrany. „Zneužíva štátnu leteckú spoločnosť Belavia, aby zozbieral migrantov z celého sveta, ktorých potom posiela a doslova vytláča cez hranice do Poľska, Litvy, respektíve do Európskej únie (EÚ). Inak povedané, zastrešuje sa ľudskými štítmi v podobe migrantov a zneužíva ich na to, aby o. i. rozbíjal jednotu EÚ. Sankcie podľa štátneho tajomníka musia byť zacielené tak, aby do budúcna nepoškodzovali obyčajných Bielorusov.

„Máme informácie o tom, že obyčajní Bielorusi vnímajú sankcie a sankčné zoznamy voči režimu pozitívne a nemajú zásadný dosah na kvalitu ich života. EÚ by sa voči režimu nemala správať inak a nemala by poľavovať v sankciách napríklad dovtedy, pokiaľ budú v Bielorusku za mrežami politickí väzni,“ povedal Klus.

Bielorusko / Alexandr Lukašesnko / Čítajte viac Za vyzývanie na sankcie proti Bielorusku bude hroziť väzenie

Štátny tajomník vysvetľuje, že voľby v Bielorusku počas leta 2020 ukázali, že občania Bieloruska si už žiadajú zmenu. Problémom ostáva, že Lukašenko pri potlačení protestov po voľbách použil hrubú silu, čo je dôkazom, že má podchytené všetky politické a bezpečnostné štruktúry. „Presadiť sa tam v rámci normálnej slušnej občianskej spoločnosti a demokratizácie je mimoriadne zložité. To, že sa tam tajná služba stále volá KGB, tiež o mnohom vypovedá,“ uzavrel.

Vladimir Putin / Alexandr Lukašenko Čítajte viac Putin a Lukašenko si opäť zahrali hokej, s nimi aj Bure či Fetisov
285 debata chyba
Viac na túto tému: #sankcie #bielorusko #Alexandr Lukašenko #Martin Klus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy