Heger odmieta konšpirácie spojené s dohodou o obrannej spolupráci s USA

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) odmieta akékoľvek konšpirácie spojené s dohodou o obrannej spolupráci s USA. Ide o štandardnú rámcovú zmluvu, ktorá upravuje podmienky obrannej spolupráce. O stanovisku premiéra informovala hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková.

06.01.2022 11:48 , aktualizované: 18:19
Eduard Heger Foto: ,
PRemiér Eduard Heger
debata (254)

Heger pripomenul, že túto zmluvu majú uzavretú so Spojenými štátmi ako kľúčovým členom Severoatlantickej aliancie všetky štáty na východnej hranici NATO, teda aj Poľsko a Maďarsko. „Slovensko je tak poslednou krajinou, ktorá sa pridá,“ zdôraznil premiér.

Uviedol, že ide o rámcovú zmluvu, ktorá nedáva automatické právo žiadnemu vojakovi Spojených štátov na vstup do krajiny. „Preto ktokoľvek, kto sa snaží navodiť dojem, že Slovensko stráca touto zmluvou suverenitu alebo že Spojené štáty budú môcť na základe tejto rámcovej zmluvy privážať svoju techniku a zbrane na územie Slovenskej republiky, buď túto zmluvu nečítal, alebo zámerne zavádza,“ skonštatoval Heger.

Pripomenul, že akékoľvek konkrétne aktivity ozbrojených síl USA na území SR musia byť samostatne schválené, či už vládou SR, alebo Národnou radou SR. „O návrhu rámcovej zmluvy po riadnom pripomienkovom konaní bude rokovať vláda a po jej schválení parlament. Celý proces je teda maximálne transparentný,“ dodal Heger.

Robert Fico Čítajte viac Fico: Dohoda medzi SR a USA je nevýhodná a porušuje suverenitu Slovenska

Líder parlamentnej opozičnej strany Smer Robert Fico naďalej trvá na tom, že Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi SR a USA je nevýhodná a narušuje zvrchovanosť a suverenitu Slovenskej republiky. Uviedol to v reakcii na štvrtkové stanovisko premiéra Eduarda Hegera.

Fico v stanovisku poukázal na viaceré sporné body a opäť skonštatoval nevýhodnosť zmluvy. „Ja sa preto ani nečudujem, že predseda vlády musí siahať ku klamstvám, aby obhajoval túto nevýhodnú zmluvu pre Slovensko,“ povedal Fico.

Je presvedčený, že premiér chce odovzdať Ozbrojeným silám Spojených štátov amerických dve strategické letiská Sliač a Kuchyňu na desať rokov zadarmo s tým, že si tam budú vojaci USA robiť, čo chcú. „Toto je zmluva, ktorá porušuje suverenitu a zvrchovanosť Slovenska. Preto opakujem, Smer takúto zmluvu v parlamente podporiť nikdy nemôže,“ dodal Fico. Dohodu kritizoval aj mimoparlamentný Hlas.

Minister obrany Jaroslav Naď Čítajte viac Vojenská zmluva s USA. Prinesie benefity, nie americké základne, ubezpečujú politici aj vojaci

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi SR a USA (DCA) by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) pri predstavení dohody zdôraznil, že ide o štandardnú medzinárodnú dohodu. Deklaroval, že dokument plne rešpektuje suverenitu SR. V prvej vlne má dohoda umožniť čerpať približne 100 miliónov dolárov na modernizáciu obrannej infraštruktúry. Akákoľvek infraštruktúra, ktorá bude postavená, bude majetkom SR.

254 debata chyba
Viac na túto tému: #Eduard Heger #obranná dohoda